Kretingoje karo pabėgėliams parengė mokyklos bendrabutį

Laikinai priglausti karo pabėgėlius iš Ukrainos Kretingos rajono savivaldybė numatė Kretingos technologijos ir verslo mokyklos bendrabutyje – tam čia parengtos 46-ios vietos, kurių dar neprireikė. Anksčiau šios patalpos buvo pritaikytos priimti saviizoliacijai kovidu susirgusiems mūsų rajono žmonėms.

Ne – viešbutis, bet šilta ir švaru

Kretingos technologijos ir verslo mokyklos direktorė Zita Mockienė ir Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėją pavaduojanti Renata Jonauskienė aprodė pabėgėliams parengtas patalpas.

Kuklūs, tačiau švarūs ir šilti kambariai su būtiniausiais baldais: lovomis, spintoms, stalais, kėdėmis. Dauguma – dviviečiai kambariai, tačiau gausesnėms šeimoms parengti kambariai su 5–6 lovomis. Kiekviename kambaryje yra po virdulį, higienos priemonių ir vienkartinių indų, dezinfekcinio skysčio dozatorių.

Bendra virtuvė su keliomis viryklėmis, šaldytuvu, taip pat bendri dušai, tualetai, skalbykla. Švara ir tvarka, kaip ir nuosavuose namuose, teigė Z. Mockienė, gyventojai privalės pasirūpinti patys. R. Jonauskienė pasidžiaugė, kad skalbykla „Rasa“ pasisiūlė neatlygintinai teikti paslaugas karo pabėgėlių šeimoms.

„Šios patalpos, žinoma, neprilygsta namams ar geram viešbučiui, tačiau pritaikytos bėgantiems nuo karo žmonėms. Čia pasirūpinta viskuo, kas būtina gyventi kurį laiką.

Mūsų valstybės politika tokia, kad iš Ukrainos bėgantys žmonės kuo greičiau integruotųsi į gyvenimą – pradėtų dirbti, o ilgainiui ir patys ieškotųsi geresnio būsto“, – kalbėjo R. Jonauskienė.

Archyvų nuotr.
Kol kas karo pabėgėlius iš Ukrainos glaudžia pavieniai geradariai. Tačiau pritrūkus jų siūlomų būstų, Savivaldybėje yra parengtos vietos Kretingos technologijos ir verslo mokyklos bendrabutyje.

Seimas spręs dėl finansinės pagalbos

Kretingos technologijų ir verslo mokyklos bendrabučio patalpos, teigė Z. Mockienė, priklauso Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, kuri per pandemiją leido jas suteikti besiizoliuojantiems asmenims.

Nuo šiol turės būti perrašyta sutartis leisti apsigyventi karo pabėgėliams. Todėl, ji mano, kad ministerija įsipareigos padengti išlaidas ir už komunalines paslaugas. Iš Alytaus pasienio registracijos ir paskirstymo punkto atvykstantiems karo pabėgėliams pradžiai bus aprūpinti maisto paketais.

Tačiau šiandieną Kretingos rajono savivaldybės atstovai dar negalėjo atsakyti, kaip konkrečiai finansiškai bus padedama pabėgėliams.

„Projektai skubos tvarka yra pateikti Seimui. Šiomis dienomis turi paaiškėti, kokia jiems bus suteikta konkreti piniginė parama“, – sakė D. Jonauskienė.

Moko pirmus Ukrainos pabėgėlius

Pabėgėliams vaikams iš Ukrainos, apgyvendintiems bendrabutyje, patogiausia pasiekti darželį ir mokyklą Simono Daukanto progimnazijoje.

Pasak Simono Daukanto progimnazijos direktorės Sigitos Jonaitienės, praėjusį ketvirtadienį jų įstaigą pradėjo lankyti 2 vienos karo pabėgėlių šeimos vaikai – 8-metis berniukas ir 4-mergaitė.

„Palydėjau berniuką į klasę, supažindinome su klasės draugais. Jo mokytoja Astra Lasienė moka rusiškai, berniukas supranta šia kalbą, tad komunikuoti nėra sudėtinga. O dėl mergaitės teko perorientuoti darželio grupės modelį iš 15 į 16 vietų. Abiem vaikams dar paskirta po 2 specialias ugdymo valandas per savaitę mokytis lietuvių kalbos“, – teigė S. Jonaitienė.

Jos žodžiais, šiedu vaikai, kol atvyko iki Lietuvos, išgyveno tikrą karo siaubą: jų mama Oksana jau anksčiau gyveno ir dirbo Kretingoje, o vaikai buvo likę pas močiutę

. „Nedrįsau kamantinėti, bet žinau, kad jiedviem teko pėsčiomis eiti ligi sienos, kur spūstyje pasimetė jų daiktai. Mama į Kretingą juos pati parsivežė nuo Lenkijos sienos, šeima glaudžiasi pas pažįstamus Kranto gatvėje“, – sakė pedagogė.

Ne tik atvyksta, bet ir išvyksta

S. Jonaitienė sakė jau susidūrusi ir su kita problema: jų mokyklą lankančių ir į kitas Europos šalis išvykstančių kretingiškių mokinių tėvai jau teikia prašymus, kad būtų leista tęsti mokslą nuotoliniu būdu.

Prašymus pateikė 2 šeimos dėl 7 jų mokyklą laikinai paliksiančių vaikų: viena šeima su 5 vaikais išvyksta į Ispaniją, o kita su 2 vaikais – į Švediją. Šios šeimos planuoja užsienyje gyventi laikinai, vasarą grįžti, o vaikai nori užbaigti mokslo metus.

Tačiau, patikino pedagogė, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dar nėra priėmusi sprendimo dėl mokymo per nuotolį trumpą laiką. „Pagal dabar galiojančią tvarką, jeigu mokinys į užsienį išvyksta ilgam, jį išregistruojame.

Todėl ir laikinai išvykstančius mums taip pat teks išregistruoti, o grįžusius vėl priregistruoti“, – kalbėjo S. Jonaitienė.

Jos žodžiais, mokslo metus užbaigti per nuotolį šie vaikai galės kitose mokyklose – Lietuvoje jų yra kelios, bet ne – Simono Daukanto progimnazijoje.

Archyvų nuotr.
Bendrabutyje šeimoms tektų naudotis bendra virtuve, skalbykla, dušu ir tualetu.

Pabėgėlius priims visos mokyklos

Kretingos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė patikino, kad, išvykstantiems į užsienį, garantuoti nuotolinio mokymo Kretingos rajono mokyklos negali, nes šalyje yra šias paslaugas teikiančios licencijuotos mokyklos.

Paklausta, gal Kretingos rajone mokytis karo pabėgėlių vaikams yra parengta bazinė mokykla, A. Burbienė atsakė: „Pabėgėlių iš Ukrainos vaikai bus priimami į visas Kretingos rajono mokyklas ir darželius, atsižvelgiant į šių gyvenamą vietą.

Tačiau jaunesnio amžiaus mokiniai labiau nukreipiami į Simono Daukanto progimnaziją, vyresniųjų klasių – į Jurgio Pabrėžos universitetinę gimnaziją, o darželinukai – į lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder