Laukia masinis persekiojimas internete: VDU kuria „piktų" komentarų atpažinimo įrankį

(3)

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto tyrėjų komanda - prof. Tomas Krilavičius, dr. Danguolė Kalinauskaitė, dr. Justina Mandravickaitė, Eglė Kankevičiūtė ir Milita Songailaitė - projekte „Be Hate-Free" kuria įrankį, kuriuo galės sekti milijonus komentarų interneto platybėse.

Šia iniciatyva kartu siekiama spręsti ir kitų tikslų - teikti informaciją apie neapykantos kalbą ir įprotį apie tokius atvejus skūsti.

Anot vienos iš tyrėjų Godos Gavėnaitės, tuo tikslu mokslininkų komanda ir dirbtinis intelektas (DI) suvienija jėgas. Minimas įrankis, paremtas būtent DI, padės atpažinti netinkamus, įžeidžiamus, neapykantą kurstančius komentatorių pasisakymus.

Inovacija plėtojama, remiantis naujienų portalų anoniminių vartotojų paskelbtais komentarais, ir vien projekte mokslininkai tokių skaičiuoja bene 75 tūkst.

Dalį jų, suprantama, sudaro nekenkėjiškas turinys, pavyzdžiui, įvairios nuomonės, tačiau kitą dalį - sunkiai projekto autoriams ir kitiems suinteresuotiems asmenims suvokiamos žmonių mintys, kartais priverčiančios ir nustebti, ir pasibaisėti.

Visi tie komentarai yra kruopščiai atrenkami - anotuojami - rankiniu būdu.

Jie priskiriami kategorijoms pagal tai, ar juose užkliūva kas nors, ar ne. Iš šių pavyzdžių mokosi dirbtinis intelektas, kad vėliau, kai įrankis bus pabaigtas kurti, galėtų ir pats atlikti tokį visuomenę persekiojantį darbą.

VDU atstovų teigimu, jau šiemet tikimasi sukurti dirbtiniu intelektu paremtą įrankį bei pradėti jį naudoti.

Respublika.lt primena

Nepykantos kalba ir jos atpažinimas yra kiekvieno atskiro asmens suvokimo klausimas.

O jo ribos kiekvienam žmogui yra subjektyvios. Kokios ribos bus nubrėžtos dirbtinio intelekto įrankiui nėra žinoma.

Ar turėti neigiamą nuomonę ir ją išreikšti apie vyriausybę, LGBT ir kitais klausimais bus neapykantos kalba, niekas garantuoti negali.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder