Laukiniais gyvūnais pasirūpinsite jų nešerdami

(2)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai atkreipia dėmesį: šiuo metu dar nėra labai didelės sniego dangos ir laukiniai žvėreliai gali misti natūraliu gamtos teikiamu maistu. Todėl itin svarbu, kad žmonės laukinių paukščių ir gyvūnų nešertų.

„Iškritus sniegui dažnai susimąstome apie laukinius gyvūnus ir paukščius. Ar jiems viskas gerai? Ar jie turi maisto? Gal jiems šalta? Visi šie klausimai labai žmogiški ir rūpestingi, bet svarbu žinoti, kad laukinių gyvūnų maitinti nereikia, jie vis dar gali susirasti maisto gamtoje.

O nelesinami paukščiai, tarkim, gulbės, vadovaujasi instinktais ir migruoja į šiltuosius kraštus“, – teigia Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkė Mantė Ramanauskienė.

Aplinkos apsaugos departamentas primena – tik pastebėję ir įsitikinę, kad laukiniam gyvūnui reikalinga pagalba, kreipkitės visą parą veikiančiais Gyvūnų globėjų asociacijos telefonais 8 655 70058 arba 8 686 44828.

O išskirtiniais atvejais, kai reikalinga ir kitų tarnybų pagalba, galima skambinti Skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

„Šiuo metu dar nėra labai didelės sniego dangos ir laukiniai žvėreliai gali misti natūraliu gamtos teikiamu maistu, pvz., įvairiais želmenimis. Todėl itin svarbu, kad gyventojai nešertų laukinių gyvūnų“, – sako M. Ramanauskienė.

Pasak aplinkosaugininkės, tai, kuo laukiniai gyvūnai minta gamtoje, labai skiriasi nuo to maisto, kurį jiems neša žmonės, todėl šeriami gyvūnai gali sunegaluoti. „Taigi maitindami laukiniams žvėreliams labiau kenkiate nei padedate, todėl tai daryti draudžiama“, – pabrėžia M. Ramanauskienė.

Laukinius gyvūnus vilioja ir žmonių paliekamos maisto atliekos, nes natūralioje aplinkoje gyvūnams maisto tenka paieškoti ilgiau.

„Žmonės pagelbėti gamtai gali nepalikdami atvirų maisto atliekų arba jas surinkdami, nes būtent jos vilioja laukinius gyvūnus į urbanizuotas teritorijas. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jei gyvūnas vaikšto miesto teritorijoje ar prie gyvenamųjų namų, tai yra natūralu.

Dažnu atveju gyvūnas tiesiog priartėja prie lengvai pasiekiamo maisto ir pasimaitinęs grįš į gamtą. Todėl svarbu įvertinti tai, kad gyvūnas yra sveikas ir jam pagalba nereikalinga“, – priduria Panevėžio GGAI viršininkė.

Šiomis dienomis temperatūrai, dar itin stipriai nenukritus, nereikėtų lesinti ir paukščių. Geriau pasirūpinkite inkilais, kuriuose paukščiai galės rasti užuovėją temperatūrai nukritus žemiau –10 °C.

O kad gulbės išskristų žiemoti į šiltuosius kraštus, nelesinkite. Taip jos galės vadovautis savo natūraliais instinktais ir išskristi.

Jei pastebėjote prie ledo prišalusių paukščių, pirmiausia pabaidykite ir įsitikinkite, ar jie tikrai prišalę. Ledo sukaustyti paukščiai akivaizdžiai bando ištrūkti arba nepajuda iš vietos bent dieną.

„Norisi priminti, kad gyventojai jau dabar keistų savo įpročius ir prie vandens telkinių netrauktų su duonos gabalėliais, nes toks elgesys tik pripratina paukščius likti telkiniuose vietoj natūralios migracijos. Nelesinant ši problema išnyktų“, – primena aplinkosaugininkė.

Pastebėję prišalusį, sužeistą ar pasiklydusį laukinį gyvūną, kreipkitės į Gyvūnų globėjų asociaciją:

  • Vilniuje: Justiniškių g. 64, Vilnius, Buivydiškių veterinarijos klinika, tel. 8 663 77737;
  • Kaune: Šv. Gertrūdos g. 46, Gyvūnų priežiūros centras, tel. 837 322 333;
  • Klaipėdoje: Kalnuvėnai, Klaipėdos r., Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centras, tel. 8 687 36888;
  • Alytuje: Norgeliškės, Alytaus r., „Alytaus regiono gyvūnų globos namai“, tel. 8 686 29110;
  • Šiauliuose: Žuvininkų g. 1, Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras, tel. 8 415 23883;
  • Panevėžyje: Senasis Vilniaus kel. 15, Liūdynė, Jūratės Paltarokės ūkis, tel. 8 633 69900.
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder