„Džiaugiuosi, jog alkoholio suvartojimas mažėja, jaunimas darosi sąmoningesnis ir aktyvesnis. Tačiau manau, kad dalis dabar galiojančių alkoholio draudimų yra pertekliniai, nelogiški ir kelia pasipiktinimą visuomenėje, o ne realią naudą. Turime atšaukti nelogiškus draudimus, ribojančius mūsų piliečių ir verslų teises. Pertekliniai draudimai didina šešėlinę alkoholio prekybą ir neprisideda prie to, kad turintys priklausomybę gautų tinkamą pagalbą“, – sako vienas iš projekto iniciatorių, liberalas Andrius Bagdonas.
Alkoholio kontrolės įstatymo peržiūrai buvo sudaryta darbo grupė iš visų valdančiųjų frakcijų atstovų. Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigia, kad koalicijoje yra sutarimas švelninti ribojimus, tačiau daugiausiai diskusijų iškilo dėl smulkių detalių: „Darbo grupėje atsirado labai daug smulkių siūlymų, kurie užgožė kai kuriuos esminius momentus. Tačiau, savo rinkimų programoje žadėjome atšaukti nepagrįstus draudimus – įstatymo projektas jau įregistruotas ir bus teikiamas Seimui.“
Kaip rašoma naujoje Alkoholio kontrolės įstatymo redakcijoje, svaigalų pardavimo laikas būtų suvienodintas visomis savaitės dienomis – nuo 10 ryto iki 20 valandos vakaro. Taip pat, siūloma panaikinti ir perteklinius alkoholio reklamos ribojimus.
Duomenys rodo, jog Lietuvoje yra apie 5 proc. girtaujančių asmenų, kurie suvartoja maždaug 35 proc. viso alkoholio kiekio. Šie girtaujantys asmenys alkoholinius gėrimus dažniausiai vartoja ne viešose įstaigose ar renginiuose, bet namuose. Anot liberalo A. Bagdono, nelogiška, jog griežti alkoholio kontrolės ribojimai galioja tik dėl dalies priklausomybę turinčių asmenų.
„Visi pilnamečiai piliečiai turi turėti tokias pačias teises – daugiau nei keista, jei asmuo gali dirbti, mokėti mokesčius, vairuoti automobilį, būti pašauktas į karinę tarnybą, susituokti, tačiau savo vestuvėse negali išgerti taurės šampano. Kai žmogui sukanka 18 metų, jis tampa visiškai atsakingas už savo veiksmus – turime pasitikėti žmonėmis“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujantis A. Bagdonas.
Siūloma leisti mugėse ir parodose prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 proc. (šiuo metu mugėse – 7,5 proc., parodose – 13 proc.). Masiniuose renginiuose ir toliau siūloma leisti prekiauti ne stipresniais kaip 7,5 proc. alkoholiniais gėrimais.
Anot pataisų rengėjų, dabar galiojantys alkoholio prekybos mugėse ir parodose ribojai yra pertekliniai, nes neveikia rizikingai alkoholį vartojančių asmenų, didesnė dalis kurių alkoholį vartoja namuose.
„Tokie ribojimai sukuria nepagrįstų nepatogumų alkoholiu nepiktnaudžiaujantiems piliečiams, pavyzdžiui, neleidžiant šv. Kalėdų metu organizuojamose mugėse vaišintis karštu vynu“, – teigiama pataisų aiškinamajame rašte.
Turint neterminuotą mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licenciją, būtų leidžiama aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 80 metrų (šiuo metu – 40 metrų) atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos. Išskyrus tam tikras išimtis, susijusias su valstybės prižiūrimomis sritimis, vietas, kuriose leidžiamas alkoholio vartojimas, būtų leidžiama nustatyti savivaldybių taryboms.
„Šiuo metu vietos, kur leidžiamas alkoholinių gėrimų vartojimas, apibrėžiamos nacionaliniu lygmeniu Alkoholio kontrolės įstatyme. Tai neatitinka subsidiarumo principo, kadangi kiekvienoje savivaldybėje egzistuoja skirtingi poreikiai, priklausantys nuo sezoniškumo, turistų srautų, rizikingai alkoholį vartojančių asmenų dalies ir panašiai“, – rašoma pataisų aiškinamajame rašte.
Siūloma, kad alkoholio vartojimas ir toliau būtų draudžiamas laisvės atėmimo, karinėse ir sukarintos tarnybos, policijos ir kitose statutinėse, sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigose ir jų teritorijose, valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose (išskyrus oficialius priėmimus, protokolinius renginius, santuokų įregistravimo ceremonijas, taip pat šių institucijų patalpose įrengtas viešojo maitinimo vietas), visų rūšių viešajame transporte, išskyrus tarptautinio susisiekimo traukinius, siaurojo geležinkelio traukinius ir laivus, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, taip pat orlaivius, skrendančius už Lietuvos ribų.
„Dėl kitų vietų sprendimus turėtų galėti priimti savivaldybių tarybos“, – teigiama pataisų aiškinamajame rašte.
Alkoholio reklama siūloma nelaikyti objektyvios pažintinės, mokslinės ir istorinės informacijos apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus. Reklama taip pat būtų nelaikoma informacija apie alkoholinius gėrimus socialinių tinklų paskyrose, tačiau jose leidžiama tik nemokama įrašų sklaida.
Taip pat siūloma leisti ant alkoholinių gėrimų prekių esančias nuorodas, kurios nukreipia į alkoholinių gėrimų gamintojų interneto svetaines ar socialinių tinklų paskyras, užsienio gamintojų alkoholinių gėrimų prekių ženklinimo tekstus.
Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi „valstiečių“ valdžia – amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.
BNS užsakymu „Vilmorus“ gegužę atlikta apklausa rodo, kad 46,5 proc. apklaustųjų nepritaria ar greičiau nepritaria alkoholio prekybos ir reklamos ribojimų peržiūrai, tuo metu jai linkę pritarti 41,5 procento.
Net 74,6 proc. apklaustųjų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui, 59,3 proc. respondentų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pardavimo valandų ilginimui.
Pirkėjų amžiaus ribos mažinimą aktyviausiai palaiko žmonės iki 29 metų – 36,6 proc., tačiau ir šioje amžiaus grupėje 58,5 proc. apklaustųjų tam nepritaria. Pagal socialinę padėtį daugiausiai šio suvaržymo atlaisvinimo rėmėjų buvo tarp moksleivių ir studentų – 53,3 proc.
Ilgesnio pardavimo laiko rėmėjų daugiausiai buvo iki 29 metų (49,6 proc.) žmonės, labiausiai šią idėją rėmė moksleiviai, studentai (60 proc.) ir bedarbiai (51 proc.).
Rašyti komentarą