Lietus

Lietus nuo sausio jau bus apmokestintas, vėjas - dar ne

(15)

Nuo sausio įsigalios Vyriausybės teikimu Seimo patvirtintas įstatymas, kad kai kurie asmenys turės susimokėti už lietaus vandenį. Tačiau premjerė Ingrida Šimonytė ramina, kad apmokestinti vėją neplanuojama.

„Jūsų vadovaujama Vyriausybė pateikė Seimui mokestį už lietų, tiksliau, paviršinio vandens naudotojams, kurie naudoja paviršinį vandenį.

Šis įstatymas įsigalios nuo kitų metų, į jį papuolė ir hidroelektrinės.

Kuo daugiau lyja, kuo daugiau paviršinio vandens, tuo daugiau hidroelektrinės pagamina elektros ir joms reikės susimokėti mokestį už šį vandenį, kuris prateka pro jas, nors jos jo nesunaudoja, nesuvalgo.

Aš norėjau paklausti. Vadovaudamiesi tokia logika, kad hidroelektrinės už vandenį turi mokėti, kada žadate priimti vėjo mokestį vėjo jėgainėms, nes kuo daugiau vėjo, tuo daugiau vėjo jėgainės pagamins elektros?

Kada žadate tai daryti?" - ministrės pirmininkės paklausė parlamentaras, šešėlinės „valstiečių" Vyriausybės finansų ministras Valius Ąžuolas.

„Ačiū už klausimą. Tokių planų neturime", - lakoniškai atsakė I. Šimonytė.

V. Ąžuolas turėjo mintyje Seimo pernai birželį priimtas ir šį sausį įsigaliosiančias Vandens bei Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymų pataisas, kuriomis nutarta nuo 2024 m. įteisinti privalomą registraciją paviršinį vandenį naudojantiems asmenims, išgaunantiems 10 kubinių metrų ir daugiau paviršinio vandens per parą iš vieno vandens telkinio.

Iš paviršinių ir požeminių vandens telkinių išgaunamo, per hidrotechninius statinius praleidžiamo vandens apskaita taip pat bus privaloma nuo to paties kiekio.

Registruoti vandens išteklių naudojimą turės ir mažosios hidroelektrinės.

Priimtomis pataisomis taip pat nustatoma prievolė vandens naudotojams savo lėšomis vykdyti paviršinio ir požeminio vandens naudojimo apskaitą sunaudojant 10 kubinių metrų ir daugiau vandens.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. taip pat nuspręsta nustatyti prievolę mokėti mokestį už sunaudotus gamtos išteklius (paviršinį vandenį) sunaudojant 100 kubinių metrų per parą ir daugiau vandens iš vieno paviršinio vandens telkinio.

Pasak iniciatorių, paviršinio vandens naudojimo apmokestinimas paskatins tausų vandens naudojimą arba privers ieškoti kitų ekonomiškai palankesnių sprendimų, pavyzdžiui, mažinti naudojamo vandens kiekį, keisti paviršinio vandens naudojimą sausrų metu požeminio vandens ištekliais arba surenkamu lietaus vandeniu.

Bus taikomas 0,003 euro už kubinį metrą mokestis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder