Lietuvos keliuose – „mirties mašinos“?

Dviejose stambiose logistikos įmonėse kratų metų pareigūnai rado gausybę galimai suklastotų vairuotojų sveikatos dokumentų. Jie išduoti ir atvykėliams iš užsienio. Galima įsivaizduoti pasekmes, jei už 40 tonų vilkiko vairo sėdintį vyrą kelyje staiga pakirstų infarktas ar insultas.

Įkliuvo su antspaudais

Vilniaus apskrities policija pranešė apie įvykdytą operaciją - anot pareigūnų, daktaro „Aiskauda" veiklos užkardymą. Lapkričio pabaigoje, Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnai Vikingų gatvėje patikrinimui sustabdė automobilį BMW, kuriuo vyko du vyrai.

Kaip paaiškėjo, mašiną vairavo jau kriminalinę praeitį turintis ir policijai žinomas asmuo, o kartu važiavo vienos didžiausių šalyje veikiančios logistikos įmonių darbuotojas.

Patikrinus automobilio saloną rasti keturi užsienio šalių piliečiams, dirbantiems Lietuvoje vairuotojais, išduoti sveikatos pasai (asmens medicininės knygelės) su tos dienos gydytojų išvadų įrašais apie darbui tinkamą sveikatos būklę.

O įdomiausias radinys - šeši antspaudai ir spaudai su gydymo įstaigų, gydytojų bei diagnozių rekvizitais, kurie sutapo su antspauduotais atvaizdais asmenų sveikatos pasuose.

Įtaria klastojimą

Tyrimo metu pas įtariamuosius ir dviejose stambiose logistikos įmonėse buvo atliktos kratos.

Jų metu rasti dar trys antspaudai ir spaudai su gydymo įstaigų, gydytojų bei diagnozių rekvizitais, 1 564 vairuotojais dirbančių asmenų sveikatos pasai, 392 vairuotojų sveikatos patikrinimo medicininės pažymos su gydytojų išvadomis ir analogiškais rastiems antspaudams atvaizdais.

Taip pat paaiškėjo, kad vienas iš įvykio vietoje rastų antspaudo atvaizdas yra analogiškas antspaudui, kuris pagrobtas plėšimo metu 2022 m. rugpjūčio mėnesį Naujininkų mikrorajone.

Vyksta ikiteisminis tyrimas dėl dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimo. Už tai gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimą iki trejų metų.

Kyla pagunda sutaupyti?

Sveikatos tikrinimo centro „Alvimeda" vadovas gydytojas Vidmantas Buržminskas „Vakaro žinioms" komentavo, kad vairavimas nepasitikrinus sveikatos situacija netoleruotinas: „Kyla didelė grėsmė ir kitų žmonių gyvybėms. Vilkikas sveria apie 40 tonų. Jei tokia mašina kelyje taps nevaldoma, galima įsivaizduoti, kokios bus pasekmės. Kiekvienas žmogus turi vairuoti sveikas."

Jis priminė, kad vilkikų vairuotojų darbas yra gana sunkus, didelė įtampa. Anot gydytojo, norinčiuosius dirbti vairuotojais gan dažnai tenka „išbrokuoti". Vyrams diagnozuojamos širdies ir kraujagyslių, smegenų, kitos lėtinės ligos.

V.Buržminskas svarstė, kad pagunda klastoti vairuotojo sveikatos dokumentus gali kilti ir dėl noro sutaupyti - pažyma kainuoja apie 30 eurų, kuriuos sumoka įmonė.

Komentuoja Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacijos LINAVA generalinis sekretorius Zenonas BUIVYDAS:

Jeigu vairuotojas sveikas, medicininę patikrą praeiti visiškai nėra sunku. Ir visai nesvarbu, ar tai yra mūsų šalies pilietis, ar užsienietis. Tad kalbant apie medicininių knygelių klastojimą viskas transporto sektoriuje, kaip ir visuose kituose, remiasi į paprasčiausią įmonių atstovų sąžiningumą.

Galiu patikinti, kad sąžiningos Lietuvos transporto įmonės, kurios sąžiningai moka mokesčius, niekada neklastoja jokių dokumentų reikalingų vairuotojams. Joms niekada nekyla problemų dėl pasisamdytų vairuotojų integracijos į darbo rinką ir jos tik palaiko tokius atvejus, kai nesąžiningos įmonės yra nubaudžiamos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder