Matulionis mano, kad Vengrija nebeblokuos Švedijos narystės NATO ratifikavimo

Lietuvos ambasadorius prie NATO Deividas Matulionis mano, kad Vengrija nebeblokuos Švedijos narystės NATO ratifikavimo.

„Iš Vengrijos tokių ypatingų priekaištų ar rimtesnių problemų nebuvo. Todėl tas neratifikavimas atrodo ne visai suprantamai.

Bet bent jau pas mus Briuselyje, mes nematome, kad Vengrija būtų ta šalis, kuri imtų ir blokuotų ratifikavimą.

Manau, kad tikrai turėtų pasekti pačiu artimiausiu metu Turkijos pavyzdžiu, o gal net ir anksčiau ratifikuos“, – antradienį „Žinių radijui“ savo nuomonę išsakė D. Matulionis.

Pasak jo, tam tikros Vengrijos viešai reiškiamos abejonės dėl Švedijos narystės NATO – yra natūrali diplomatinės tradicijos dalis.

„Visokių būna aspektų, susijusių su dvišaliais santykiais, su šalių pozicijomis tarptautinėje arenoje, ne visada viskas patinka. Jūs turbūt girdėjote dėl Švedijos tam tikros kritikos Vengrijai.

Vengrijos politikai, kai kurie parlamentarai turėjo tam tikrų abejonių. Bet kritika yra kritika, mes visi vienas kitą pakritikuojame, tai yra dalis diplomatinės tradicijos“, – sakė D. Matulionis.

„Tai yra natūralus procesas, todėl sakysime, kad ratifikacija tikrai neturėtų būti kažkokiu įkatu vidinių diskusijų“, – taip pat pažymėjo jis.

ELTA primena, kad Vilniaus viršūnių susitikimo išvakarėse NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas kartu su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu bei Švedijos premjeru Ulfu Kristerssonu susėdo prie bendro derybų stalo išspręsti dvišalius nesutarimus. Prieš susitikimą viltasi, kad Ankara atsisakys vetuoti Švedijos narystę.

Po keletą valandų trukusių derybų, vėlų pirmadienio vakarą pranešta, kad Turkijos prezidentas sutiko nedelsiant pateikti šalies parlamentui ratifikuoti Švedijos stojimo protokolą.

Turkijos vadovybė blokavo Švedijos stojimą, teigdama, kad Stokholmas esą nepakankamai kovoja su „teroristinėmis organizacijomis“, turėdama omenyje kurdų Darbininkų partiją.

Be to, pokalbius tarp šalių lyderių apsunkina ir pastaruoju metu Stokholme užfiksuotas incidentas, kai protesto metu buvo sudegintas Koranas.

Savo ruožtu NATO plėtros procesus vilkina ir Vengrija, paskelbusi, kad balsavimą dėl dokumentų ratifikavimo nukėlė iki rudens.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą, Švedija ir Suomija pasiprašė priimamos į NATO. Suomija tapo oficialia Aljanso nare nuo šių metų balandžio.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder