Meno stipendija - šiuolaikinio maisto meno lauke dirbančiam šefui Jonui Palekui

Šiais metais Neringos savivaldybė skyrė jau dešimtąją meno stipendiją - ji atiteko Jonui Palekui už kūrybinės veiklos programą „Daržovių rūkykla“, kuri priskirtina prie agroekologijos disciplinos.

Kūrybinės veiklos programą sudaro vadovaujantis teoriniais šaltiniais bei praktiniais eksperimentais kuriama augalinės kilmės produktams skirta rūkykla, jos infrastruktūra bei naudojimo sistema. Rezidentas kūrybinį sumanymą planuoja įgyvendinti lapkričio mėnesį Nidoje.

Pasak būsimojo rezidento, kintančios ekologinės situacijos kontekste mes priversti atsigręžti į augalinio maisto šaltinius, tad užduoties rūkykloms performavimas tampa itin svarbus. „Rūkymo amatas šiuolaikinių maisto praktikų kontekste yra labai įdomus ir reikalingas gilesnio tyrinėjimo bei eksperimentavimo, o daržovių rūkyklos projektas kyla ir iš idėjos, kad jei daržovėms suteiksime tiek dėmesio ir kruopštumo ruošdami, kiek jo suteikiame mėsai ar žuviai, rezultatas bus tiek pat sėkmingas. Be to, pasiekę ekologinį akligatvį, skonio turime ieškoti mažiau kenksminguose maisto šaltiniuose“, - apie savo sumanymą kalbėjo J. Palekas.

Neringos savivaldybės meno stipendija buvo įsteigta 2011 metais Neringos savivaldybės tarybos sprendimu. Ji skiriama tarptautinės Nidos menininkų rezidencijų programos dalyviams už rezidencijų metu įvykdytą kūrybinės veiklos programą, kurią sudaro parengti, atlikti ar kitaip viešai pristatyti kūrybiniai darbai, sumanymai.

Šiais metais pretendentams buvo keliamas reikalavimas teikti su Kuršių nerijos socialiniu, politiniu, kultūriniu kontekstu ir (arba) ekologija susijusį projekto pasiūlymą. Buvo gauta 31 paraiška, iš kurių Nidos meno kolonija atrinko 5 labiausiai atitikusias keliamus reikalavimus. Laimėtojas buvo atrinktas Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus sudarytos komisijos siūlymu ir Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu.

„Labai smagu, kad kūrybingumo ribos vis labiau plečiasi, apimdamos ne tik tiesiogiai su menu susijusias sritis - kaip matome, kūrybiškumas gali skleistis ir per kulinarijos pasaulį, - teigė Neringos savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Šakalys. - Šiais metais turėjome nemažai šaunių kandidatų, bet Jono sumanymas buvo tikrai išskirtinis, tad jį palaikė dauguma komisijos narių. Tikimės, rezidavimo laikotarpis padės realizuoti šią originalią idėją.“

J. Palekas yra į meno pasaulį pasinėręs šefas, maisto teoretikas ir praktikas, kulinarijos hipotezių kūrėjas. Fenomenų pilną kulinarijos pasaulį Jonas vertina kaip kultūros produktą ir kritiškai analizuoja dabarties bei praeities valgymo tradicijas. Po studijų Londone su kolegomis įkurtame restorane ,,Delta Mityba" Jonas tobulina savo maisto stilių bei sistemingai sušmėžuoja tarptautinėse scenose. Jis dalyvavo dviejose Venecijos bienalėse (2017 m. ir 2018 m.), taip pat pasirodė Volcano Extravaganza meno festivalyje Italijoje (2019 m.), Kunstverein galerijoje Amsterdame (2019 m.) bei daugelyje kitų Lietuvos ir užsienio meno renginių.

Tarp pagrindinių Jono temų ir interesų yra fermentacija ir susirūpinimas, kaip žmogui sutarti su mikroorganizmais, taip pat kultūrines problemas analizuojantys klausimai - pavyzdžiui, kaip sutarti kaimynams skirtingose valstybinių sienų pusėse, nes jie nors ir pykstasi, bet valgo beveik identišką maistą. Tarp sričių, į kurias Jonas gilinasi, neseniai pateko ir agroekologija bei su ja susijusios temos apie žmonijos galimybes maitintis nenualinant planetos. Dažnai Jonas veikia kaip maisto gaminimo bei vartojimo procesų dizaineris ir inžinierius - jis kuria alternatyvas bei ieško pamirštų ar taip niekada ir nesukurtų maisto gamybos metodų. O kaip tik šiuo metu Nidos meno kolonijoje vykstanti Neringos miško architektūros programa yra tobula platforma panašaus pobūdžio analizėms - tokio maisto gaminimo procesai yra neatsiejami nuo medienos ar net jos apdirbimo šalutinių produktų, tokių kaip rūkymui naudojamos pjuvenos.

***

 

Savaitgalį vyko Nidos pusės maratono bėgimas

INICIATORIAI. Nidos pusės maratono idėjos autoriai ir ilgamečiai bėgimo organizatoriai Sofija ir Aurelijus Armonavičiai. Domo RIMEIKOS nuotr.

INICIATORIAI. Nidos pusės maratono idėjos autoriai ir ilgamečiai bėgimo organizatoriai Sofija ir Aurelijus Armonavičiai. Domo RIMEIKOS nuotr.

Šį šeštadienį būrys mažų ir suaugusių sportiškai nusiteikusių dalyvių varžėsi Nidos pusės maratono bėgime, kuriame netrūko entuziazmo, nusiteikimo sveikai konkuruoti, puikios nuotaikos, emocijų ir, be abejo, prizų.

„Šią sporto šventę drauge su žmona Sofija ir su Savivaldybės bei rėmėjų palaikymu rengiame jau 21-ąjį kartą, siekdami ne tik pratęsti turistinį sezoną rudenį, bet ir išlaikyti šią gražią tradiciją. Labai džiaugiamės ir dėkojame dalyvavusiems vaikams bei suaugusiesiems, atvykusiems iš įvairių Lietuvos miestų, o ateičiai labai norime paraginti aktyviau dalyvauti pačius neringiškius – visi tikrai labai laukiami“, - įspūdžiais po įvykusio šių metų Nidos pusės maratono bėgimo dalinosi ilgametis jo organizatorius Aurelijus Armonavičius.

Nidos pusės maratono dalyvius bei nugalėtojus sveikino Neringos meras Darius Jasaitis: „Džiaugiuosi, kad tokio pobūdžio sporto renginiams neabejingi paties įvairiausio amžiaus dalyviai iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių susirinko čia, į Neringą. Ruduo išties puikus metas sportuoti gamtoje, o už gražią šio maratono tradiciją pirmiausia noriu padėkoti jo organizatoriams Aurelijui ir Sofijai Armonavičiams, metai iš metų suburiantiems mus šiam gražiam tikslui, bei visiems dalyviams – sveikinu su pasiekimais ir linkiu dar geresnių rezultatų kitąmet.“

Reiktų paminėti, kad yra žmonių, nepraleidusių nė vieno šio maratono! Tai Petras Vansevičius iš Jonavos.

Šių metų bėgimo prizininkais tarp suaugusiųjų tapo:

Vyrai: 1. Jaunius Strazdas (Vilnius) - 1:12:09, 2. Aurimas Skinulis (Kaunas) - 1:14:24, 3. Marius Dijokas (Vilnius) - 1:17.41.

Moterys: 1. Viktorija Varnagirytė (Vilkaviškis) - 1:20:08, 2. Inga Cimarmanaitė (Vilnius) - 1:25:27, 3. Vilmantė Gruodytė (Klaipėda)- 1:30:03.

Visus rezultatus rasite „Facebook“ paskyroje Nidos Pusės Maratono Bėgimas

MARATONO dalyviai ir prizininkai. Domo RIMEIKOS nuotr.

MARATONO dalyviai ir prizininkai. Domo RIMEIKOS nuotr.

***

Nemokamos ekskursijos Thomo Manno ir Kuršių nerijos istorijos muziejuose

Ruduo - saulėtas, spalvingas, bet vėsus, tad maloniai kviečiame sušilti Neringos muziejuose! Čia galite ne tik sušilti, bet ir nušviesti savo protą naujomis žiniomis tiek apie Kuršių nerijos istoriją, tiek apie rašytojo Thomo Manno vasarojimą Nidoje! Neringos muziejai kviečia į nemokamas ekskursijas Rašytojo Thomo Manno muziejuje pirmadieniais 11 val., antradieniais 13 val. ir 15 val. Kuršių nerijos istorijos muziejuje ketvirtadieniais 11 val. ir 15 val. Ekskursijos vyksta lietuvių kalba. Trukmė - apie 30 min. Jums kainuos tik bilietas į muziejų.

Daugiau informacijos www.neringosmuziejai.lt

 

Raktažodžiai
Sidebar placeholder