Pavargę nuo cenzūros jungiasi į naują socialinį tinklą

(6)

Jau daugiau kaip savaitę Lietuvoje veikia naujas interneto projektas 77.lt. Jis pristatomas kaip pirmasis šalyje decentralizuotas naujienų bei socialinio tinklo portalas. Jo kūrėjai ir palaikytojai sako, kad čia vietą ras visos nuomonės, nes žmonės jau pavargo nuo cenzūros, vienos tiesos ir propagandos.

Tačiau ar jie sugebės patys susitvarkyti su įvairiausiais provokatoriais?

Vienas iš projekto idėjos autorių, Viktoras Jašinskas, pristatydamas dienos šviesą išvydusį portalą, pranešė, kad tai, į ką jis išaugs, priklauso nuo kiekvieno prisijungusio.

 

Organizatorių nuotr.

„Turime įrankį ir tik nuo mūsų visų priklausys, ką mes su juo sukursime.

Galimybės ir veiksmų laukas - praktiškai neriboti", - sakė V.Jašinskas.

Startavo sėkmingai

„Vakaro žinioms" jis daugiau papasakojo apie tai, kaip veikia portalas. Šiuo metu jame yra septynios pagrindinės temos, kuriomis galima rasti straipsnių.

Taip pat čia yra užsiregistravę žmonės, kuriuos galima stebėti, skaityti jų įrašus ir patiems dalintis savo turiniu.

Jau pirmą dieną, pasklidus žiniai apie portalą, jo kūrėjams teko susidurti su techniniais nesklandumais.

Vienu metu į sistemą jungėsi tiek daug žmonių, kad laikinai portalas buvo „nulūžęs".

Kiek vartotojų šiandien jame yra?

V.Jašinskas sako, kad apie keliasdešimt tūkstančių, bet prisipažįsta tiksliai nežinantis ir pats.

Pirmą dieną per minutę norinčių prisijungti buvo virš 2000 naujų narių, pasak jo, tai rodo, kad projektas visuomenėje buvo laukiamas.

„Tikrai nesitikėjome, kad kils toks ažiotažas. Tai yra ne kažkieno, o visų portalas. Kiekvienas gali kurti savo puslapį, kurti savo bendruomenę, reikšti savo nuomonę.

Tinklapis valdomas DAO principu, kur visi turi balso teisę.

Tai yra gana naujas modelis, kuris veikia per „blockchain" technologiją. Tokio projekto Lietuvoje dar nebuvo", - „Vakaro žinioms" sakė V. Jašinskas.

Kaip rašoma pačiame portale, „77.lt - nešališka informacinio pobūdžio socialinė svetainė, veikianti „Multiverse LTD" sukurtoje cross.social platformoje.

Portalas veikia decentralizuotos autonominės organizacijos (DAO) principu, suburdamas bendraminčius, siekiančius paskatinti vartotojus susimąstyti jiems svarbiais klausimais."

Taip pat kūrėjai nurodo, kad pačios svetainės tikslas yra publikuoti ir viešinti kokybišką, objektyvią, nešališką ir vartotojams svarbią informaciją, kurią jie patys, tapę DAO nariais galėtų administruoti. „DAO nariai dalyvaudami balsavimuose gali daryti įtaką turiniui jį vertindami, koreguodami netinkamą, pildydami esamas ar pageidaudami naujų temų, skirdami finansinius paskatinimus autoriams, ar spręsdami tinklalapiui aktualius klausimus, planuodami ateities viziją.

Svetainės turinį prižiūri, validuoja ir administruoja DAO nariai. 77.lt svetainei skiriamas lėšas padeda rinkti DAO validatorius Lietuvoje VšĮ „Petys į petį".

Turint klausimų, pastabų ar norint susisiekti su cross.social platforma, siūlome kreiptis į „Multiverse LTD", - rašoma svetainėje ir nurodoma, kad minėta įmonė yra registruota Maršalo salose.

Įdarbino ir dirbtinį intelektą

Visgi, jau pirmą dieną projekto kūrėjams teko išgirsti ir kritikos. Pavyzdžiui, buvo akivaizdu, kad kai kurie socialinio tinklo vartotojai yra priskirti prie skilties „Ypatingi".

Ten buvo galima pamatyti filosofę Nidą Vasiliauskaitę, verslininką Ugnių Kiguolį, gydytoją Vytautą Abraitį, kitus socialinėje erdvėje aktyviai besireiškiančius žmones.

Kalbėdamas su „Vakaro žiniomis" V.Jašinskas sakė, kad į kritiką greitai buvo sureaguota.

Dabar toje vietoje yra „Rekomenduojami" profiliai ir jau visai kiti žmonės.

„Rekomenduojami yra tie profiliai, kurių įrašai susilaukia daugiausiai populiarumo.

Šie žmonės nuolat keisis, priklausomai nuo to, kiek aktyvūs bus. Tai nėra vieta tik bendraminčiams, tai yra vieta visiems - laisvo žodžio portalas plačiajai visuomenei", - sakė V.Jašinskas.

Akylesni internautai taip pat spėjo pastebėti, kad kai kurie komentarai portale atrodo lyg sugeneruoti dirbtinio intelekto. V.Jašinskas tai patvirtino.

„Taip, to šiek tiek yra. Nė vienas socialinis tinklapis be šios pagalbos nesusikūrė. Stengiamės tai labai prižiūrėti, kad tai neužgožtų kitų.

Tai yra daugiau pradinis impulsas, kuris vėliau bus išjungtas.

Suprantu, kad po visų karantinų ir pastarųjų metų mūsų žmonės yra pavargę ir daug kuo nepasitiki.

Tačiau kartu žmonės pavargę nuo „iš viršaus" nuleidžiamos tiesos. Žmonės ilgisi tikros informacijos.

Manau, tokia alternatyvi žiniasklaida ir socialinis tinklas, kuris neblokuoja už politines nuostatas, yra reikalingas", - sakė V.Jašinskas.

Nebus „vienos nuomonės"

Buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius sako, kad apie kuriamą projektą žinojo gana seniai ir yra aktyvus jo palaikytojas.

Organizatorių nuotr.

Per pandemiją pamatėme, kad „Facebook" socialiniame tinkle galima tik viena teisinga nuomonė, ten aktyviai ribojama žodžio laisvė.

Dažniausiai į iškeltą diskusiją būna atsakoma, kad tai privatus socialinis tinklas ir savininkai patys gali spręsti, kokias taisykles taikyti.

Tuomet gimė idėja padaryti kitą tinklą, kuriame nebus tokių dalykų", - sako G. Furmanavičius.

Jis stebėjosi, kodėl naujas projektas sukėlė tiek daug nepasitikėjimo net tarp bendraminčių. „Man gana keista, kodėl tie, kurie yra labai aktyvūs „Facebook", taip nepasitiki nauju socialiniu tinklu, į kurį juk nėra būtina jungtis.

Galima skaityti ten skelbiamas naujienas niekur neprisijungus. Tad tokia baimė man kelia įvairių minčių apie demokratijos situaciją Lietuvoje.

Žmonės taip prigąsdinti...

Situacija tikrai yra prasta.

Nors ten yra labai daug saugiklių, kad Lietuvos cenzoriai negalėtų taip paprastai ką panorėję daryti su šiuo portalu.

Bet reikia žinoti, kad šiuo metu portalas veikia tik kaip pirmoji jo versija. Po to bus kitos versijos, kurių kiekviena bus vis geresnė. Šiuo metu projektas pristatytas visuomenės vertinimui, o ateityje bus reaguojama į pastabas ir pastebėjimus", - sakė G. Furmanavičius.

Paklaustas, į ką 77.lt gali išaugti, G. Furmanavičius sakė tikintis, kad projektas išaugs į solidų naujienų portalą, kuriame žmonės galės dalintis tikromis naujienomis: „O ne tuo, ką mums pasakoja LRT."

Paklaustas, ar naujame portale verta tikėtis sulaukti žinomų įtakotukų, G. Furmanavičius sakė to nesitikintis ir pridūrė, kad portalo kūrėjai ir palaikytojai laukia, kada patrauks sisteminės žiniasklaidos dėmesį ir prasidės prieš šį projektą nukreipti žurnalistiniai tyrimai bei anatomijos.

Komentuoja žurnalistė Rūta JANUTIENĖ:

Organizatorių nuotr.

- Kaip manote, į ką gali išaugti šis naujas projektas?

- Kol kas sunku vertinti. Žinau, kad jis yra techniškai stipriai apsaugotas. Nesu dar jame prisiregistravusi ir nežinau, ar registruosiuosi dėl įvairių tinklų, kuriuose esu, kiekio.

Dar nesu tokia pesimistė naudojamų socialinių tinklų atžvilgiu, kad traukčiausi į pogrindį. Nepaisant nuolat gaunamų blokų. Bet nesakau, kad visai ten nesijungsiu.

Ilgai buvo kalbama apie šį projektą. Manau, jis gerai padarytas. Dariau interviu su tinklo kūrėju Ugniumi Kiguoliu, bet taisyklių dar visiškai neperpratau.

Aš visuomet teigiamai vertinu alternatyvią žiniasklaidą. 77.lt rodo, kad galima bandyti užtvenkti žodžio laisvę, sumažinti jos masiškumą, bet neįmanoma visiškai sunaikinti.

Nes alternatyvi žiniasklaida yra gyvybinga - vieną uždarius, atsiras kažkas naujo.

Teigiamai vertinu, kad sukurta vieta, kurioje, krizės atveju, galėsime susitikti. Sakyčiau, kad U.Kiguolis sukūrė tam tikrą slėptuvę laisvam žodžiui karo atveju.

- Visgi tai yra U.Kiguolio finansuotas projektas?

- Nežinau, jokių dokumentų nemačiau. Manau, jog U.Kiguolis, kaip geras marketingistas, kuria dūmų uždangą, kad visi įtarinėtų, kalbėtų. Tai yra gerai apgalvota.

O galų gale, pradžioje portalo pirmame puslapyje buvo daug turinio apie tai, apie ką ir kalba U. Kiguolis. Politikos bent pradžioje ten nelabai buvo.

- Kas turėtų prisiimti atsakomybę už turinį?

- Savininkai tarsi yra visi. Taip suprantu, tuomet, visi yra ir leidėjai. Tačiau tokios tarnybos kaip policija lengvai prieina prie informacijos apie tai, kam priklauso domenas ar kas jį registravo. Manau, tai veiks taip pat, kaip ir kitur.

Tik aš manau, kad šiame portale bus mažiau algoritminės cenzūros, kuri kartais suveikia dabar naudojamuose socialiniuose tinkluose.

Įdomu, kiek ten bus pliuralizmo. Visuomet, kai kalbame apie žiniasklaidą ar bet ką, kas nori vadintis žiniasklaida, man yra smalsu, kokio platumo nuomonių spektras ten bus. Nes jeigu reiškiama tik tam tikros grupės nuomonė, tai nėra žiniasklaida.

Tai yra problema, kuri yra tiek sisteminėje, tiek alternatyvioje žiniasklaidoje - kai nesistengiama įsileisti diskusijos.

- Lengva šiandien išsilaikyti alternatyviai žiniasklaidai?

- Labai sunku ir tai yra didžiulis iššūkis. Daug kas dabar nemėgsta „Youtube" platformos, bet daug žmonių ten grįžta, nes šis tinklas bent jau pinigus moka. Tai gerai, jeigu nenori per daug susisaistyti su rėmėjų bendruomene.

Pavyzdžiui, mes, „OpTv", esame labai dėkingi žmonėms, kurie mus remia, bet jie žino, kad mus remia, bet nėra užsakovai.

Nemanau, kad reikėtų bijoti, esą naujame portale bus skleidžiamos kokios melagienos, nes tam jis yra per mažas žaidėjas.

Tuo užsiima valstybės. Didžiausias „fake news" ir propagandos šaltinis yra valstybė. O šiame portale turinio patikrą, kaip supratau, darys tie, kurie buvo pradžioje priskirti grupei „Ypatingi".

Kaip suprantu, jie ir bus tarsi tam tikra kolektyvinė redkolegija.

Kol kas matau, kad ten yra susirinkusi pakankamai kultūringa publika, kuri moka diskutuoti kitaip nei Ingrida Šimonytė.

Organizatorių nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder