Prezidentūra: jeigu Putinas vyktų į kitas valstybes, oro uoste jo lauktų antrankiai

Prezidentūra: jeigu Putinas vyktų į kitas valstybes, oro uoste jo lauktų antrankiai

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė sako, kad Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui (TBT) išdavus arešto orderį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, Kremliaus lyderis vargu ar rizikuos vykti į demokratines Vakarų valstybes.

A. Skaisgirytės teigimu, užsienio valstybės, į kurias atvyktų V. Putinas, privalėtų vykdyti Hagos Tribunolo sprendimus, todėl, anot jos, Rusijos diktatorius būtų iš karto sulaikomas.

„Teismo arešto orderis yra išduotas (...). Dabar nusikaltėlis yra ieškomas visame pasaulyje – tai reiškia, kad apima visas Romos statutą pasirašiusias šalis. Tai maždaug 130 šalių iš beveik 200 šalių, kurios šiuo metu egzistuoja planetoje. Tai yra didžioji dauguma pasaulio valstybių. Tai reiškia, kad Putinas į tas valstybes, turbūt, nerizikuotų vykti, nes pirmiausiai, kas lauktų jo oro uoste, tai antrankiai“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė A. Skaisgirytė.

„Žinoma, kad jis gali priiminėti svečius Maskvoje“, – pridūrė ji, referuodama į pastarąjį Pekino lyderio Xi Jinpingo vizitą Maskvoje.

Rusija nėra TBT narė, todėl kol kas neaišku, kaip Haga planuoja užtikrinti šių arešto orderio vykdymą. Apie tai klausiama A. Skaisgirytė priminė Slobodano Miloševičiaus atvejį – kai Hagos Tribunolas taip pat buvo išdavęs atitinkamą leidimą areštuoti tuometį serbų vadovą.

„Tuo metu atrodė, kad ir Miloševičiui Hagos Tribunolas negresia, nors arešto orderis buvo išduotas. O, vis dėlto, jis ten atsidūrė. Tai turbūt tik laiko klausimas, kada tokia lemtis ištiks ir Rusijos lyderį“, – nurodė A. Skaisgirytė.

ELTA primena, kad kovo 17 d. Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl „neteisėtos Ukrainos vaikų deportacijos“.

Hagoje įsikūręs TBT pranešė, kad dėl panašių kaltinimų taip pat išdavė arešto orderį Rusijos prezidento vaiko teisių įgaliotinei Marijai Lvovai-Belovai.

„Šiandien Tarptautinio baudžiamojo teismo II ikiteisminio tyrimo kolegija išdavė arešto orderius dviem asmenims dėl padėties Ukrainoje: Vladimirui Vladimirovičiui Putinui ir Marijai Aleksejevnai Lvovai-Belovai“, – sakoma TBT pranešime.

V. Putinas „įtariamas padaręs karo nusikaltimą – neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federaciją“.

TBT nurodė, kad nusikaltimai padaryti po 2022 metų vasario 24 dienos, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.

Arešto orderiai laikomi paslaptyje siekiant apsaugoti aukas ir liudytojus, sakoma teismo pranešime.

TBT yra paskutinė instancija, nagrinėjanti nusikaltimus, jei valstybės negali arba nenori ko nors patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

TBT prokuroras Karimas Khanas pradėjo tyrimą dėl įtariamų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje, praėjus vos kelioms dienoms po Rusijos invazijos pradžios.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder