Prezidentūra norėtų, kad būsima valdančioji koalicija būtų suformuota greičiau: viliasi matyti daugiau žingsnių
(1)„Iš esmės po rinkimų jau aštuonios paros praėjusios ir norėtųsi tų žingsnių jau matyti galbūt daugiau, negu buvo padaryta pirmą savaitę. Be abejo, suprantame, kad ir ilgasis savaitgalis, ir viskas – tai šiek tiek atėmė laiko.
Vėlgi, yra tam tikri teisiniai dalykai, kaip naujo Seimo sušaukimas, iš karto automatiškai turės būti renkamas Seimo pirmininkas. Akivaizdu, kad iki to laiko vienaip ar kitaip partijos jau turėtų būti susidėliojusios savo pozicijas tam, kad tas procesas jau sklandžiai vyktų“, – pirmadienio vakarą laidoje „LRT forumas“ kalbėjo F. Jansonas.
„Šiuo atveju, jis (derybų procesas – ELTA) šiai akimirkai nėra nei per lėtas, nei per greitas. Jis yra toks, koks yra. Ar galėjo būti pirma savaitė kiek sėkmingesnė ir sutelkta daugiau į darbus negu į asmenybių aptarimus? Tai be abejo.
Bet šiuo atveju turime šią savaitę ir, matyt, kadangi socialdemokratų partijos kandidatas į premjerus žadėjo, jog šią savaitę viskas bus sudėliota, tikimės, kad iki to penktadienio vieni ar kiti atsakymai bus“, – teigė jis, perklaustas, ar, Prezidentūros vertinimu, derybos vyksta per lėtai.
F. Jansonas pakartojo ir tai, kad, formuojant būsimą Ministrų kabinetą, šalies vadovas aktyviai dalyvaus procesuose – taip, kaip numato Konstitucija.
Atmeta kritiką, kad prezidentas kišasi į koalicijos formavimą
Visgi, F. Jansono reiškiami lūkesčiai būsimiems koalicijos partneriams greičiau susitarti sulaukė Liberalų sąjūdžio atstovo Eugenijaus Gentvilo kritikos. Anot ilgamečio parlamentaro, taip Prezidentūra peržengia savo kompetencijos ribas ir kišasi į valdančiosios daugumos formavimo eigą.
„Dabar vyksta Seimo valdančiosios daugumos atsiradimo, gimdymo procedūra, kurioje prezidentui joks vaidmuo konstituciškai nėra numatytas. Tačiau akivaizdžiai matome, kad prezidentas ir Prezidentūra aktyviai dalyvauja tokios daugumos formavime“, – stebėjosi E. Gentvilas.
Tačiau G. Nausėdos patarėjas atmetė tokią parlamentaro kritiką.
„Aš sakiau, kad prezidentas aktyviai dalyvaus Vyriausybės formavime. Šiai akimirkai, vienintelis veiksmas, kurį padarė prezidentas, tai yra toks pats, koks buvo 2020 metais – pasikvietė visų į Seimą pakliuvusių partijų lyderius aptarti, kas ir kokią galimą koaliciją galėtų matyti“, – sakė patarėjas.
ELTA primena, kad pergalę Seimo rinkimuose pasiekusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pranešė tęsianti konsultacijas ne tik su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bei „valstiečiais“, bet ir su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen Liberalų sąjūdžių. Tokį sprendimą trečiadienio vakarą patvirtino partijos prezidiumas.
LSDP teikiamas kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas yra patikinęs, kad pagrindinė koalicijos ašis išlieka ta pati, tačiau jis jau buvo susitikęs su „Nemuno aušros“ lyderiu Remigijumi Žemaitaičiu, tačiau su liberalais – ne.
Socialdemokratų atstovai antradienį planuoja susitikimus su LVŽS bei „Vardan Lietuvos“ atstovais.
Naujajame Seime LSDP iškovojo 52 mandatus, „Vardan Lietuvos“ – 14, LVŽS – 8 vietas parlamente. Tuo metu „Nemuno aušra“ turės 20 atstovų Seime, liberalai – 12.
Rašyti komentarą