Prieš įkurtuves bendruomeninių senjorų globos namų Nasrėnuose – kliūčių ruožas

Nors bendruomeninių senjorų globos namų Nasrėnuose atidarymas buvo numatytas dar pernai, tačiau, kaip tikisi Kūlupėnų bendruomenės „Kūlupėnai“ vadovė ir šių namų administratorė Jūratė Mačernienė, jiems pavyks išpildyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iškeltus reikalavimus licencijai gauti ir įstaigą atidaryti balandį.

Teks pakeisti 13 durų

J. Mačernienė neslėpė nusivylimo, kad įgyti licenciją sutrukdė visiškai nenumatytos priežastys – teko pertvarkyti duris ir patalpas, o tai pareikalavo papildomų lėšų – 8 tūkst. Eur – ir laiko.

„Vertinant patalpas, Socialinio aprūpinimo departamento komisijai neįtiko mūsų įstaigos durų plotis, nuo reikalaujamo jis skyrėsi vos 2–3 cm. Pagal juos, durys privalo būti ne siauresnės kaip 85 cm, nors šiuolaikinio kompaktiško neįgaliojo vežimėlio, kurį įsigijome, plotis yra 57 cm, pro duris jam pravažiuoti nėra jokių problemų.

Teks pjauti durų staktas, esame užsakę naujas duris“, – tvirtino J. Mačernienė. Paklausta, kiek durų teks pakeisti, sarkastiškai pajuokavo: „Tik trylika“.

Iš dalies pripažindama savo kaltę dėl neapdairumo, J. Mačernienė stebėjosi, kad ir anksčiau dvidešimt metų tame pastate veikė globos namai, o ir durų plotis tiko netgi senesnio modelio masyvesniems neįgaliųjų vežimėliams, o dabartiniams kompaktiškiems nebetinka.

Tačiau pasidžiaugė, kad vienas meistrų-stalių, kurie įprastai užsakymų turi per akis ir tenka gaminių laukti pusmetį, suprasdamas jų padėtį, sutiko kitus darbus atidėti į šoną ir imtis gaminti jiems naujas duris.

Būtina maža virtuvėlė

Kita kliūtis – nors gyventojai bus maitinami maistu, pagamintu įstaigos virtuvėje, įrengtoje pirmame aukšte, tačiau pašnekovė sužinojo, kad globos namams keliamas reikalavimas, kad antrame aukšte būtų įrengta atskira virtuvėlė. Šios reikia, kad iš dalies savarankiški slaugomi asmenys, padedant socialiniam darbuotojui, galėtų patys pasigaminti valgį.

„Prašiau patarimo ministerijos darbuotojų, kurios matė pavyzdžius kituose globos namuose, kad patartų, kur galėtume tokią virtuvėlę įrengti.

Parinkome jai patalpas ten, kur anksčiau buvo medicinos kabinetas, o dabar buvome įrengę darbuotojų kambarį.

Ten jau buvo įvesti vandens ir nuotekų tinklai, tad labai daug perdaryti nebeteks“, – apie būsimas permainas pasakojo J. Mačernienė.

Taip pat teko įrengti vieną papildomą langą kambaryje, kuriame tebuvo tik stoglangis, – šį kambarį, įstaigos administratorės žodžiais, būtų reikėję arba panaikinti, arba pritaikyti pagal licencijos reikalavimus, ko ir ėmėsi.

Tikisi Savivaldybės paramos

Bendruomenė, pasak J. Mačernienės, papildomų lėšų darbams neturi, tad tikisi sulaukti veiklos partnerio – Kretingos rajono savivaldybės – paramos: kad skirs tuos papildomus 8 tūkst. Eur kliūtims įveikti.

„Suburta komanda jau laukia darbo, jau turime ir prašymus žmonių, pageidaujančių apsigyventi pas mus, – tikino administratorė. – Laukia viena pora iš Mažeikių, jie nori būti kartu, bet kitose globos įstaigose juos išskirstydavo.

O mes turime dviviečių gyvenamųjų kambarių, prie kurių įrengti higienos kambariai. Ir departamento atstovės pastebėjo, kad teiksime šiuolaikiškas apgyvendinimo paslaugas, kurių dar nėra kituose globos namuose, nes visi žmonės nori kuo didesnio privatumo.“

Bendruomeniniuose namuose įrengti 2 vienviečiai, 1 trivietis ir 6 dviviečiai kambariai su atskirais sanitariniais mazgais, 2 poilsio kambariai – pirmame ir antrame aukštuose, taip pat – virtuvė ir 10 vietų valgomasis.

Nasrėnų bendruomeniniuose slaugos namuose galės gyventi 17 asmenų, jais rūpinsis 8 darbuotojai – 1 slaugytojas, 5 slaugytojo padėjėjai, 2 virėjos ir administratorė.

„Turėjome pradėti veikti šį vasarį, dabar tikimės per mėnesį, padedant Savivaldybei ištaisyti trūkumus ir realiai naujųjų gyventojų laukti balandį. Taip ir bus“, – kalbėjo pozityviai nusiteikusi J. Mačernienė.

Pertvarkė iš senelių namų

Nasrėnų bendruomeniniai namai įrengti prieš 20 metų pastatytuose parapijiniuose senelių namuose, kurie prieš kelerius metus, nebeatitinkant reikalavimų, buvo uždaryti ir stovėjo niekieno nenaudojami.

Nasrėnų senelių globos namai priklausė Kalnalio šv. Lauryno parapijai, iš kurios, tuometinio Telšių vyskupo Kęstučio Kėvalo paraginti, kūlupėniškiai pagal panaudos sutartį ir perėmė 25-eriems metams.

Sumaniusi atkurti kelerius metus dykai stovėjusius ir nykstančius globos namus, Kūlupėnų bendruomenė pateikė paraišką Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos ir gavo lėšų – 97,5 tūkst. Eur – socialinio verslo vietos projektui įgyvendinti, dar 5,1 tūkst. Eur prisidėjo Kretingos rajono savivaldybė ir pati bendruomenė, skyrusi 7 tūkst. Eur.

Praėjusį rugsėjį Savivaldybė papildomai skyrė dar 30 tūkst. Eur baldams įsigyti.

Atsisakė ankstesnės idėjos

Kiek anksčiau Kūlupėnų bendruomenė buvo sumaniusi juose steigti grupinio gyvenimo namus, tačiau šios minties buvo atsisakyta ir persiorientuota į slaugos namus, teikiant paslaugas pirmiausia Kretingos rajono, o po jų – ir aplinkinių rajonų gyventojams.

„Persiorientavome pagal laikmečio situaciją: grupinio gyvenimo namuose, kurių anksčiau pageidavo Savivaldybės socialinės paramos skyrius, turėtų būti kitokia socialinė aplinka – jie tiktų miesteliuose, tokiuose, kaip Darbėnai ar Salantai, kur yra aikštė, bažnyčia, kultūros namai, kad žmonės galėtų išeiti, bendrauti.

Betgi čia – atoki vieta, tenueisi tik iki Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus, tad ji labiausiai ir tinka slaugos namams“, – kalbėjo J. Mačernienė, patikinusi, kad, priimant sprendimą, gerai išstudijavę situaciją ir aptarę ją su Savivaldybe, siekiančia slaugos paslaugų plėtros rajone.

Nasrėnų bendruomeniniuose namuose bus apgyvendinti ligoniai, kuriems reikia trumpalaikės – iki 4 mėn. – ir ilgalaikės – iki 3 metų ir ilgiau – slaugos. Skaičiuojama, kad vieno asmens gyvenimas per mėnesį čia kainuos apie 1,1 tūkst. Eur – didžiąją dalį lėšų dengs valstybė, bus išskaičiuota ir iš asmens pajamų.

Kretingos rajone slaugos paslaugos dar yra teikiamos: Kretingos, Salantų ir Kartenos ligoninėse, taip pat – Padvarių socialinės globos namuose. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder