Pritarė pakoreguotai Kretingos Rotušės aikštės vizijai

Mažosios bendrijos „Pupa – strateginė urbanistika“ architektai Kretingos rajono savivaldybės Strateginio planavimo tarybai pristatė Kretingos Rotušės aikštės vizijos korekciją.

Korekcija padaryta atsižvelgiant į po renovacijos pasikeitusią Vilniaus gatvę, kitas nūdienos aktualijas. Atnaujintai aikštės vizijai pritarė dauguma Strateginio planavimo tarybos posėdžio dalyvių.

Nauja vizija nepatiko Jolitai Vaickienei. Anot jos, pagal ją įrengta aikštė būsianti nejauki ir nepatraukli tiek miestiečiams, tiek svečiams. „Per didelė, nejauki, nepatraukli kiekvienai dienai.

Ar į tą tokią pliką aikštę eis kretingiškiai, turistai? Vaikščioti tomis trinkelėmis?“ – kritikavo politikė, teigusi, kad aikštėje reikėtų pastatyti paviljonus amatininkams, aikštės sąskaita vertėtų išplėsti Kretingos senamiestį.

Su atnaujinta vizija susipažinę Konstantinas Skierus, turintis miestų statybos inžinieriaus specialybę, Tomas Abelkis, Steponas Baltuonis, Vaidas Kuprelis, Juozas Mažeika, Dovydas Bajoras gyrė architektus už padarytą darbą, pripažino, kad dabartinė aikštės vizija yra geresnė už pirmąją, su kuria architektai 2014 m. laimėjo Savivaldybės organizuotą konkursą.

„Pakoreguota Rotušės aikštės vizija atitinka esminius mūsų lūkesčius. Tai principinė schema, kurią reikės detalizuoti rengiant aikštės sutvarkymo techninį projektą.

Kalbant apie detales, esu įsitikinęs, kad grindinio fontanui numatyta vieta ties sankirta su Vytauto gatve yra netinkama dėl skersvėjų.

Čia galėtų atsirasti medžių giraitė. Fontanui reikia paieškoti kitos vietos.

Pasvarstyti, kur būtų geriausia vieta Nepriklausomybės paminklui, kurį iš dabartinės vietos siūloma perkelti“, – aiškino K. Skierus, siūlęs sudaryti komisiją, kuri bendradarbiautų su „Pupos–strateginės urbanistikos“ architektais tobulinant aikštės viziją, rengiant techninį aikštės renovacijos projektą.

Aptariant detales, K. Skierus patarė aikštės grindimui numatomą brukį keisti šlifuotais akmenimis, kaip daroma Kaune rekonstruojant senamiestį.

„Brukį būtų sunku prižiūrėti, praktiškai tik su šluota, jokios mažosios technikos naudoti negalėtume“, – sakė jis.

T. Abelkis svarstė, ar aikštėje nėra per daug akmens ir per mažai vejos. Jo pastebėjimu, kai dideli miestų aikščių plotai užklojami dangomis, sunku augmenijai išsilaikyti.

Vizijos rengėjai patikino, kad aikštės dangai numatomos medžiagos yra gana pralaidžios vandeniui, kad yra kitų specialių priemonių vandeniui infiltruoti.

„Lyginant su šiandiena, kai aikštėje dominuoja asfaltas, vandens infiltracijos būtų daugiau“, – tvirtino jie. T. Abelkis abejojo, ar dalis aikštės suoliukų, ant kurių būtų galima ir kojas ištiesti, dargi prigulti – netaptų „bomžų“ užimtais gultais, kuriuos žmonės lenktų iš tolo.

Pagal atnaujintą viziją Rotušės aikštėje, kaip išsireiškė Juozas Mažeika, pėstieji būtų karaliai. Eismas apie aikštę vyktų ratu, taip pat dviratininkams. Pačioje aikštėje vietos atsirastų tik riedutininkams, paspirtukininkams, riedlenčių mėgėjams.

Rekonstruojant aikštę automobiliai iš jos būtų patraukti. Tam numatyta įrengti apie 125 vietų aikštelę šalia Pranciškonų gimnazijos stadiono, kažkiek vietų Kęstučio gatvėje, liktų dabartinė aikštelė J. K. Chodkevičiaus gatvėje.

Architektų teigimu, vietų skaičius automobiliams statyti, lyginant su dabartinėmis parkavimo vietomis, aikštėje sumažėtų nedaug. Aikštės prieigose būtų apie 150 vietų.

Aikštės skvero nenaikintų. „Žalia skvero pieva žaisti vaikams, rengti piknikus. Dėl galimo skvero užstatymo paliekame ateičiai spręsti“, – sakė architektai, numatę rekonstruojant aikštę išsaugoti daugumą dabartinių medžių, gėlynus, aikštę praturtinti naujais želdiniais.

Pasikeistų aikštės dalis, kur kadaise būta Kretingos rotušės: numatyta panaikinti dabartinę duobę, ant įrengtos pakylos perkelti miesto įkūrėjo J. K. Chodkevičiaus paminklą, atidengti išlikusius rotušės pamatų akmenis, pabrėžiant, kad Kretinga turi seno miesto istoriją.

Vytauto gatvė taptų pėsčių alėja, su galimybe pravažiuoti aptarnaujančiam, čia įsikūrusių įmonių, įstaigų, gyventojų transportui.

Numatomas vienpusis eismas Kęstučio gatve ties Rotušės aikšte, iki evangelikų liuteronų bažnyčios. Iš aikštės atveriama erdvė į šią bažnyčią.

V. Kuprelis būgštavo, ar aikštė nepraras savo istoriškumo. „Pirma neigiama reakcija – per daug trinkelių, bandote žalumynais įrėminti, sušvelninti trinkelėmis išklotas erdves“, – savo pastebėjimais dalijosi politikas.

Jis, kaip ir kolegos Dovydas Bajoras, Dangiras Samalius pasigedo daugiau erdvės prie Nepriklausomybės paminklo, kuris būtų perkeltas skvero pusėn. Daugiau erdvės, anot politikų, reikia valstybinių, kitų švenčių renginiams

. Architektai erdvę šventėms numatė aikštės dalyje su rotušės pamatais, paminklu J. K. Chodkevičiui. „Kiek dabar aikštėje asfalto, Vytauto gatvėje.

Medžiai, želdynai, erdvė po pavėsiu ar trinkelės neištrina aikštės istoriškumo, o kad paminklai juda – irgi ne bėda.

Neužkertame kelio atstatyti rotušę, tačiau tas kelias ilgas, nėra žinoma, kaip ji atrodė, tariamai panaši į atkurtą Bauskės rotušę. Ar reikia 100 proc. atkurti istoriją – nesame tikri“, – kalbėjo architektai.

Vizijos rengėjai ginčijo ir mero Antano Kalniaus išsakytą mintį dėl automobilių eismo aikštės ruože tarp Vytauto ir Vilniaus gatvių. Mero teigimu, tokią galimybę įžvelgė telšiškis architektas A. Žebrauskas.

Aikštės vizijos rengėjai buvo įsitikinę, kad leisti aikštę kirsti automobiliais būtų klaida. Jie apgailestavo, kad nėra galimybės atkurti istorinės Vytauto gatvės pėstiesiems iki sankirtos su Akmenės gatve, kadangi kelią pastoja prekybos centras „Maxima“.

Projektuotojai pripažino dėl rekonstruotos Vilniaus gatvės didelių iššūkių neturėję. „Gatvės elementai paprasti, aikštei nekliudo. Panašios kaip gatvės dangos – raudonas klinkeris, akmens danga, skaldytas brukis (patogesnis nei rieduliai judėti vežimėliais), granito – įvedamos ir į Rotušės aikštę“, – teigė jie.

Strateginio planavimo tarybai pritarus atnaujintai Rotušės aikštės vizijai dėl aikštės rekonstrukcijos techninio projekto rengimo, lėšų tam skyrimo nuspręsti turėtų Savivaldybės taryba.

Mažoji bendrija „Pupa – strateginė investicija“ laimėjo 10 tūkst. eurų Kretingos rajono savivaldybės 2021 m. gruodžio 15 d. surengtą viešąjį pirkimą parengti Akmenos upės pakrantės Kretingoje sutvarkymo priešprojektinius pasiūlymus.

Sidebar placeholder