PROTECT = saugoti ar dalintis? Ką reiškia gyventi UNESCO teritorijoje?

Tokius klausimus kelianti ir atsakymų į juos ieškanti tarptautinė konferencija vyks šiandien, lapkričio 30 d., nuo 12 val. Neringos savivaldybės administracijos posėdžių salėje (Taikos g. 2, Nida).

Terminas „saugoti“ gali reikšti „aptverti ir archyvuoti“ arba priešingai - „skleisti ir dalintis“. Tai itin jautrus klausimas Kuršių nerijos teritorijoje, kuriai 2000 m. suteiktas UNESCO saugomos teritorijos statusas.

Viena vertus, vietovei suteiktas „kokybės ženklas“ ir būtina jį teisingai naudoti, antra - vietos gyventojai ir verslas įžvelgia papildomus draudimus ir suvaržymus, o valstybines institucijas slegia įsipareigojimai prieš pasaulinę visuomenę.

Valstybės saugomose teritorijose įsteigtos direkcijos siekia vykdyti joms deleguotas funkcijas saugant gamtos ir kultūros paveldo vertybes, tačiau šiose teritorijose veikianti savivalda, verslas ir vietos gyventojai dažnai turi kitokių planų.

Kaip rasti bendrus sutarimus? Kaip grįsti kelią nuo konfrontacijos link bendradarbiavimo? Kur galimi kompromisai? Kas nubrėžia ribą tarp „saugoti“ ir „dalintis“? Kuršių nerijoje šie klausimai yra ypač aktualūs.

Konferencijoje norime išgirsti minčių apie šią problematiką platesniame kontekste, labai įdomūs produktyvaus bendradarbiavimo pavyzdžiai iš kitų Lietuvos nacionalinių parkų direkcijų bei kaimynų iš Rusijos.

Visi supranta, kad Kuršių nerija yra ypatingo svarbumo vieta Lietuvoje, tačiau kodėl taip sudėtinga parengti UNESCO teritorijos valdymo planą - jis kuriamas jau beveik dešimtmetį, bet vis dar neturime net pagrindo svarstymui.

Konferencijos organizatoriai - Neringos savivaldybė ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija - tikisi prasmingų diskusijų ir patirčių pasidalijimo, ieškant atsakymų į nelengvus klausimus.

Konferencijos moderatorius - socialinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Socialinių pokyčių studijų centro vadovas, Lietuvos mokslo tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto narys Liutauras Kraniauskas.

Projektą finansuoja: LR Kultūros ministerija, Neringos savivaldybė.

Organizatoriai: Kuršių nerijos nacionalinis parkas, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“.

 

PROGRAMA

Sveikinimo žodis

Pasisako UNESCO sekretoriato, LR Aplinkos ministerijos, Valstybinių miškų urėdijos, Neringos savivaldybės, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos atstovai.

Pranešimai

* Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija: Kuršių nerijos kraštovaizdis - žmogaus ir gamtos sambūvio išraiška.

* Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis: Galimybės, iššūkiai, bendradarbiavimas Žemaitijos nacionaliniame parke.

* Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius Gedas Kukanauskas: Darni saugomos teritorijos plėtra.

* Dzūkijos nacionalinio parko direktorius Eimutis Gudelevičius: Bendradarbiavimas - nacionalinio parko sėkmės pagrindas.

* Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius: Pajūrio regioninis parkas: nuo ribojimų prie galimybių.

* Nacionalinio parko „Kuršskaja kosa“ Mokslo skyriaus vedėja Julija Majorova, nuotolinis pranešimas: Nacionalinio parko „Kuršskaja kosa“ patirtis valdant Pasaulio paveldo objektą.

* Juodkrantės bendruomenės atstovė Greta Kupliauskienė: Gyventi Neringoje gera, bet ar lengva?

- Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras, nuotolinis pranešimas: Kultūros paveldo vaidmuo saugomoje teritorijoje.

* Saugomų teritorijų tarnybos atstovas A. Stanislovaitis: Kaip išsaugosime Kuršių nerijos išskirtinę visuotinę vertę?

* Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūros paveldo politikos grupės vyriausioji specialistė Sigita Bugenienė: Rengiant vertybės valdymo planą: ar Kauno patirtis aktuali Neringai?

Po pranešimų vyks diskusija.

Dalyvavimas konferencijoje tik su galimybių pasu. Būtina išankstinė registracija (registracijos formą rasite www.kulturossala.lt, skiltyje Renginiai). Konferencija taip pat bus tiesiogiai transliuojama „Facebook“ puslapyje KULTŪROS SALA, taip Neringos savivaldybės „Facebook“ puslapyje.

***

Šiuolaikinė opera „Nidos mokyklos kronika” pretenduoja į tarptautinį apdovanojimą

PER AUSINES. Opera klausoma per ausines, keliaujant pėsčiomis vaizdingu Nidos maršrutu, įsiklausant į autentiškas miesto istorijas. Modesto ENDRIUŠKOS nuotr.

PER AUSINES. Opera klausoma per ausines, keliaujant pėsčiomis vaizdingu Nidos maršrutu, įsiklausant į autentiškas miesto istorijas. Modesto ENDRIUŠKOS nuotr.

Šią vasarą Neringoje kompozitoriaus Jono Jurkūno sukurta garsinė opera-pasivaikščiojimas „Nidos mokyklos kronika“ pretenduoja į „2021 Sound Walk September“ tarptautinį apdovanojimą.

Opera „Nidos mokyklos kronika“ pateko tarp 13 nominantų geriausio 2021 metų garsinio pasivaikščiojimo srityje. Iš viso apdovanojimams „2021 Sound Walk September“ buvo pateikta daugiau nei 150 paraiškų iš viso pasaulio!

„Nidos mokyklos kronika“ - tai šiuolaikinė opera apie Nidos istoriją, kurios scena tampa visas Nidos miestas - nuo Parnidžio kopos iki marių. Opera klausoma per ausines, keliaujant pėsčiomis vaizdingu Nidos maršrutu, įsiklausant į autentiškas miesto istorijas, atspindinčias Nidos mokyklos mokytojų gyvenimą 1923-1944 m. 2016 m. jos buvo publikuotos LR prezidento Gitano Nausėdos ir Vilijos Gerulaitienės knygoje „Nidos mokyklos kronika“, tapusioje šios operos autorių, kompozitoriaus ir režisieriaus Jono Jurkūno ir dramaturgės Kristinos Savickienės įkvėpimu.

Pasak Jono Jurkūno, „metraštį “Nidos mokyklos kronika„ pastebėjau Neringos Viktoro Miliūno bibliotekoje, o kai perskaičiau - nekilo abejonių, kad tai yra išskirtinė ir labai įdomi medžiaga“.

Garsinės operos-pasivaikščiojimo „Nidos mokyklos kronika“ projektas įgyvendintas drauge su Nidos kultūros ir turizmo informacijos centru „Agila“. Operos premjera įvyko Nidoje birželio 30 d., sceninio pastatymo Klaipėdos dramos teatre premjera - spalio 20 d.

***

Kviečia teikti kandidatūras į Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisiją

Nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo naujos Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo nuostatos, todėl Neringos savivaldybės administracija kviečia teikti kandidatūras naujai Neringos savivaldybės Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijai sudaryti.

Vadovaujantis Želdynų įstatymo 25 straipsnio 2 punktu, komisijos nariais gali būti savivaldybės tarybos nariai, valstybės tarnautojai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai - seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai, bendruomeninių organizacijų ir asociacijų ar kitų viešųjų juridinių asmenų (išskyrus valstybės ar savivaldybės, jų institucijų įsteigtus juridinius asmenis), kurie įsteigti teisės aktų nustatyta tvarka ir skatina aplinkos apsaugą, atstovai, savivaldybės gyventojai, raštu pareiškę iniciatyvą dalyvauti komisijos veikloje.

Atrenkant narius, prioritetas teikiamas jų žinioms ir kvalifikacijai. Pageidautina, kad komisijos narys turėtų biologijos, miškotvarkos, aplinkos inžinerijos, architektūros, geografijos, visuomenės sveikatos, aplinkosaugos, želdynų priežiūros srities profesinį ar aukštesnį išsilavinimą ar ne mažesnę kaip 3 metų patirtį dirbant želdynų srityje. Ypač laukiama bendruomenės atstovų, kompetentingų želdynų planavimo, projektavimo, arboristikos, želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo srityse.

Prašome suinteresuotus asmenis iki 2021 m. gruodžio 7 d. teikti pasiūlymus dėl komisijos sudėties (teikiamas siūlymas bei raštiškas kandidato sutikimas, jei kandidatą siūlo kiti asmenys, dalyvauti komisijos veikloje) ir pageidaujamą kompetenciją patvirtinančią informaciją (jei tokia yra). Pasiūlymai teikiami Neringos savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir statybos skyriui adresu: Taikos g. 2, Neringa, el. paštu [email protected] Daugiau informacijos - telefonu (8 469) 52 344.

***

Skelbiamas aukcionas

Viešame aukcione parduodamas Neringos savivaldybei nuosavybės teise priklausantis turtas: VšĮ vaikų globos namų „Aušros žvaigždė“, juridinio asmens kodas 300071541, buveinės adresas L. Rėzos g. 8B, Neringa, dalininko teisės. Aukcionas organizuojamas ir vykdomas informacinių technologijų priemonėmis. Daugiau informacijos: www.evarzytines.lt (aukciono Nr. 218806).

***

Sidebar placeholder