Rašytojo stipendija skirta Antanui A. Jonynui

2021 m. Neringos savivaldybės įsteigtos Rašytojo, reziduojančio Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre, stipendijos laimėtoju tapo poetas, vertėjas Antanas A. Jonynas, kurio kūrybinis sumanymas yra tęsti pradėtą darbą - versti Liudviko Rėzos vokiškai rašytą poeziją į lietuvių kalbą.

Stipendijos laimėtojas labai džiaugiasi ir tikisi, kad stipendija prisidės prie jo sumanymo įgyvendinimo: „Turėti lietuviškai visus eiliuotus Liudviko Rėzos kūrinius - mūsų kultūros garbės reikalas, galiausiai taip bus grąžinta garbės skola pirmajam Kristijono Donelaičio “Metų„ leidėjui. Nemaža darbo dalis jau atlikta, o paskirtoji garbinga stipendija kartu suteikiant galimybę padirbėti Nidos vertėjų centre bus man puiki paskata. Tikiuosi, kad išvykdamas iš Nidos galėsiu su džiaugsmu pateikti viso atlikto darbo rankraštį. Simboliška bus, jei šį darbą pavyks baigti poeto gimtojoje Kuršių nerijoje.“

Konkursui kūrėjai buvo kviečiami pateikti laisvos formos paraišką, gyvenimo aprašymą, darbų pavyzdžius bei rezidavimo laikotarpiu įgyvendinamo kūrybinio sumanymo aprašymą. Paraiškas pateikė net 11 pretendentų iš Neringos, Palangos, Kauno, Vilniaus. Sulaukta paraiškų ir iš Australijos bei Amerikos lietuvių. Pretendentai - daugiausia rašytojai ir vertėjai - turintys konkrečių planų bei sumanymų. Kai kurie šalia rašymo ar vertimo matė ir kitas kūrybos formas - fotografiją, tapybą, garso įrašus.

Paraiškų vertinimas vyko dviem etapais. Pirmajame etape paraiškas vertino Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktoriaus sudaryta komisija iš bibliotekos ir Tarptautinio vertėjų ir rašytojų centro atstovų. Paraiškos šiame etape buvo vertinamos pagal kūrėjo literatūrinę patirtį, publikacijas, nurodant savo kūrybinius pasiekimus, taip pat idėjos meninę ir kultūrinę vertę Kuršių nerijai, jos aktualumą bei tikslingumą, galimą tęstinumą, numatomus rezultatus bei sklaidą. Prie komisijos prisidėjo 2020 m. Tarptautinio vertėjų ir rašytojų centro rezidentas, poetas, knygų autorius, teologas Edmundas Atkočiūnas. Tikimės, kad tai taps gražia tradicija, kai praėjusių metų rezidentas padeda įvertinti ir išrinkti naują stipendijos laimėtoją.

Bibliotekos ekspertų komisija išrinko penkis pretendentus, kurių paraiškos buvo perduotos antrajam vertinimui - Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytai komisijai, kuri ir priėmė galutinį sprendimą. Paraiškos šiame etape buvo vertinamos pagal jau minėtus kriterijus, tačiau labiausiai atsižvelgiant į kūrybinės veiklos svarbą Neringos kultūros ir meno plėtrai, sąsajas su Kuršių nerijos kultūrine tapatybe bei savastimi.

Tūkstančio eurų Rašytojo stipendija įsteigta 2020 m. Neringos savivaldybės tarybos sprendimu ir bus skiriama kasmet už rezidavimo metu įvykdytą kūrybinės veiklos programą, kurią sudaro sukurti, atlikti ar kitaip viešai Neringos bendruomenei pristatyti kūrybiniai darbai. Stipendijos laimėtojas gali rinktis kūrybinio rezidavimo laikotarpį Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre nuo spalio iki balandžio mėnesio.

2021 m. laureatas Antanas A. Jonynas gimė 1953 m. Vilniuje. 1971-1976 m. studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą Vilniaus universitete. 1976-1993 m. dirbo redaktoriumi „Vagos“ leidykloje, 1993-1995 m. vedė kultūros laidas „Baltijos TV“. Nuo 1995 m. dirbo kaip laisvas autorius ir vertėjas. 2011-2018 m. buvo Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas. Nuo 2000 m. buvo poezijos festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ tarybos pirmininko pavaduotojas. Yra išvertęs poezijos, dramaturgijos, prozos iš vokiečių, latvių, rusų, ukrainiečių, baltarusių, lenkų, serbų, kroatų, slovėnų ir kt. kalbų. Jo paties poezija yra išversta į anglų, prancūzų, vokiečių, italų, ispanų, lenkų, latvių, armėnų, gruzinų, norvegų, švedų, rusų, serbų, slovėnų, kroatų, korėjiečių ir kitas kalbas.

2018 m. įkurtas Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras (TVRC) yra Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos padalinys, priimantis Lietuvos ir užsienio kūrėjus, vertėjus, rašytojus gyventi bei dirbti. Tai yra vienintelis vertėjų ir rašytojų centras Lietuvoje, kuriame šalies ir užsienio kūrėjų bendruomenių atstovai gali susitikti, kurti, versti, bendrauti ir bendradarbiauti.

***

 

Pianisto Viktoro Paukštelio rečitalis

Rugpjūčio 20 d. 19 val. Rašytojo Thomo Manno muziejaus terasoje skambės Viktoro Paukštelio (Lietuva / Prancūzija) atliekama muzika: kompozitorių Georg Friedrich Handel, Ludwig van Beethoven, Arvo Part, Alexander Skriabin kūriniai. Bilieto kaina - 10 Eur. Renginio metu privaloma laikytis visų LR Vyriausybės nustatytų sveikatos saugos taisyklių ir rekomendacijų. Renginys bus fotografuojamas, filmuojamas, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti paaskelbti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar kitose komunikacijos priemonėse.

Pianistas Viktoras Paukštelis

Pianistas Viktoras Paukštelis

 

***

Renginiai

Rugpjūčio 17 - rugsėjo 7 dienomis Liudviko Rėzos kultūros centro parodų salėje (L. Rėzos g. 8B, Juodkrantė) eksponuojama garsaus dailininko, keliautojo, senosios Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko Romano Borisovo tapybos darbų paroda. Daugiau informacijos www.lrezoskc.lt *** Rugpjūčio 18 d. (trečiadienį) 19 val. Sauliaus Petreikio ir World Orchestra naujausio albumo „Laisvė šaukia" pristatymas Juodkrantėje. Koncertas vyks Liudviko Rėzos kultūros centro lauko estradoje (L. Rėzos g. 54, Juodkrantė). Bilieto kaina – 10 eur.Bilietus bus galima įsigyti vieną valandą prieš koncertą. Daugiau informacijos www.lrezoskc.lt *** Rugpjūčio 18 d. 18 val. Vasaros knygyne (Pamario g. 3, Nida) kviečiame į susitikimą su kultūros analitiku Vaidu Jauniškiu ir jo knygos „Patirti peizažą“ pristatymą. Susitikimą moderuos teatrologė Gitana Gugevičiūtė. Daugiau informacijos www.kulturossala.lt *** Rugpjūčio 18 dieną nuo 20 val. kviečiame į Kristinos Dryžos knygos „Ką atneša vėjas“ pristatymą, kuris vyks Nidos Vasaros knygyne, Pamario g. 3. Daugiau informacijos www.kulturossala.lt *** Rugpjūčio 19 d. (ketvirtadienį) 20 val. koncertas-paroda „Vasaros preliudija“ Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8B, Juodkrantė). Dalyvauja Loretos Ramelienės vokalo studijos auklėtiniai (suaugusieji ir vaikai). Skambės klasikinių operečių, miuziklų, kino filmų kūriniai (lietuvių, rusų kalbomis). Koncerto metu bus pristatyta atlikėjų Irinos Polukarovos, Violetos Savičenko, Žanetos Bespalovos ir Benitos Gaižiūnaitės dailės darbai. Renginys nemokamas. Daugiau informacijos www.lrezoskc.lt

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder