Remigijus Šimašius

Remigijui Šimašiui – nemalonios naujienos: savivaldybėje vyksta tyrimas dėl skandalingai brangios Kalėdų eglės

(2)

Buvęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius prieš pat savo kadencijos pabaigą sulaukė nemalonių naujienų – Vilniaus savivaldybės Antikorupcijos komisijoje buvo nuspręsta aiškintis, kokiomis aplinkybėmis prieš praėjusias Kalėdas buvo pirkta šventinė eglė, kurios didelė kaina sukėlė aistras visoje Lietuvoje.

Nusipirkti brangesnę nei anksčiau kalėdinę eglę sostinėje privertė ne tik išaugusios kainos Lietuvoje, bet ir tai, kad savivaldybei rinktis nebuvo iš ko – pirkimo konkurse buvo pasiūlytas tik vienas variantas.

Netrukus šiai žiniai pasklidus viešojoje erdvėje ir atslūgus užvirusioms emocijoms, Antikorupcijos komisija ėmėsi iniciatyvos: surinkusi reikalingą informaciją pradėjo tyrimą.

Deja, šiandien tyrimas nėra baigtas, tad duomenų žiniasklaidai atskleidžiama nedaug. Tačiau paviešinta prie šio tyrimo atsiradusi nauja aplinkybė – jau nustatyta, tarp pažeidimus įvykdžiusių asmenų yra ir buvęs Vilniaus miesto meras R. Šimašius.

Etikos komisija merui palanki nebuvo

Kovo 7-ąją Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Etikos komisijai Savivaldybės tarybos narys, frakcijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovas Darius Radkevičius pateikė skundą dėl galimo R. Šimašiaus etikos normų pažeidimo. Ilgai nelaukus, dėl galimų mero pažeidimų komisija nusprendė pradėti tyrimą.

Tyrimą nusprendė atlikti ir miesto savivaldybės Antikorupcijos komisija, tačiau tol, kol tyrimas baigtas nėra, ši tyrimo detalių žiniasklaidai neatskleidžia.

D. Radkevičiaus skunde nurodyta, kad šių metų sausio 18 d. vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje buvo tvirtinamas 2023-iųjų biudžetas. Tuometis savivaldybės meras šio klausimo svarstymo metu nurodė, kad socialinėms ir kitoms reikmėms pridedamos lėšos. Vis dėlto tai nebuvo atspindėta patikslinime užregistruotame projekte.

Ne vienas tarybos narys siūlė nuo projekto „Kalėdos sostinėje“ lėšas nubraukti ir pridėti kitur. Nuo projekto galėjo būti nuimta 150 tūkst. eurų ir tuomet būtų likę 240 tūkst. eurų.

Šį klausimą svarstant komitetuose, pabrėžta, kad siūlymui dėl piniginių lėšų mažinimo projektui „Kalėdos sostinėje“ pritarta nebuvo. Be to, nebuvo užregistruota ir jokio kito išankstinio siūlymo dėl piniginių lėšų mažinimo reglamento nustatyta tvarka.

Iš R. Šimašiaus paaiškinimo akivaizdu, kad tokio siūlymo dėl projekto išlaidų mažinimo iki 240 000 eurų nebuvo, todėl biudžeto tikslinimas atliktas galimai neteisėtai.

Nors kol kas tikslios Antikorupcijos komisijos tyrimo detalės ir išvados nėra viešinamos, Etikos komisija pripažino R. Šimašiaus elgesį tarybos posėdžio metu kaip pažeidimą.

Komisija galiausiai konstatavo, kad buvęs sostinės savivaldybės meras pažeidė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento reikalavimus, savivaldybės institucijų priimamų sprendimų teisėtumo principą, elgesio kodekse įtvirtintą pagarbos žmogui ir valstybei principą bei sąžiningumo principą.

Tokį sprendimą galėjo apskųsti tiek R. Šimašius, tiek skundo autorius.

Be to, tęsti tyrimą, prašant Savivaldybės administracijos pateikti visus su Kalėdų eglės viešaisiais pirkimais susijusius dokumentus bei siūlant naujos sudėties Antikorupcijos komisijai įvertinti gautus atsakymus ir priimti galutinius sprendimus, nusprendė ir Antikorupcijos komisija.

Eglė kainavo apie 250 tūkst. eurų

Žaliaskarė Vilniui atsiėjo 231 710 eurų. Praėjusią vasarą buvo vykdytas, kaip pati savivaldybė vadina, supaprastintas atviras konkursas dėl Vilniaus Kalėdinės eglės nuomos ir puošimo.

O pirkime buvo gautas vienas pasiūlymas, kurio teikiamų paslaugų kainą sudaro 191 495,87 euro bei 40 214,13 euro pridėtinės vertės mokestis. Bendrovė, kuri pateikė tokį pasiūlymą ir laimėjo viešąjį pirkimą, buvo „Švenčių studija“.

Anot Vilniaus miesto savivaldybės atstovų, priežastys, kas lėmė kelis kartus išaugusią eglutės kainą, – įvairios. Viena iš jų – išaugusios medžiagų ir žmogiškųjų išteklių kainos.

Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas žiniasklaidai sakė, kad kaina priklauso ne tik nuo originalios kūrybinės idėjos, bet ir ekonominių sąlygų.

„Vilniaus Kalėdų eglė Katedros aikštėje per pastaruosius 8 metus įsitvirtino Europoje ir pasaulyje kaip viena gražiausių ir įdomiausių Kalėdų eglių.

Ji yra vienas iš tarptautiniu mastu atpažįstamų Vilniaus atributų, kasmet sugeneruojantis daug tarptautinės žiniasklaidos ir socialinių tinklų vartotojų dėmesio bei padedantis įtvirtinti Vilnių tarp turistams rekomenduojamų kalėdinių krypčių Europoje“, – pasakojo G. Grubinskas.

Dėl tokio sprendimo nepatenkintų – ne vienas

Ši žinia socialiniuose tinkluose sukėlė nemažą diskusiją. Pirmasis informacija bei kritika dėl išaugusios Vilniaus Kalėdų eglės kainos pasidalijo „Nacionalinio susivienijimo“ Audito komiteto pirmininkas Aleksandras Nemunaitis.

Jis dar pernai socialiniuose tinkluose skelbė, kad savivaldybė praeitų metų Vilniaus Kalėdų eglę Katedros aikštėje pirko už 250 tūkst. eurų, o konkurse dėl jos nuomos ir puošybos dalyvavo tik vienas paslaugų tiekėjas.

„VMS šiemet Kalėdų eglutę prie Katedros pirks už trigubai didesnę kainą. Kodėl?

Nes sugeba organizuoti konkursą, kad gautų tik vieną pasiūlymą. Pernai mokėjome 90 tūkst. eurų už eglę, šiemet mokėsime 250 tūkst. eurų (vien už eglę!)“, – taip savo paskyroje feisbuke prieš praėjusias Kalėdas rašė A. Nemunaitis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder