Riaušių prie Seimo byla: Astrauskaitė pašalinta iš posėdžio, Celofanas prašo nušalinti teisėjus

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį tęsė 2021 metų rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių bylos nagrinėjimą.

Teismui pradėjus posėdį, paaiškėjo, kad dalis kaltinamųjų jame dalyvauja nuotoliniu būdu, dalis yra salėje. Tiesa, buvo ir tokių, kurie į posėdį neatvyko be pateisinamų priežasčių. Vienas jų tiesiog pamiršo, kad numatytas posėdis.

Vienas kaltinamųjų Almantas Bimba, kaip pranešė jo gynėjas, negalėjo dalyvauti į posėdyje, nes buvo subadytas peiliu ir neseniai paleistas iš ligoninės.

Teikė įvairius prašymus, kėlė klausimus dėl vaizdo ir garso medžiagos peržiūrėjimo

Teisėjas Jeugenijušas Jaglinskis pranešė, kad teismas byloje gavęs kelis prašymus.

Kaltinamojo Arūno Slonkaus advokatas Adomas Matuliauskas prašė išskirti jo ginamojo bylą iš bendros riaušių bylos, kadangi A. Slonkus pripažįsta savo kaltę. Kartu advokatas teigė įžvelgęs trūkumų kaltinamajame akte, tad prašė teismo jį grąžinti prokuratūrai papildyti.

Paskelbus apie šį prašymą, teismui kaltinamieji ėmė teikti kitus prašymus. Kaltinamoji Adelina Sabaliauskaitė pranešė teismui gavusi su ja susijusią vaizdo ir garso medžiagą byloje. Ji teigė nesuprantanti, tos medžiagos, nesuprantanti, kodėl kaltinimai jai pateikti, remiantis minėta vaizdo ir garso medžiaga.

„Klausimas prokurorams, ką aš čia veikiu?“, – klausė kaltinamoji.

Ji kompiuteryje paleido garso įrašą, tačiau teisėjas paprašė jos liautis.

Po šių A. Sabaliauskaitės veiksmų kiti kaltinamieji ėmė šaukti salėje norintys taip pat susipažinti su vaizdo ir garso medžiaga byloje. Teisėjas Mindaugas Striaukas teigė, jog kiekvieno kaltinamojo atžvilgiu vaizdo ir garso medžiaga nebus išskiriama.

Galiausiai teimas paskelbė netenkinantis prašymų grąžinti kaltinamąjį aktą prokuratūrai tobulinti. Teismas taip pat paskelbė, kad prašymas dėl A. Slonkaus išskyrimo atvejo išskyrimo iš visos bylos nebus sprendžiamas, kol nebus apklausti kiti kaltinamieji.

Triukšmas salėje, iš posėdžio pašalinta kaltinamoji

Posėdžių salėje vėl kilus triukšmui, teisėjas M. Striaukas oficialiai įspėjo kaltinamąjį Mindaugą Genevičių dėl replikavimo. Po šio įspėjimo salėje pradėjo šaukti viena iš kaltinamųjų Astra Genovaitė Astrauskaitė.

Ji teigė norinti teikti prašymą, nes mano, kad prokuratūra klastoja dokumentus. Galiausiai teisėjas J. Jaglinskis pareišė, kad A. G. Astrauskaitė pašalinama iš teismo salės.

Kitas kaltinamasis byloje Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, teigė pastebėjęs, kad tvarką posėdžių salėje užtikrinantys pareigūnai naudoja filmavimo kameras. Anot jo, tai yra neteisėta veikla.

„Negalima juk filmuoti posėdžio metu“, – sakė A. Kandrotas-Celofanas.

Teisėjai kaltinamąjį bandė raminti, tačiau jis pareiškė, kad dėl šios situacijos kreipsis į policiją.

Paprašė nušalinti visą teisėjų kolegiją

Kaltinamojo A. Kandroto-Celofano advokatas Erikas Rugienius kreipėsi į teismą su prašymu nušalinti visą šią bylą nagrinėjančių trijų teisėjų kolegiją.

„Mano ginamojo manymu, teisėjų kolegija nėra objektyvi šioje byloje“, – sakė advokatas.

A. Kandrotas-Celofanas priminė, kas šią bylą nagrinėjantys teisėjai jam anksčiau yra skyrę kardomosios priemonės sugriežtinimą, bet šį sprendimą aukštesnės instancijos teismai panaikino. Jo įsitikinimu, teisėjai, kurių sprendimai buvo paskelbti nepagrįstais, negalės objektyviai išnagrinėti bylos.

„Kiek žinau, teisėjams labai nepatinka, kai jų sprendimai atšaukiami, naikinami. Reikalauju nušalinti teisėjų kolegiją, kad nebūtų ateityje man keršijama“, – sakė A. Kandrotas-Celofanas.

Teismas dėl šio prašymo nuspręs trečiadienį.

Kaltinimai pareikšti 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką.

Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas-Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja A. G. Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai.

Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

ELTA primena, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder