Ričardas Malinauskas: "Tokios valdžios nekom­pe­ten­ci­jos per 22 metus nete­ko nei maty­ti, nei gir­dė­ti"

(20)

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas iš karto atsiliepė į mano skambutį, nors tikrai nežinojo kas konkrečiai skambino, todėl pirmas klausimas ir buvo apie tai:

- Mere, ar jūs visą­laik tele­fo­nu atsiliepiate nepa­žįs­ta­miems?

- Visa­da. Turiu tik vie­ną blo­gą įprotį, kadan­gi blo­gai mie­gu, tai nak­čiai išjun­giu gar­są. Jei nak­tį skam­bin­si­te, tai nepri­si­skam­bin­si­te. Die­ną vis­ada pake­liu, nors skam­bu­čių būna viso­kių.

- Koks svarbiausias klausimas, kurį šiuo metu sprendžia kurortinio miesto vadovas?

- Šių die­nų svarbiausias darbas - stra­te­gi­nis Druskininkų pla­nas, kurį bai­gi­nė­ja­me ir ren­gia­me pateik­ti tary­bos nariams.

- Kaip išgy­ve­no­te sun­kų ir kupiną iššūkių pan­de­mi­jos laikotarpį?

- Kai tu dir­bi 20 metų ir kiek­vie­ną die­ną suki gal­vą, kaip pakvies­ti pailsėti kuo dau­giau tu­ris­tų, ir staiga atei­na pan­de­mi­ja ir tu esi priverstas elgtis priešingai - tai yra raginti, kad jūs geriau pas mus neva­žiuo­ki­te, tai tikras mirties nuosprendis mies­tui - kuror­tui.

Juk apie 80 pro­cen­tų Druskininkų mies­to gyve­ni­mo, įskai­tant dar­bo vie­tas, žmo­nių užim­tu­mą, vers­lą, yra susie­ta su sveikatinimo paslau­gomis, poil­siu, turiz­mu ir lais­va­lai­kiu.

Kai viskas vieną dieną uždaro­ma ir dar poli­ci­jos eki­pa­žai budi, kad nie­kas neįva­žiuo­tų, tai įsi­vaiz­duo­ki­te, kas vyks­ta tokia­me mies­te. Kur vis­kas yra para­ly­žiuo­ja­ma. Žmo­nės gyve­na tie­siog iš savo resur­sų, iš dota­ci­jų, kuri užtenka tik kukliam išgy­ve­ni­mui.

Šian­dien sėdi­me ir lau­kia­me, ką pasa­kys savi­val­dy­bės gydy­to­ja, kuri kiek­vie­ną die­ną skai­to minis­te­ri­jos ir vyriau­sy­bės pri­im­tus įsa­ky­mus ir kaip kas bus reg­la­men­tuo­ta.

Organizatorių nuotr.

Dru­ski­nin­kai. Mariaus JOVAIŠOS nuotr.

- Ar Dru­ski­nin­kai paju­to lie­tu­vių turis­tų srau­to padi­dė­ji­mą, panašų, kokį pastebėjome Palangoje?

- Palan­ga nespė­jo užda­ry­ti jūros. Deja, Dru­ski­nin­kų van­dens par­kas netu­ri tokio trau­kos mąs­to ir kada jis buvo užda­ry­tas, tai 70-80 pro­cen­tų kli­en­tų sakė, nėra ko važiuo­ti į Dru­ski­nin­kus, nes nebus čia ką veik­ti. Pas mus dide­lių srau­tų kaip Palan­go­je tik­rai nebu­vo.

- Kaip jaunų nepatyrusių, bet ambicingų politikų vyk­do­ma poli­ti­ka palietė Druskininkų kurortą?

- Kata­st­ro­fa. Jei­gu pas mus poli­ti­ka Lie­tu­vo­je yra tokia, kad šau­na į gal­vą užda­ry­ti Bal­ta­ru­si­jos sana­to­ri­ją, kurio­je gydo­si bal­ta­ru­sių vai­kai, sunku komentuoti. Dir­bu 20 metų ir nesu matęs toje sana­to­ri­jo­je nei Luka­šen­kos, nei jo gimi­nai­čių, nei kokių val­di­nin­kų. Ilsisi po kelias­de­šimt baltarusių vai­kų, kurių amžius neviršija 15-16 metų.

- Kodėl Palangoje buvusių miniatiūrinių dušinių vietoje išliko didžiulis dvaras, o Vijū­nė­lės dva­ras Druskininkuose buvo sulygintas su žemėmis?

- Šlykš­tu, kas vyks­ta Lie­tu­vo­je. Čia poli­ti­niu karu užsi­ima tei­sė­sau­ga. Konk­re­tūs poli­ti­kai kar­tu su pro­ku­ro­rais ir tei­sė­jais užsi­ima tikru ban­di­tiz­mu. Man teko dary­ti vers­lą tokiu lai­ku, kai rei­kė­jo pasitelkti keliolikos vyrų apsau­gą.

Tai kai kurie vei­kė­jai tuo metu buvo daug sąži­nin­ges­ni ir su daug aukš­tes­ne mora­le, nei kai kurie dabar­ti­niai pro­ku­ro­rai.

Organizatorių nuotr.

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. Stasio ŽUMBIO nuotr.

- Ar su val­dan­čią­ja dau­guma turi­te kon­tak­tų? Ar randa jums laiko, juk nepri­klau­sote val­dan­čia­jai dau­gu­mai, kuri pati save „šaika“ vadina?

- Jokių kontaktų nėra. Nepri­ima, neran­da lai­ko. Mes Druskininkuose sta­to­me Kul­tū­ros kon­g­re­sų rūmus, bet centrinė valdžia tam nei cen­to neskiria. Pro­jek­tą, kurio ver­tė 30 mili­jo­nų eurų, Dru­ski­nin­kų savi­val­dy­bė vyk­do savo jėgo­mis.

- Kaip ver­ti­na­te manipuliacijas su tie­sio­gi­niais mero rin­ki­mais?

- Dabar­ti­nė val­džia yra prieš tie­sio­gi­nius mero rin­ki­mus. Tai, kad jie nese­niai už juos nubal­sa­vo, abso­liu­čiai nie­ko neįrodo. Lieka daug neaiškumų. Kas bus meras, kokios jo funk­ci­jos, kokia atskai­to­my­bė ir atsa­ko­my­bė?

Remiuosi tuo, ką ką pasa­kė Sei­mo pir­mi­nin­kė. Tegul ji pyks­ta ant manęs, aš 22 metai dir­bu savi­val­do­je, mačiau koks buvo 90-aisiais savi­val­dos mode­lis, tai ką ji dabar įvar­di­no kaip sie­kia­my­bę, blo­giau savi­val­dai ir nesu­gal­vo­si.

Kal­bu apie mero, kaip žmo­gaus atsa­ko­my­bę ir gebė­ji­mus spręs­ti.

Ką jie dabar nori pada­ry­ti? Jei meras yra ne tary­bos narys, vadinasi, netu­ri tei­sės bal­suo­ti. Ir pir­mi­nin­kau­ja posė­džiui? Kas jis tada. Nei šis nei tas. Žmo­ga?

Jei­gu meras nėra tary­bos narys ir nebal­suo­ja, tai kaip jis vadovaus posė­džiams?

Jūs pri­si­min­ki­te Kons­ti­tu­ci­nio teis­mo spren­di­mą dėl mero rin­ki­mų. Tai yra konkretus vie­nos par­ti­jos užsa­ky­mas su konkrečiu įvyk­dy­mu. Kas pra­šė jų, kodėl jie sudė­lio­jo tokius painius dalykus į vieną krūvą?

Kitas dalykas, jeigu dabar sako, kad niekada per 30 metų laisvos Lietuvos nebuvo tokio gero savivaldos modelio kaip dabar. Tai tereikėjo Konstitucijoje įdėti kelis papildomus žodžius. Kad merus renka tiesiogiai ir, kad meras tampa tarybos pirmininku. Ką išrinks žmonės, tas ir bus.

Bet dabar kai kurie merai nėra parankūs, geriau, kad jie būtų tampomi už virvučių.

Organizatorių nuotr.

Grūto parkas. Stasio ŽUMBIO nuotr. 

- Kodėl valdantiesiems užkliuvo ir rin­ki­mų komi­te­tai?

- Kada partijos rezultatu 10 – 0 pra­pi­la visuomeniniams judė­ji­mams ir rinkimų komi­te­tams, tai kas tada lieka? Ogi - kitus eli­mi­nuo­ti. Tada kiti judėjimai bus priversti tapti par­ti­jo­mis ir turės sto­vėti bendroje nepo­pu­lia­rių­jų eilė­je.

Paly­gin­ki­te, koks dabar pasi­ti­kė­ji­mas savi­val­da, tais pačiais judė­ji­mais ir tomis pačio­mis par­ti­jo­mis.

- Kas Lietuvoje atsi­ti­ko su vers­lu? Kodėl verslininkai taip bijo garsiai pasakyti, kad „vertybiniai“ berniukai kenkia nacionaliniams interesams ir akivaizdžiai tarnauja Kremliui?

- O jūs gal­vo­ja­te, kad "Sno­ro" ban­kas pats "užsi­len­kė"? Kai pre­zi­den­tė buvo Dru­ski­nin­kuo­se ir „Snoro“ prezidentas Raimundas Bara­naus­kas ją suti­ko su gėlių puokš­te, aš buvau gyvas liu­di­nin­kas, kaip ji į tai sureaga­vo. Vadinasi, nuo­spren­dis bankui jau buvo pasi­ra­šy­tas. Apie tai kada nors savo kny­go­je papa­sa­ko­siu.

- Kodėl valdančioji dauguma taip nemokšiškai kenkia verslui, nepripažįsta savo klaidų ir stumia visą šalį į milijardines skolas?

- Jūs man pasa­ky­ki­te, kiek vyriau­sy­bė­je yra narių, kurie turė­jo vie­no­kį ar kito­kį vers­lą?

Aš sakau taip, jei­gu tu gyve­ni­me netu­rė­jai bent pre­ky­bi­nio kio­s­ko, į merus neik, Nes tu turi bent supra­t­imą kaž­ko­kį turė­ti, kaip pačiam užsi­dirb­ti, kaip kuriam­os naujos dar­bo vie­tos, kaip pre­kes užsa­ky­ti, kaip nura­šy­mus sutvarkyti.

Apie ką su tokiais gali­ma dis­ku­tuo­ti, kuris nei vie­nos dar­bo vie­tos nesukū­ręs, kuris neži­no, kaip bendrovę įre­gist­ruo­ti?

- Ar tokia apgailėtina situ­aci­ja buvo pasitaikiusi per jūsų vadovavimo Druskininkams metus?

- Tokios valdžios nekom­pe­ten­ci­jos per 22 metus nete­ko nei maty­ti, nei gir­dė­ti. Jeigu mes einame į susitikimą, su valdininkais, visada  esame rimtai pasi­rengę.

Atsinešame tam tikrus dokumentus ir duo­me­nis, kuriais prireikus galėtumėm pasiremti.

O jie - nie­ko. Ko paklau­si, to negau­si. Jei kaž­ko pamė­gin­si paklaus­ti, kad ir ministro, sako, čia nela­bai aš tais daly­kais domiuo­si, tai gal geriau kitų paklau­s­ki­te.

Jei­gu sugal­vo­si­te, paskam­bin­ki­te, pasiūlo.

- Dabar turi­t bylas su gene­ra­li­ne pro­ku­ra­tū­ra už tai, kad teniso kor­tus pasta­tėt?

- Vijū­nė­lės visa isto­ri­ja buvo sukur­ta nuo ada­tos galiu­ko. Nei vie­no pažei­di­mo ten nėra. Nei vie­no. Nėra jokių kuror­ti­nių teri­to­ri­jų, ką liūdnai pagarsėjusi gene­ra­li­nės pro­ku­ra­tū­ros pro­ku­ro­rė sukur­pė pati. "Už nuo­pel­nus Lie­tu­vai" jai netgi įteikė ordi­ną. Ji tik aklai vykdė nurodymus tų pačių vei­kė­jų, tos pačios "šai­kos".

Ji karje­rą jau pada­rė. Dabar jos paval­di­nės per­se­kio­ja Dru­ski­nin­kų savi­val­dy­bę ir sie­kia nugriau­ti teniso kor­tus. Gina kažkokį „vie­šą inte­re­są“, nors per visą jų skun­dą nesu­ge­ba nei vie­no­je vie­to­je įra­šy­ti, kur yra tas vie­šas inte­re­sas. Juk teniso kor­tai pasta­ty­ti ne kam nors, o visiems.

- Panašu, kad Palan­ga sie­kia kuo daugiau objektų pri­va­ti­zuo­ti, o Dru­ski­nin­kai ban­do kuo daugiau turto išsau­go­ti savo balan­se?

- Mes nie­ko Dru­ski­nin­kuo­se nepuo­la­me dary­ti patys, jei­gu kažkokių objektų rei­kia miest­ui. Visa­da ieš­ko­me, kas tai pada­ry­tų. Ar Van­dens par­ką, ar gydyk­las, ar kel­tu­vą, ar slidi­nė­ji­mo tra­sas, ar bet ką kitą.

Bet jei­gu mes žino­me, kad to objek­to rei­kia mies­tui ir nie­kas neap­si­ima to dary­ti, mes imam ir patys žiū­rim kaip jį įgy­ven­din­ti.

Vers­lo tiks­las yra ir turi būti pel­nas. Tačiau, kaip Dru­ski­nin­kų vandens par­kas būtų val­do­mas, jei būtų pri­va­tus. Jis tik­rai negal­vo­tų apie tai, kad mili­jo­ną eurų divi­den­dų rei­kia skir­ti kul­tū­ros kon­g­re­so rūmų sta­ty­bai. Jis tik­rai gal­vo­tų kaip už tą mili­jo­ną pabū­ti Mal­jor­ko­je, ar bet kur kitur.

Arba kaž­ką įsi­gy­ti, arba kaž­kur plėt­rą dary­ti. Gal būt, net ne Dru­ski­nin­kuo­se.

Mūsų Van­dens par­ko pro­jek­tas buvo realizuotas taip, kad kai jisai jau vei­kė, buvo palik­ta vie­tos nau­joms idė­joms, nau­joms inves­ti­ci­joms, nau­jam dizai­nui, nau­jų pir­čių atsi­ra­di­mui, vai­kų zonos atsi­ra­di­mui.

Pri­va­ti­nin­kas labiau gal­vo­tų kaip tą pel­ną turė­ti kuo dides­nį. Privatininkas pirmiausiai svarstytų, kodėl inves­tuo­ti, jei ir taip gerai eina­si.

Todėl Druskininkuose yra stra­te­gi­niai objek­tai mies­te, kurie turi būti visų.

Organizatorių nuotr.

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

- Kas lau­kia Lie­tu­vos? Ar su ta valdžia ištemp­si­me dar tris metus? Ar dar yra šan­sų Lie­tu­vai išsi­gel­bė­ti?

- Matant kaip dir­ba teis­mai, pro­ku­ro­rai, valdoma sis­te­mi­nė žinias­klai­da, pra­de­di gal­vo­ti, kad šito­je šaly­je gali būti vis­ko.

Jeigu televizijos lai­dos anonso metu, "sėd­mai­šiu" pre­zi­den­tą išva­di­na, tai toks ėjimas per galvas labai liūdina.

Kaip gali žurnalistas, kuris privalo būti vienodai objektyvus visiems diskusijos dalyviams, kal­ti­nti pre­zi­den­tą, kad šis, neva, gadi­na san­ty­kius su užsie­nio reikalų minist­ru.

Organizatorių nuotr.

Broniaus TALAIKIO nuotr.

- Kokie bus Druskininkai po 10 metų?

- Druskininkų teritorija yra 84-86 procentai miško. Todėl mes niekada netapsime labai dideliu miestu, nei kurortų, kuriame atsiras naujų dangoraižių.

Mes to nesiekiam ir nenorim. Tikiuosi, kad per 10 metų pas mus pakils paslaugų kokybė, bet pakils ir kainos. Kaip mes galime mokėti viešbučio kambarinei 2000 eurų, jei kambarys parai kainuoja tik 30-40 eurų.

Kaip mes galime padavėjai mokėti 2000 eurų, jei dienos pietūs kainuoja tik 3 eurus?

Druskininkuose neišvengiamai pasikeis aplinka, nes mes pakankamai investuojame į viešąją erdvę: parkus, skverus, tvarkome šaligatvius ir daugiabučių kiemus. Netvarkos dar labai daug.

Labiausiai Druskininkams linkėčiau 10 metų stabilumo ir nesvarbu, kas bus meras – Malinauskas ar Petrauskas.

Svarbiausia, kad išliktų tęstinumas, ir atėjusiam naujam vadovui nekiltų noras parodyti, kaip iki jo valdymo buvo blogai ir daryti viską priešingai. Nes po to dažnai viskas taip ir lieka duobėje.

- Ar iš matymo pažįstate daug druskininkiečių.

- Iš matymo pažįstu daug. Nors aš taip vadinamas „caras“, bet prie manęs lengvai prieina patys įvairiausi žmonės. Ir su kvapeliu būna, ir mane "Rička" vadina dažnai. Prieina ir tie, su kuriais anksčiau yra tekę dirbti vienoje įmonėje.

Organizatorių nuotr.

BIOGRAFIJA

1972–1974 m. mokėsi Kapsuko rajono Skaisčiūnų, 1974–1979 m. Radviliškio rajono Alksniupių, 1979–1980 m. Palonų aštuonmetėse mokyklose, 1980–1983 m. Baisogalos vidurinėje mokykloje.

1983–1984 m. studijavo Kauno politechnikos institute, 1984–1987 m. Lietuvos žemės ūkio akademijoje.

1991–1993 m. UAB „Madma“ direktoriaus pavaduotojas komercijai.

1993–2000 m. UAB „Hesona“ generalinis direktorius, 1998–2000 m. VšĮ „Hesonos klubas“ vadybininkas.

2000–2003 m. Kauno technologijos universitete studijavo termofikacinę inžineriją, šilumos energetikos inžinierius.

1999 m. ir 2000 m. Pabaltijo automobilių kroso čempionas (B 1600 kategorija), 2001 m. Lietuvos automobilių sporto meistras. 

Nuo 2000 m. balandžio mėn. Druskininkų savivaldybės tarybos narys, Druskininkų savivaldybės meras.

Nuo 2000 m. Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros tarybos narys.

2001–2016 m. Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narys, Druskininkų skyriaus pirmininkas, LSDP tarybos narys.

Europos socialistų partijos narys.

2003–2019 m. Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas.

Nuo 2003 m. Kurortų plėtros komiteto prie Turizmo tarybos pirmininkas.

Nuo 2007 m. liepos mėn. visuomeninis ministro pirmininko Gedimino Kirkilo patarėjas savivaldybių klausimais.

Nuo 2016 m. nepartinio judėjimo „Už Druskininkus“ pirmininkas. 

Nuo 2019 m. gegužės mėn. Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder