Saulius Skvernelis aiškina, kad sprendimą suvaryti žmones į privačius pensijų fondus lėmė prasta demografinė situacija

Saulius Skvernelis neigia padaręs nesąmonę

(2)

Kai kurie buvę ar net esami parlamentaro, ekspremjero Sauliaus Skvernelio bendražygiai sako, kad reikia taisyti klaidą dėl sprendimo niekuo dėtus jaunus žmones dažnai jiems net nežinant automatiškai įtraukti į privačią pensijos kaupimo sistemą. Tačiau pats S.Skvernelis sako, kad viskas buvo padaryta teisingai.

2020-aisiais Konstitucinis Teismas (KT), išnagrinėjęs grupės parlamentarų skundą, nustatė, kad žmonių automatinis įtraukimas į pensijų kaupimo sistemą neprieštarauja Konstitucijai. Vienas iš seimūnų, padėjusių tuo įtikinti KT, Algimantas Dumbrava neseniai „Vakaro žinioms" pripažino padaręs didžiulę klaidą.

Praėjusioje kadencijoje A.Dumbrava buvo S.Skvernelio bendražygis „valstiečių" gretose. Tiesa, dabar jie jau yra priešingose stovyklose, mat S.Skvernelis įkūrė partiją „Vardan Lietuvos". Tačiau net ir kai kurie dabartiniai bendražygiai nemano, kad normalu žmones automatiškai įtraukinėti į privačių pensijų kaupimą.

Anot „vardanlietuvininkės" Laimos Nagienės, „Sodros" duomenimis 2023 metais į pensijų kaupimą buvo planuojama įtraukti 67 713 gyventojų, o pranešimus apie įtraukimą savo „Sodros" paskyrose buvo perskaitę tik 38 000 gyventojai. Neperskaičiusiems pranešimų „Sodra" išsiuntė 30 000 registruotų laiškų, tačiau nėra žinoma, kiek gyventojų perskaitė šiuos laiškus. 41 535, t.y. 61,34 proc. iš visų įtrauktųjų į pensijų kaupimą gyventojų atsisakė dalyvauti pensijų kaupime.

„Galima daryti prielaidą: jei didesnis skaičius įtrauktųjų būtų perskaitę „Sodros" pranešimus arba registruotus laiškus, atsisakiusiųjų dalyvauti procentas būtų buvęs dar didesnis nei 61,34 proc. Pateikti duomenys pagrindžia, kad ženkliai daliai asmenų pensijų kaupimas II pakopoje neatrodo patrauklus", - konstatuoja L.Nagienė.

- Ar negalvojate, kad padarėte klaidą dėl automatinio žmonių įtraukimo į pensijų fondus, juolab, jūsų bendražygė L.Nagienė pateikė šokiruojančius skaičius apie tai, jog dauguma net nežino, kad buvo įtraukti? - „Vakaro žinios" pasiteiravo Sauliaus SKVERNELIO.

- Na, matote, kas rūpinasi ateitimi, tie žiūri į paskyras, pranešimus apie įtraukimą. Bet pas mus visada lengviausia pasiteisinti: negirdėjau, nežinau. Nėra jokios prievartos. Jei nesutinki, būsi paliktas likimo valiai.

- Kaip argumentuotumėte, kodėl žmones reikėjo automatiškai įtraukinėti?

- Pagrindinis argumentas - paskaičiavome, kad ateityje dar baisiau atrodys (nes turėjome prognozes) demografinė situacija. Kiekvienas dirbantysis turės išlaikyti vos ne po kelis pensininkus, todėl „Sodros" pensijos bus labai mažos. Jauni žmonės, ką tik atėję į darbo rinką, dar negalvoja apie savo pensiją, o po to būna priversti eiti prie valdžios institucijų su ištiesta ranka, kad būtų didinamos pensijos, kad būtų mokamos išmokos ir panašūs dalykai.

Todėl ir nusprendėme taip jaunus žmones paskatinti, juo labiau, kad pensijų fondams skiriama ir valstybės parama. Pabrėžiu: ne iš „Sodros", o iš valstybės biudžeto. Prievartos nėra, kas nenori, gali nekaupti, tačiau vėliau susidurs su dideliais iššūkiais. O prie šitos Vyriausybės situacija tik pablogėjo. Turėjome mažiausią gimusių vaikų skaičių ir panašius dalykus.

- Prieš 20 metų politikai ragino žmones kaupti privačiai, nes esą privačios pensijos dalis bus tokio pat dydžio, kaip „Sodros" pensija. Tačiau realiai ji mažesnė keliolika kartų. Net Seimo narys A.Dumbrava, visą gyvenimą uždirbęs daug, dabar iš pensijų fondo gauna tik apie 60 eurų mėnesinę išmoką, nors kaupė 20 metų. Ir vis tiek žmonės įtraukinėjami automatiškai...

- Matote, tie, kurie pradėjo kaupti iki senatvės pensijos likus nedaug laiko, tikrai nesukaups tiek, kiek siekia „Sodros" pensija. Tačiau prieš 20 metų buvo padarytas baisus dalykas, kad į pensijų fondus būdavo pervedama iš „Sodros", „Sodros" pensininkų sąskaita. Mūsų Vyriausybė šį dalyką ištaisė, nes radome didžiulę „Sodros" skolą.

Dabar kaupiantiems parama skiriama iš valstybės biudžeto. Ir kurie pradės kaupti tik atėję į darbo rinką, tikrai turi šansų sukaupti tiek, kad papildomai gautų tiek, kiek sieks „Sodros" pensija. Svarbu, kad nebūtų prievartos: nori - dalyvauji, nenori - nedalyvauji.

- Ekonomistas prof. Romas Lazutka yra sakęs, kad tie, kurie kaupė privačiai nuo pat 2004 m., gaus kelis eurus iš fondo, bet jiems gerokai daugiau sumažės „Sodros" pensija.

- Reikėtų pasitikslinti, bet tikrai už tą laikotarpį, kai į fondus buvo pervedama iš „Sodros", „Sodros" pensija bus mažesnė.

- Ar pritartumėte siūlymams nesulaukus senatvės pensijos leisti atsiimti jei ne visus, tai bent dalį pensijų fonde sukauptų pinigų?

- Gyvenimas vietoje nestovi, yra ir ligos, ir gaisrai, ir nelaimės, kai reikia pinigų. Todėl taip - esant ypatingoms sąlygoms žmogus turėtų turėti galimybę nusiimti pinigų. Tik, aišku, ne tam, kad sugalvojo jubiliejų atšvęsti ar pravalgyti.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder