Seimas linkęs pritarti Darbo kodekso pataisų paketui: didinamos baudos už smurtą darbe, plečiami kriterijai skaičiuojant MMA
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtą įstatymų paketą antradienį palaikė visi 49 balsavę parlamentarai.
Į Seimo plenarinių posėdžių salę sugrįžti jis turėtų dar vienam balsavimui.
Siūloma, kad darbuotojams, atleistiems bankrutavus įmonei ar likvidavus darbdavį, reikėtų mokėti ilgalaikio darbo išmokas, o galimybių prieš šventinę dieną valanda trumpinti darbo laiko neturinčios darbovietės šį laiką kompensuoti turėtų kaip viršvalandį.
Taip pat plečiami reikalavimai į Trišalę Tarybą patekti norinčių organizacijų kolektyvinėms sutartims, į jas siekiant įtraukti daugiau darbuotojų.
Šiuo metu kolektyvinės sutartys taikomos maždaug 22,5 proc. dirbančiųjų, kai iki 2030 metų šis rodiklis turėtų siekti bent 30 proc.
Pokyčiai dėl MMA kriterijų, griežtinami reikalavimai įmonėms
Naujieji pakeitimai numato, kad darbdaviui, taikančiam smurtą ir priekabiavimą, bauda galėtų siekti nuo 500 iki 1,4 tūkst. eurų.
Taip pat siūloma greitinti įmonės vadovo pasikeitimo procesą – vietoje 1 dienos apie naujojo vadovo darbo sutarties sudarymą „Sodrai“ galima būtų pranešti likus 1 valandai iki numatyto darbo pradžios.
Ministerijos vertinimu, atsižvelgiant į Europos Sąjungos (ES) direktyvą, pagal Darbo kodeksą MMA nustatoma turėtų būti atsižvelgiant į perkamąją galią pagal pragyvenimo išlaidas, bendrą darbo užmokesčio lygį ir jo pasiskirstymą, darbo užmokesčio augimo greitį, ilgalaikius darbo našumo lygius ir pokyčius.
Rekomendaciją dėl minimalios algos formulės pokyčių teikia Trišalė Taryba. Visgi galimus platesnius kriterijus praėjusią savaitę šiame formate aptarę socialiniai partneriai kol kas dėl bendros pozicijos nesutarė.
Pakeitimai taip pat numato, jog Valstybinė darbo inspekcija (VDI) įmonę iš laikinojo įdarbinimo įmonių sąrašo išbraukti galėtų, jai turint daugiau nei vieną baudą už nelegalų darbą.
Tiesa, iki šiol, kaip teigiama, įmonės galėjo piktnaudžiauti, nes iš minėto sąrašo išbrauktos įmonės prašymą į sąrašą jas įtraukti ir vėl teikti galėjo iškart.
Tad siūloma apriboti išbrauktųjų įmonių teisę į pakartotinius prašymus, nustatant pereinamąjį bent pusės metų laikotarpį.
Kaip pavyzdį ministerija nurodo 2023 m. gruodžio duomenis, kai VDI iš sąrašo išbraukė 18 laikinojo įdarbinimo įmonių, o atgal iškart pasiprašė 9 įmonės.
Siūlymų paketui pritarė Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK).
Rašyti komentarą