Seimas planuoja grįžti prie nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo klausimo

Seimas planuoja grįžti prie nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo klausimo

(1)

Seimas antradienį planuoja grįžti prie projektų, numatančių nedidelio kiekio kanapių ir jų produktų turėjimo savo reikmėms dekriminalizavimą.

Jie liko neapsvarstyti praėjusį ketvirtadienį dėl techninio gedimo atšaukus rytinį plenarinį posėdį.

Pirmiausia antradienį parlamentui turėtų būti pateikta Etikos ir procedūrų komisijos išvada, kad nesikreipus ekspertinio vertinimo dėl nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo projektų, pažeistas Seimo statutas. 

Etikos sargų teigimu, Seimo statutas įpareigoja pagrindinį komitetą kreiptis ekspertinio vertinimo, jeigu tokią iniciatyvą savo parašais arba dėl to balsuodami Seimo posėdyje paremia ne mažiau kaip penktadalis parlamentarų.

Dėl to Etikos komisija siūlo dėl vieno iš dviejų projektų,numatančių dekriminalizuoti kanapių turėjimą savo reikmėms, grįžti į svarstymo stadiją: balsuoti dėl jo iš naujo.

Pernai gruodį per svarstymo procedūrą vieno balso persvara pritarta siūlymui papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą, kad neteisėtas nedidelio kiekio kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo platinti užtrauktų įspėjimą arba baudą nuo 50 iki 300 eurų.

300–1000 eurų dydžio baudos grėstų už pakartotiną nusižengimą. Visais atvejais kanapės, jų dalys, aliejus, dervos, ekstraktai ar tinktūros būtų konfiskuojamos. 

Kokį kanapių kiekį laikyti nedideliu, nustatytų sveikatos apsaugos ministras.

Ar dėl šios nuostatos balsuoti iš naujo, ketvirtadienį spręs Seimas.

Taip pat parlamentarai turėtų balsuoti, ar panaikinti baudžiamąją atsakomybę tiems, kas turėjo, laikė, gabeno nedidelį kiekį kanapių ir jų produktų neturėdami tikslo šių kvaišalų platinti.

Pernai gruodį per svarstymo stadiją Seime pritrūko balsų pritarti tokiam Baudžiamojo kodekso pakeitimui. Projektas grąžintas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui.

Šių metų kovą komitetas vėl pritarė minėtai nuostatai.

Aktyviausiai už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimą pasisako valdančiojoje koalicijoje esanti Laisvės frakcija. 

Tuo metu didžioji dalis opozicijos atstovų tam nepritaria. Jų teigimu, siūlomas kanapių ir jų produktų dekriminalizavimas padarys daugiau žalos nei duos naudos.

Šiuo metu už disponavimą nedideliu kiekiu bet kokių narkotinių medžiagų gresia baudžiamoji atsakomybė. 

Siekis dekriminalizuoti kai kurių narkotinių medžiagų įsigijimą ir turėjimą nėra pirmas šios kadencijos Seime. 2021 metų lapkritį atmesta iniciatyva baudžiamosios atsakomybės netaikyti už visų rūšių nedidelio kiekio narkotiką turėjimą be tikslo juos platinti.

Praėjusios kadencijos „valstiečių“ Seimas yra patvirtinęs tuometinio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovautos Sveikatos apsaugos ministerijos rengtą Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą, kur irgi įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.

2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder