Seimas

Seimas svarstys naujos pareigybės – žvalgybos kontrolieriaus įsteigimą

Seimas ketvirtadienį ketina svarstyti Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo projektą.

Jis nustato žvalgybos kontrolieriaus statusą, įgaliojimus, skyrimo ir atleidimo tvarką, santykius su Seimo komitetu, atliekančiu žvalgybos institucijų parlamentinę kontrolę, ir Seimo komitetu, atsakingu už žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimą, ir kitais žvalgybos institucijų veiklos kontrolės subjektais.

Pagal įstatymo projektą, žvalgybos kontrolierius – Seimo skiriamas valstybės pareigūnas, vykdantis žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą.

Jeigu Seimas pritartų, žvalgybos kontrolieriumi būtų skiriamas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs magistro kvalifikacinį laipsnį arba kvalifikaciją, įgyjamą baigus vientisąsias studijas, turintis ne mažesnę kaip 10 metų patirtį vykdant veiklą, susijusią su nacionaliniu saugumu ir gynyba, ir atitinkantis teisės aktuose nustatytus reikalavimus, būtinus išduodant leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“.

Siūloma, kad žvalgybos kontrolieriumi būtų skiriamas asmuo, kuris iki jo kandidatūros pateikimo Seime dienos pastaruosius 5 metus nebuvo valstybės politikas.

Įstatymo projektas numato, kad Seimas skiria du žvalgybos kontrolierius 5 metų kadencijai. Žvalgybos kontrolierius pradėtų eiti pareigas tik po to, kai Seimo posėdyje prisiektų Lietuvos Respublikai.

Žvalgybos kontrolierių darbui užtikrinti būtų steigiama Žvalgybos kontrolierių įstaiga, kuri padėtų atlikti žvalgybos institucijų veiklos tyrimus, nagrinėtų pareiškėjų ir žvalgybos pareigūnų skundus bei pranešimus.

Žvalgybos kontrolierių įstaigai vadovautų Žvalgybos kontrolierių įstaigos vadovas.

Žvalgybos kontrolierių įstaigą sudarytų du žvalgybos kontrolieriai, valstybės tarnautojai ir darbuotojai. Vieną žvalgybos kontrolierių Seimas Seimo pirmininko teikimu, apsvarsčius Seimo komitetui, atliekančiam žvalgybos institucijų parlamentinę kontrolę, ir Seimo komitetui, atsakingam už žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimą, skirtų Žvalgybos kontrolierių įstaigos vadovu.

ELTA primena, kad Seimas šių metų birželio mėnesį po pateikimo yra pritaręs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Lauryno Kasčiūno pateiktam Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo projektui.

Patobulintam dokumento projektui yra pritaręs pagrindiniu paskirtas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder