Seimas svarstys siūlymą atleisti būsimus studentus nuo stojimo mokesčio

(1)

Seimas svarstys liberalų siūlymą atšaukti iš studentų imamą mokestį už priėmimą studijuoti aukštojoje mokykloje.

Praėjusį ketvirtadienį tai numatančias Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo pataisas parlamentui pateikė Švietimo ir mokslo komiteto narė Edita Rudelienė. Jos teigimu, vienintelis kriterijus stojant į aukštąjį mokslą turėtų būti studento akademinis pasirengimas.

„Nors priėmimas į aukštąsias mokyklas seniai vyksta vien elektroninėje erdvėje, universitetai toliau ima mokestį už dokumentų tvarkymą. 

Vadinasi, iš būsimų studentų renkama rinkliava be aiškios paskirties. Šiuo metu aukštosiose mokyklose jis sudaro nuo 45−50 eurų. 

Toks nepagrįstas mokestis neturėtų būti renkamas iš savo akademinį kelią ir savarankišką gyvenimą tik pradėjusio jaunimo“, – teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja E. Rudelienė.

Jeigu Seimas pritartų, įstatyme atsirastų nauja nuostata, kad „švietimo įstaigos už priėmimo dokumentų administravimą ar kitų paslaugų, susijusių su studentų priėmimu į aukštosios mokyklos trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas, atlikimą neturi teisės reikalauti jokio atlygio“.

Seimo narys konservatorius Edmundas Pupinis  suabejojo, ar tai nebus kišimasis  į universitetų autonomiją.

„Ar vis dėl­to ver­ta kiš­tis į  universitetų au­to­no­mi­ją? Gal­būt uni­ver­si­te­tai įvai­riai ga­lė­tų re­gu­liuo­ti sa­vo veik­lą, kaup­da­mi lė­šas tam tik­riems rei­ka­lams“, – svarstė E. Pupinis.

Seimo narys Kęstutis Masiulis irgi tvirtino, kad universitetai turi autonomiją  ir gali savarankiškai spręsti.

„Uni­ver­si­te­tai tu­ri au­to­no­mi­ją, ly­giai taip pat kaip sa­vi­val­dy­bės tu­ri au­to­no­mi­ją ir jos nu­ta­ria, ko­kius mo­kes­čius rink­ti.

Ne vi­sos vie­no­dus ren­ka, pvz. vie­ni ap­mo­kes­ti­na įva­žia­vi­mą į se­na­mies­tį. Ar­gu­men­tas, kad jei­gu yra in­for­ma­ti­kos era, tai nė­ra kaš­tų, ne­vei­kia. 

Re­gist­rai  tikrai kainuoja, ir ne­ma­žai. Ko­le­gos, ne­iki­me į tą „popsą“ , pri­pa­žin­ki­me, kad uni­ver­si­te­tai tu­ri au­to­no­mi­ją ir jie te­gul spren­džia, kaip jiems at­ro­do, kas yra ge­riau. Ko­dėl mes da­bar tu­ri­me su­reg­la­men­tuo­ti?, – svarstė K. Masiulis.

Buvusi Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Šiugždinienė pastebėjo, kad uni­ver­si­te­tai ir ko­le­gi­jos organizuoja ir mo­ty­va­ci­nius po­kal­bius su už­sie­nio stu­den­tais. Pasak jos, tai  tik­rai ga­na su­dė­tin­ga at­ran­kos sis­te­ma, ku­ri kai­nuo­ja.

Seimo narė Vilija Tar­ga­ma­dzė pridūrė, kad Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija  bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) da­bar yra ne­be­fi­nan­suo­ja­ma.

„Va­di­na­si, rei­kia su­si­mes­ti uni­ver­si­te­tams ir ko­le­gi­joms. Tai vie­na. An­tra, yra uni­ver­si­te­tų au­to­no­mi­ja ir ko­le­gi­jų sa­va­ran­kiš­ku­mas. 

Ma­nau, kad jie yra pa­jė­gūs spręs­ti. Ir tre­čia,  iš tik­rų­jų yra klausimas dėl už­sie­nio stu­den­tų. Aš tik­rai su­si­lai­ky­siu“, – sakė V. Targamadzė.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto vicepirmininkė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė turėjo pastabų dėl  sto­ji­mo pro­ce­so fi­nan­sa­vi­mo.

„Ma­no gi­liu įsi­ti­ki­ni­mu, ka­dan­gi vals­ty­bė yra nu­sta­čiu­si tam tik­rus kri­te­ri­jus dėl stu­den­tų pri­ėmi­mo į aukš­tą­sias mo­kyk­las, tai vals­ty­bė kaip ir duo­da tam tik­rą įsi­pa­rei­go­ji­mą sau or­ga­ni­zuo­ti šį pro­ce­są.

Da­bar gi šiais me­tais aukš­to­sios mo­kyk­los pa­čios dė­jo­si pi­ni­gus, dar pa­pil­do­mai pa­ėmė pi­ni­gų ir iš stu­den­tų, o koks vals­ty­bės pri­si­dė­ji­mas šiuo at­ve­ju, man jau ky­la klau­si­mų. 

Ki­tas da­ly­kas, aukš­to­sios mo­kyk­los pa­čios ga­lė­tų at­si­rink­ti stu­den­tus ir or­ga­ni­zuo­ti šį pro­ce­są, bet to ne­lei­džia vals­ty­bė“, – svarstė parlamentarė.

Įstatymo pataisas kartu su Lietuvos studentų sąjunga parengusi Edita Rudelienė mano, kad reikia pradėti Seime diskusiją šiuo klausimu.  

Už projektą  po pateikimo balsavo 62 Seimo nariai,  prieš – 2, su­si­lai­kė 28. Įstatymo pataisas svarstys Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas, vertins Vyriausybė,  o spa­lio 15 d. planuojamas jų svarstymas Seimo plenarinėje salėje.

Praėjusiais metais LAMA BPO sistemoje prašymus studijuoti pateikė per 13,6 tūkst. brandos atestatą įgijusių asmenų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder