sodra

Seime – „Sodros“, PSDF biudžetų svarstymas

Seimas antradienį svarstys perteklinį 2023 metų „Sodros“ biudžetą. Planuojamos jo pajamos ir išlaidos pirmą kartą šalies istorijoje perkops 6 mlrd. eurų.

Tuo metu subalansuotas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas pirmą kartą perkops 3 mlrd. eurų.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, planuojama, kad kitąmet „Sodros“ biudžeto pajamos viršys išlaidas beveik 236 mln. eurų, o rezervas su investicijomis ir kitu turtu artės link 2 mlrd. eurų. 

„ Antrus metus iš eilės „Sodros“ biudžetas subalansuotas ir jei šalies ekonominės prognozės nesikeis, visos socialinio draudimo rūšys – pensijų, ligos, motinystės ir nedarbo – ir toliau turėtų formuoti teigiamą „Sodros“ biudžeto rezultatą.

Visgi, nors „Sodros“ biudžetas renkamas gerai, tokio ekonominio neapibrėžtumo kontekste ir toliau turime kaupti rezervą, o išlaidas planuoti atsakingai ir tikslingai”, – BNS sakė M. Navickienė. 

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas konservatorius Mindaugas Lingė pabrėžė, kad kitais metais, skirtingai negu anksčiau, bus subalansuotos visų socialinio draudimo rūšių pajamos ir išlaidos. Iki šiol iš motinystės draudimo pajamų buvo surenkama mažiau negu išmokama išmokų. 

„Neturime diskusijos nei apie kokius tarifų neatitikimus, nei kad reikia kažką sistemiškai labai stipriai keisti“, – BNS teigė komiteto vadovas. 

Prognozuojama, jog vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, 2023 metais augs beveik 74 eurais, arba 14,7 proc. iki 575 eurų.

Jos ir apdraustųjų vidutinių draudžiamųjų pajamų, nuo kurių skaičiuojamos „Sodros“ įmokos, santykis 2023 metais bus 35,2 proc., arba 2 procentinio punkto didesnis nei 2022 metais, o santykis su šalies vidutiniu darbo užmokesčiu atskaičius mokesčius – 48,3 procento. 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas BNS pabrėžė, kad PSDF pajamų ir išlaidų planas auga daugiau nei valstybės biudžetas. Pasak jo, virš 500 mln. eurų sieks rezervas, bus keičiama jo panaudojimo tvarka.   

„Tikimės, kad šie pinigai leis pakankamai efektyviai valdyti sveikatos sistemą, juolab, kad prasidės greitosios pagalbos tinklo pertvarka, bus galimybė pradėti naudoti RRF lėšas“, – teigė A. Matulas. 

Didžiąją dalį PSDF išlaidų numatoma skirti sveikatos priežiūrai – 2,123 mlrd. eurų (9,3 proc. daugiau nei šiemet). Vaistams ir medicinos priemonėms numatoma skirti 579,582 mln. eurų (9,3 proc. daugiau), medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui – 125,723 mln. eurų (10 proc. daugiau).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder