Seimo atstovai ESBO PA: nusprendėme vienoje patalpoje su Rusijos atstovais nebūti

Seimo atstovai ESBO PA: nusprendėme vienoje patalpoje su Rusijos atstovais nebūti

(4)

Seimo delegacijos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinėje Asamblėjoje (ESBO PA) atstovai nevyks į žiemos sesiją Vienoje, nes priėmė sprendimą su Rusijos vadovo Vladimiro Putino karo prieš Ukrainą rėmėjais vienoje patalpoje nebūti.

„Mes nevyksime šį kartą į žiemos sesiją Vienoje, mūsų motyvas yra labai paprastas – manome, kad Rusija, kuri peržengė visas įmanomas raudonąsias linijas, neturėtų dalyvauti bendroje diskusijoje su kitų valstybių parlamentarais, juo labiau, kad tai labai žeidžia, tiek politiškai, tiek morališkai Ukrainos delegaciją“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Seime sakė delegacijos vadovė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė. 

Delegacijos narys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas konservatorius Laurynas Kasčiūnas teigė, kad Rusijos delegaciją ESBO PA sudaro „Putino rėmėjai Dūmoje, kurie pretenduoja į karo nusikaltėlių statusą“.

„Todėl mes apsisprendėm šį kartą su jais vienoj patalpoj ir vienam mieste nebūti“, – sakė L. Kasčiūnas.

„Labai tikėtina, kad šiomis dienomis Vienoje vyks Dūmos veikėjų perfomansai, provokacijos, ne tik kalbomis, bet ir spaudos konferencijomis, matyt, bandys didžiuotis, kad atvyko ir jie sau tai gali leisti, nepaisant to, kad visi yra sankcionuoti, ir mes nusprendėm šituose žaidimuose tiesiog nedalyvaut“, – kalbėjo NSGK vadovas.

Seimo delegacijos atstovai sakė siekę, kad rusų atstovams nebūtų išduotos vizos, taip pat siūlę atidėti Asamblėją ir ją perkelti į Vilnių, kad sesiją įvyktų Seime kovą, tačiau nesėkmingai.

„Austrija motyvuoja, kad Viena, kaip Niujorkas ir Ženeva, yra organizacijos sostinė, ir ji išduoda vizas visoms organizacijoms, kurias pakviečia Parlamentinė Asamblėja. Tai yra tiesa ir negalima kaltint vien austrų dėl tos situacijos, kuri ištiko mus“, – teigė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Lietuvos atstovai anksčiau patvirtino boikotuosiantys ESBO PA žiemos sesiją Vienoje, Austrijai leidus į ją atvykti rusams. ESBO Parlamentinės Asamblėjos žiemos sesija Vienoje vyks ketvirtadienį ir penktadienį, sukankant metams nuo Rusijos Ukrainoje pradėto plataus masto karo.

Anksčiau Vilniuje susitikę Šiaurės, Baltijos šalių ir Lenkijos delegacijų ESBO PA atstovai priėmė pareiškimą, kad Rusija turi atsakyti už savo veiksmus Ukrainoje ir būtina sukurti tarptautinį teisinį mechanizmą, įvertinantį agresoriaus nusikaltimus.

Lietuva kvietė Šiaurės, Baltijos šalių bei Lenkijos kolegas prisidėti prie boikoto Rusijos dalyvavimo atveju, tačiau bendras sprendimas nebuvo priimtas.

Seimo delegacijos vadovė po praėjusią savaitę įvykusio susitikimo teigė, kad kitų šalių atstovai apsisprendė „su rusais kovoti vienoje salėje“.

Visi Rusijos delegacijos nariai nuo 2014 metų pradžios yra Europos Sąjungos sankcijų sąrašuose dėl Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimų.

Austrijos užsienio reikalų ministerija agentūrai AFP yra teigusi, jog šalį „tarptautinė teisė įpareigoja suteikti galimybę atvykti visų ESBO valstybių narių delegatams“.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder