Šimašius: Antakalnio kapinių memorialų nukėlimo darbai turėtų prasidėti lapkritį – iki to laiko paminklai bus uždengti

Trečiadienį Antakalnio kapinėse esančias Antrojo pasaulinio karo sovietų karius vaizduojančias stelas nuspręsta perduoti Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn.

Kaip teigė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, priėmus sprendimą, ketinama sulaukti Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) atsakymo ir darbus pradėti lapkričio mėnesį. Iki to laiko, pažymėjo meras, memorialai bus uždeng

Pirkimas dėl stelų Antakalnio kapinėse nukėlimo ir išvežimo baigėsi rugsėjo pabaigoje – jo laimėtojas UAB „Vilniaus BDT“ pasirašė sutartį. Buvo nuspręsta, kad po stelų perdavimo Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn, bus pradėti nukėlimo darbai.

Vis tik, Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) pritaikė laikinąsias apsaugos priemones, todėl darbai sustojo.

„Kadangi apie 20 dienų užtrunka visas pasirengimas, demontavimas, išvežimas ir teritorijos sutvarkymas. Tai mūsų pirminis planas buvo iki lapkričio 1 d., kad teritorija būtų tvarkinga, o ne darbų aikštelė.

Dabar akivaizdu, kad su Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetu viskas truputį kiek kitaip vyksta“, – trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje kalbėjo R. Šimašius.

Meras pažymėjo, jei JT ŽTK sprendimas būtų pateiktas anksčiau, darbus vis tiek ketinama pradėti tik po lapkričio 1 d.

„Kadangi tikimės, kad per kelias savaites tai išsispręs, jei išspręs ir per savaitę, darbai vis tik prasidėtų po pirmos dienos. Būtent, kad lapkričio pirmą dieną nebūtų sunkiasvorės technikos, uždengto įėjimo ir viso kito. Planuojama, kad lapkričio mėnesį jie įvyks, o iki to laiko bus uždengta“, – pridūrė jis.

Tarybos narės Angelė Jakavonytė taip pat paragino ne tik uždengti stelas, tačiau ir įmontuoti stebėjimo kameras.  

„Šiandien teko skaityti, kad ten nėra saugomų kamerų. Tai jei mes ir uždengsime, tai nieko nepakeis. Tai reikia įrengti ir kameras, nes kai mes uždengsime, kažkas ateis ir nudengs“, – kalbėjo A. Jakavonytė.

R. Šimašius teigė esą siūlymas bus apsvarstytas.

ELTA primena, kad pirkimas dėl stelų Antakalnio kapinėse nukėlimo ir išvežimo bei atminimo demontavimo ir sumontavimo rugsėjo pabaigoje baigėsi – jo laimėtojas UAB „Vilniaus BDT“ pasirašė sutartį.

Nukelti 6 Antrojo pasaulinio karo sovietų karius vaizduojančias stelas sostinės Taryba vienbalsiai nusprendė dar birželio pradžioje. Kiek anksčiau jos buvo išbrauktos iš nekilnojamųjų kultūros vertybių registro.

Vis tik, Vilniaus miesto savivaldybei pranešus, kad paminklas turėtų būti nukeltas spalio mėnesį, buvo kreiptasi į Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetą (ŽTK).

Kreipęsi pareiškėjai, įvardijami kaip etniniai rusai, Kazimieras Juraitis, Dmitrijus Glazkovas, Tatyana Brandt ir Anastasiya Brandt, skundžiasi, kad Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas demontuoti stelas Antakalnio kapinėse pažeidžia jų tautinių mažumų teises ir teisę privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą.

Juos atstovauja – Stanislovas Tomas, kuriam 2016 m. Europos Žmogaus Teisių Teismas yra uždraudęs atstovauti pareiškėjams minėtame teisme.

Reaguodama į sprendimą pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, antradienį Teisingumo ministerija pateikė Lietuvos poziciją. Teisingumo ministrės Ewelina Dobrowolskos teigimu, Lietuvos pozicijoje yra pažymima, kad laikinosios apsaugos priemonės buvo pritaikytos remiantis klaidinančia informacija.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder