ŠMSM pristatė atnaujintą VBE užduočių rengimo tvarką: lietuvių kalbėjimas vyks vasarį, matematiką sudarys dvi dalys
Pirmąją dalį moksleiviai laikys dar vienuoliktoje klasėje, antroji dalis, kaip įprasta, vyks baigiant dvyliktą klasę.
Anot ŠMSM, kaip ir dabar, pirmoji VBE dalis sudarytų 40 proc. viso brandos egzamino. Nors šiais metais jie vyko pavasarį, nuo kitų mokslo metų būtų laikomi birželio mėnesį, kaip ir brandos egzaminai. Pirmoji VBE dalis taip pat bus vykdoma egzaminų centruose.
Ministerija tikina, kad paskutinės dvi mokslo metų savaitės vienuoliktokams bus skirtos kartorjimui ir pasirengimui žinių patikrinimams. Kaip ir žadėta, būsimi abiturientai galės perlaikyti šiais metais laikytus tarpinius patikrinimus. Pasak jos, šia galimybe kitais metais galės pasinaudoti ir dabartiniai dešimtokai.
Visgi, ši galimybė nebus taikoma lietuvių kalbos ir pirmajai egzamino daliai.
ŠMSM akcentuoja, kad vienuoliktokai iki lapkričio 25 d. turės apsispręsti, kurių dalykų abi brandos egzamino dalis jie ketina laikyti. Iki tos pačios dienos jie turės pranešti, ar nori perlaikyti I VBE dalį.
Lietuvių kalbos ir literatūros kalbėjimas vyks vasario mėnesį
Pasak viceministro Igno Gaižiūno, lietuvių kalbos ir literatūros VBE sudarys dvi, nebe trys dalys. Pirmoji dalis sudarys 30 proc. įvertinimo, antroji – 70 proc.
Nors konsultacinės grupės pirminis siūlymas buvo kalbėjimo dalį laikyti birželio mėnesį, sesijos metu, I. Gaižiūnas patikino, kad ši dalis bus atsiskaitoma vasarį.
„Iš pradžių derindami konsultacinėje grupėje buvome numatę, kad kalbėjimo dalis vyktų birželio pirmąją savaitę. Tačiau po šio siūlymo gavome iš lituanistų bendruomenės prašymą persvarstyti šį sprendimą ir perkelti šios egzamino dalies vykdymą į mokinių atostogų laikotarpį. Pagrindiniai argumentai priimti šį sprendimą buvo poreikis tolygiau išdėstyti mokytojams pasiekimų patikrinimų vertinimo krūvį, turėti daugiau laiko kryptingai ruoštis VBE antrajai daliai – rašinio rašymui“, – teigė jis.
Matematikos egzaminas bus sudarytas iš dviejų dalių
Nors anksčiau siūlyta matematikos VBE sudaryti iš trijų dalių, visgi, po iniciatyvinės grupės kreipimosi nuspręsta palikti tik dvi dalis. Pirmoji dalis, anot viceministro, vyks birželio mėnesį kartu su kitais VBE.
„Matematikos mokytojų iniciatyvinė grupė pristatė ministerijai, kad matematikos egzaminą daryti iš dviejų dalių, ne iš trijų. Po ilgų diskusijų buvo nutarta, kad matematikos egzaminas bus sudarytas iš dviejų dalių“, – kalbėjo I. Gaižiūnas.
Keičiama egzaminų užduočių rengimo tvarka
Siekiant užtikrinti kokybiškas VBE užduotis, jos bus rengiamos net dvejus metus, sako laikinai Nacionalinei švietimo agentūrai (NŠA) vadovaujantis Aidas Aldakauskas. Pirmus metus paruošiamas ir atrinktose mokyklose išbandomas jų projektas, antrais metais – parengiamas ir pateikiamas galutinis variantas.
Anot jo, ketinama atidžiai nagrinėti visų praėjusių egzaminų užduotis.
Taip pat į užduočių rengimą bus daugiau įtraukiami mokytojai, jie galės teikti uždavinius ir klausimus egzaminams. Užduočių rengėjai tinkamas užduotis įtrauks į egzaminą, o kitos bus paskelbiamos viešame užduočių banke ir prieinamos visiems mokytojams. Mokytojai, dalyvaujantys šioje veikloje, turės galimybę dalyvauti specializuotose NŠA mokymuose egzaminų rengėjams bei šią patirtį įskaityti keliant kvalifikacinę kategoriją.
„Parengtos užduotys bus išbandomos įvairių profilių mokyklose. Užduočių kūrimo procese galės dalyvauti mokytojai, mokantys III-IV gimnazijų klasių mokinius. Tai leis išplėsti galimų užduočių autorių ratą, bus sumažintas vienos grupės ar vieno eksperto efektas“, – kalbėjo A. Aldakauskas.
Anot jo, kiekvienam egzaminui bus parengiama po kelias, tą patį kokybęs standartą atitinkančias, užduotis, tuomet NŠA vadovas turės pasirinkti, kuri jų pasieks dvyliktokus.
Kaip skelbta anksčiau, kovo pradžioje Lietuvos mokyklose prasidėję tarpiniai moksleivių žinių patikrinimai švietimo sistemoje sukėlė sumaištį – kai kurių dalykų užduotys buvo per sunkios, dalis neatitiko mokymosi programos. Dėl to dalis moksleivių teigė patyrę įtampą, susirūpinimu dėl vaikų sveikatos viešojoje erdvėje dalijosi ir kai kurių moksleivių tėvai.
Kilus nepasitenkinimui dėl tarpinių vienuoliktokų patikrinimų, iš švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigų pasitraukė Gintautas Jakštas. Laikinai vadovauti ministerijai pavesta socialinės apsaugos ir darbo ministrei Monikai Navickienei.
Siekdama išspręsti nesklandumus dėl tarpinių patikrinimų, naujoji ŠMSM vadovybė subūrė konsultacinę grupę, su kuria aptarė galimus pokyčius tarpinių patikrinimų sesijai.
Rašyti komentarą