Sociologas Vladas Gaidys apie socialdemokratų populiarumą: „Tas reitingas yra tuščias, remiasi tik prekiniu ženklu“

(7)

„Tas reitingas yra tuščias, remiasi tik prekiniu ženklu“, – interviu portalui LRT.lt Lietuvos socialdemokratų partijos vertinimą komentavo sociologas Vladas Gaidys. Patys socdemai su tokia nuomone nesutinka ir teigia, kad teikė daug naudingų pasiūlymų.

Visgi portalo LRT.lt kalbinti ekspertai sakė, kad teikti siūlymus opozicijoje yra sudėtinga, o kortas maišo ir naujai susikūrusi nuo „valstiečių“ atskilusi frakcija.

Rugpjūčio viduryje pasirodę partijų vertinimo reitingai parodė tai, kas buvo seniai matyta – į pirmą poziciją iškopė socialdemokratai, surinkę 15,9 proc. gyventojų palaikymą.

Visgi visuomenės apklausą atlikusios bendrovės „Vilmorus“ vadovas V. Gaidys sakė manantis, kad toks reitingas yra tuščias, lemtas rinkėjų nepasitenkinimo tiek esančia, tiek buvusia valdžia.

„Yra toks vakuumas politinėje scenoje ir žmonės ieško, už ką dar būtų galima balsuoti. Vieni nepatinka dėl skiepų, kiti nepatinka, nes alkoholio ribojimus įvedė.

O socialdemokratai – neutralūs. Manau, tai yra tuščias reitingas. Tai hipotezė. Bet gal aš ko nors nematau“, – komentavo V. Gaidys.

Tačiau ilgametis socialdemokratas Juozas Olekas su tokiu sociologo vertinimu kategoriškai nesutinka.

Europarlamentaras tvirtino – socialdemokratai pateikė daug naudingų pasiūlymų ir žmonės tai įvertino.

Tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Andžejus Pukšto kalbėjo, kad sudėtinga iš partijos reikalauti veiksmų, kai ji dirba opozicijoje.

O socialdemokratai jau antrą kadenciją yra opozicine partija.

A. Pukšto taip pat dėstė, kad reitingo augimui įtakos turėjo ir naujoji pirmininkė bei tai, kad ji prie savęs išlaikė tokius žinomus partijos veidus, kaip Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.

Politologė: reitingas – ne darbo pasekmė

Klaipėdos universiteto (KU) politologė Gabrielė Burbulytė portalui LRT.lt sakė visiškai sutinkanti su V. Gaidžio mintimi apie tuščią socialdemokratų reitingą: „Šita pačios partijos ar partijos lyderės reitingo aukštuma tikrai nėra darbo pasekmė.

Tai alternatyva žmonėms, kurie sako, kad jie „nesusitepę“.

Jie valdžios paskutiniu metu daug neturėjo, į partijos pirmininko kaitą plačioji visuomenė galbūt labai neįsigilino.

Tikrai pritarčiau, kad tai kol kas yra tuščias reitingas, ir šiuo metu jis yra toks dėl to, kad aplink verda košė.“

Pasak politologės, šiuo metu į socialdemokratus pažiūrėję žmonės mato, kad kol kas jų gretose yra ramu, palyginti su tuo, kas dedasi aplinkui, tad ir duoda jiems pliusiuką.

Kaip kalbėjo ekspertė, rudenį ant Seimo narių stalų guls keletas klausimų, dėl kurių ne vienai partijai teks labai stipriai apsispręsti. Vienas tokių klausimų – Partnerystės įstatymas.

G. Burbulytė priminė, kad savo rinkimų programoje socialdemokratai yra įrašę, jog sieks partnerystės įteisinimo Lietuvoje: „Jeigu socialdemokratai elgsis pagal ją, tai jie turėtų pritarti Partnerystės įstatymui.

Matome, kad per paskutinį balsavimą ne visi pritarė.

Tai kaip jie elgsis ne tik šituo, bet ir kitais klausimais? Ką jie rinksis palaikyti?“

Anot politologės, socialdemokratų vertinimą lems ir tai, kaip ir dėl ko jie kritikuos valdančiąją daugumą, taip pat ir kokia bus jų pozicija prezidento atžvilgiu.

Nauja pirmininkė – naujas ir reitingas

Prieš keturis mėnesius socialdemokratai išsirinko naująją pirmininkę – Europos Parlamento narę Viliją Blinkevičiūtę.

Nuo tada partijos reitingas pradėjo kilti iš žemumų, į kurias buvo nukritęs po 2020-ųjų Seimo rinkimų, kuriuose socdemai pademonstravo prasčiausią rezultatą per 30 metų. 

VDU politologas A. Pukšto kalbėjo, kad V. Blinkevičiūtės stojimas prie partijos vairo ir tinkamos komandos subūrimas turėjo įtakos tam, kaip keisis partijos reitingai.

„V. Blinkevičiūtės atėjimas, be abejo, buvo tas variklis, dėl kurio socialdemokratai nuėjo į priekį“, – sakė politologas.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad Gintautas Paluckas buvo veiksnys, lėmęs žemą socialdemokratų vertinimą, A. Pukšto komentavo: „Taip, deja, bet rezultatai rodo būtent tai.

Vis tiek V. Blinkevičiūtė žmonėms yra atpažįstama. Ko gero, partija įgavo politinį garvežį ir rinkėjas to politinio garvežio labai laukė.“

Kalbėdamas apie socdemų reitingų stabilumą, A. Pukšto svarstė, kad kai Lietuva susiduria ne tik su pandemija, bet ir su migrantų krize, prognozuoti, kaip gali kisti reitingai, sudėtinga.

Tiesa, jis teigė, kad sudėtingose situacijose labiau krenta pasitikėjimas ne opozicija, o valdančiaisiais ir Vyriausybe.

Pati V. Blinkevičiūtė šeštadienį vykusiame socialdemokratų tarybos posėdyje kalbėjo, kad augantį pasitikėjimą partija lėmė aktyvus partijos atstovų darbas regionuose, kaip ir Seime dirbančių socdemų veikla.

Pakeliui su S. Skverneliu?

Antradienį buvęs premjeras Saulius Skvernelis paskelbė su dar 12 bendražygių kuriantis Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“. Naujojoje frakcijoje dirbsiantys politikai teigė save pozicionuojantys kaip centro-kairės atstovus.

J. Olekas, paklaustas, kaip naujos frakcijos atsiradimas keičia socialdemokratų poziciją, sakė, kad tam įvertinti reikia laiko.

„Traktavimų visokių gali būti, ponas Karbauskis irgi taip (kaip centro-kairės politiką – LRT.lt) traktavo, bet žmonės greitai to atsikando. <...>

Manau, kad matysime, būtų smagu, kad nauja frakcija dirbtų žmonėms, nes vienas dalykas yra sakyti, kitas – dirbti. <...> Man kol kas nesusidaro vaizdas, kad bus atstovaujama centro-kairei“, – vertino europarlamentaras.

VDU politologas A. Pukšto, paklaustas, kaip turėtų elgtis socialdemokratai, kad naujoji frakcija nepaviliotų jų rinkėjų, komentavo, kad centro-kairės politinėje pusėje darosi ankšta.

„Man atrodo, kad S. Skverneliui bus sunku suformuoti savo tapatybę ir surasti vietą“, – teigė politologas. 

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder