Vairuotojas

Sveikatos pažymos vairuotojams – klinikų aukso gysla: išrašys net netikrinę, jei susimokėsi?

Nuo kitų metų sveikatos laiku nepasitikrinusių vairuotojų laukia naujos kontrolės priemonės – tokiems vairuotojams bus apribota galimybė dalyvauti eisme, nes turimi vairuotojo pažymėjimai bus laikomi negaliojančiais. Dėl šių pokyčių kai kurie vairuotojai jau dabar suskumba atnaujinti sveikatos medicininę pažymą, tačiau apsilankę pas gydytojus lieka nustebę.

Šiai dienai vairuotojai, kurių medicininė vairuotojų sveikatos patikrinimo pažyma jau yra nebegaliojanti, teoriškai vis vien turi galimybę vairuoti, mat, vairuotojo pažymėjimo ir minėtos pažymos galiojimai nėra susieti.

Tad atsiranda tokių vairuotojų, kurie taip ir neprisiruošia pasitikrinti sveikatos.

Tačiau nuo 2024 metų sausio 1 dienos įsigalios kontrolės mechanizmas, kuriuo vairuotojai bus skatinami atsakingiau pažiūrėti į šią situaciją – atsiras grėsmė prarasti teisę vairuoti.

Tokiems pokyčiams kai kurie ruošiasi jau dabar ir pastebi, jog laukiančios naujovės turi trūkumų. Esą kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų atliekamas sveikatos būklės įvertinimas pasirodo esantis gana paviršutiniškas.

Su Alfa.lt susisiekė neseniai medicininę vairuotojų sveikatos patikrinimo pažymą atsinaujinęs vyresnio amžiaus vyriškis, į pensiją išėjęs pareigūnas.

Šis pasakojo, kad atvykus į sostinėje esančią kliniką „Gerameda“, kuri teikia tokią paslaugą, jam pasirodė keista, jog vizito metu užteko tik užpildyti klausimyną dėl savo sveikatos būklės ir pasimatuoti spaudimą.

Kliento teigimu, nusiskundimų dėl sveikatos jis neturėjo, joks daktaras jo neapžiūrėjo, o ir nebuvo matyti, jog pačioje klinikoje, apart administratorės, apskritai dirbtų koks gydytojas, kuris galėtų patikrinti sveikatos būklę.

Po vizito e.sveikatos portale rastos išvados pacientą nustebino – buvo rašoma, jog regėjimas geras, spalvas atskiria, o pažymą pasirašė komisijos pirmininkas, kurio klientas apskritai nematė.

Už šią paslaugą vyras sumokėjo 35 eurus.

Organizatorių nuotr.

Jo nuomone, nuo kitų metų įsigaliosiančios pataisos, kuriomis vairuotojai būtų įpareigoti laiku atsinaujinti medicininę vairuotojo sveikatos patikrinimo pažymą, galėjo būti inicijuotos dėl konkrečios priežasties.

„Paprasčiausiai rinkti pinigus. Daugiau nieko. O ne dėl to, kad į gatvę išvažiuotų tik tas, kas gali išvažiuoti. Aš abejoju, jog sveikatos problemų turinčiam žmogui gydytojas parašytų, kad jam negalima vairuoti“,– savo nuomone dalijosi vyriškis.

Klinikos gydytojas: nėra taip paprasta gauti pažymą Tuo tarpu toje pačioje klinikoje dirbantis gydytojas Šarūnas Aukštakalnis portalui Alfa.lt pasakojo, jog sveikatos patikrinimas įstaigoje vyksta remiantis „Vairuotojo garbės deklaracija“.

„Žmogus atsako į visą klausimyną, administratorė jį atneša man, o aš kitame kabinete įvertinu visus žmogaus duomenis, kurie yra matomi e.sveikatoje – kuo serga, kaip serga.

Jeigu man kyla klausimų, pacientas yra kviečiamas pas mane, o, jeigu reikia kažkokių papildomų tyrimų, mes automatiškai siunčiame į polikliniką.

Tada žmogus sugrįžta, viską, kas įmanoma, padarome vietoje“,– pasakojo klinikos darbuotojas.

Tačiau, atkreipia dėmesį gydytojas, kai žmogus yra visiškai sveikas, jam užtenka užpildyti klausimyną.

Dar yra pamatuojamas spaudimas. „Jeigu jis kažką meluoja, tada, vėlgi, siunčiamas neurologui, jeigu reikia – psichiatrai pas mus yra vietoj irgi“,– komentavo Š. Aukštakalnis.

Paklausus, ar yra tikrinima kliento rega, gydytojas atsakė, jog žmogaus yra klausiama, kaip šis mato, atsakymas yra tikrinamas, regėjimas vertinamas pagal lentelę.

„Jeigu yra labai negerai, irgi be okulisto niekas jam neduos pažymos“,– sakė gydytojas. Alfa.lt kalbintas gydytojas tikino, jog yra ir tokių klientų, kurie atėję į kliniką skundžiasi dėl to, jog šiems pažyma nebuvo išduota arba buvo anuliuota.

„Visų pirma, mes esam licenzijuoti šitam visam reikalui. Tai, kaip jūs galvojat, va taip paprastai kažkas (pažymas) išduoda? Nėra taip, kad jis atėjo pas mus, gavo tą medicininę pažymą ir švilpauja.

Nėra taip paprasta“,– sakė gydytojas. Jo nuomone, atidesnės medicininės vairuotojo sveikatos patikrinimo pažymos galiojimo priežiūros reikalaujančios pataisos nėra skirtos pasipelnymui. „O šitas dalykas yra labai gerai padarytas, nepasipelnyti.

Daug alkoholikų, narkomanų, daug epilepsija sergančių žmonių, širdininkų. O gal žmogus turi infarktą, dusulį.

O kaip tokiam išduosi medicininę? Priepuoliai širdies bus ir mane ar jus ant pėsčiųjų perėjos numuš.

Jie yra potencialūs žudikai ant kelio“,– teigė Š. Aukštakalnis. SAM: gali būti, jog klinika nesilaikė visų reikalavimų Portalui Alfa.lt savo istoriją papasakojusio vyriškio situaciją įvertino ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Pagal Jūsų aprašytą situaciją, darytina išvada, kad asmens sveikatos priežiūros įstaiga nesilaikė visų Apraše nustatytų reikalavimų, kadangi pacientui nebuvo atlikti privalomi visiems vairuotojams regėjimo aštrumo, regėjimo lauko, klausos ir vestibulinės funkcijos tyrimai. Aprašo nuostatos nenumato, kad šių tyrimų rezultatai gali būti įrašyti remiantis ankstesniais ESPBI IS įrašais. Šie tyrimai turi būti atlikti visiems vairuotojams sveikatos patikrinimo metu“,– komentavo Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Baltinaitė.

Organizatorių nuotr.

SAM teigimu, klinikoje nebuvo atlikti visi privalomi tyrimai. / Dainius Labutis/ELTA

Pasak SAM atstovės, vairuotojas, kuris kreipėsi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą norėdamas gauti vairuotojo sveikatos patikrinimo paslaugą, turi užpildyti sveikatos patikrinimo klausimyną.

Tada vairuotojo sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus / vaikų ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. „Šie gydytojai įvertina paciento sveikatos duomenis Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (ESPBI IS), vadovaudamiesi šiuo įsakymu paskiria tyrimus, nustato jų dažnumą, bei atsako už sveikatos tikrinimo kokybę“,– teigė J. Baltinaitė.

Tuo tarpu paciento psichikos sveikatą, anot SAM atstovės, tikrina gydytojas psichiatras, dirbantis paciento pasirinktoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje pirmines ambulatorines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas.

Tuo atveju, kai pacientas sveikatą tikrinasi asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje nėra prisirašęs, jis turi pristatyti išrašą iš medicinos dokumentų (forma Nr. 027/a) iš jį aptarnaujančio psichikos sveikatos centro gydytojo psichiatro.

„Sveikatos patikrinimo metu visiems vairuotojams privalo būti atlikti regėjimo aštrumo ir regėjimo lauko tyrimai, jeigu asmeniui yra 40 ar daugiau metų – privaloma atlikti akispūdžio matavimą.

Jei regėjimas neatitinka regėjimo lauko arba regėjimo aštrumo standarto, turi būti atlikti regėjimo prieblandoje, jautrumo ryškiai šviesai, kontrastinio jautrumo tyrimai.

Taip pat visiems vairuotojams privalo būti patikrinta klausa ir atlikti vestibulinės funkcijos tyrimai“,– pažymėjo J. Baltinaitė.

O tokie tyrimai, kaip elektrokardiograma, psichologinės atrankos, reakcijos, viso nakties miego laikotarpio respiracinė poligrafija ar polisomnografija, atliekami tuo atveju, kai paskiria gydytojas.

„Jeigu sveikatą tikrinantis gydytojas pagal vairuotojo užpildytą klausimyną ar ESPBI IS pateiktus duomenis mato, jog asmuo turi ligų ir sveikatos problemų, dėl kurių gali būti ribojama teisė vairuoti transporto priemones, papildomai prašoma pateikti ir atitinkamos profesinės kvalifikacijos gydytojų specialistų išvadas dėl asmens galimybės vairuoti“,– komentavo SAM atstovė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder