Toksiškas gerai reputacijai: į skandalą įklimpęs Justas Džiugelis skandalingų istorijų turėjo ir anksčiau
(5)Pinigai paleisti vėjams?
„Skaidrinam“ iniciatyvos komanda antradienį pasidalijo J. Džiugelio parlamentinių lėšų ataskaita, kurioje matyti, jog parlamentaras per trejus metus ataskaitai spausdinti ir platinti išleido daugiau nei 20 tūkst. eurų.
Skelbiama, kad J. Džiugelio Seimo buhalterijai pateiktas sąskaitas už Seimo nario ataskaitų rengimą jam išrašė pagal individualią veiklą dirbantis Mindaugas Ardišauskas.
M. Ardišauskas parlamentarui išrašė sąskaitas beveik visais 2021–2023 m. mėnesiais, jose nurodoma suma – 1000 eurų. Visgi parlamentaro pateikiami duomenys netikslūs – bendra šių išlaidų suma J. Džiugelio pateiktose sąskaitos faktūrose siekia daugiau nei 26 tūkst. eurų. „Seimo nario J. Džiugelio situacija darosi labai keista ir tikrai verta institucijų dėmesio ir tyrimo. Jis sumoka fiziniam asmeniui M. Ardišauskui 26 000 eurų pagal sąskaitas, vienodai sužymėtas Seimo nario ataskaitos rengimas.
M. Ardišauskas buvo jo rinkimų kampanijos komunikacijos konsultantas. Jis mums patvirtino, kad kampanijos metu J. Džiugelis mokėjo jam pinigus“, – taip feisbuke rašė A. Tapinas.
J. Džiugelio ataskaitose taip pat rastos dvi sąskaitos, kuriose yra nurodoma, kad jos skirtos Seimo nario ataskaitoms spausdinti ir platinti. Skelbiama, kad šiose sąskaitose yra nurodoma J. Džiugelio vienmandatės Vilniaus rajono iždininkė Ieva Vasiliauskaitė.
Pastebimas interesų konfliktas
Tačiau tuo istorija nesibaigia, mat „Laisvės TV“ laidoje paaiškėja, kad M. Ardišauskas yra asmeninis J. Džiugelio draugas.
M. Ardišauskas nuo vasario vadovauja Atsakingo lošimo verslo asociacijai. Pastaruoju metu, kaip pastebi žurnalistė Birutė Davidonytė, aktyviai domėtis lošimų reguliavimo klausimais, užimdamas lošimų verslui palankią poziciją, ėmė ir Seimo narys.
Čia pastebimas interesų konfliktas. Galimai Seimo narys veikė lošimų industrijos naudai.
„Kolegė Birutė Davidonytė, rengusi tyrimą Statau viską, pastebi, kad pastaruoju metu J. Džiugelis ėmė aktyviai domėtis lošimų reguliavimo klausimais, užimdamas lošimų verslui palankią poziciją, ir pareiškė, kad visus lošimų klausimus svarstytų jo vadovaujamas Socialinių reikalų komitetas.
Pasižiūrėjau statistiką – iš dešimties paskutinių J. Džiugelio pranešimų spaudai penki yra apie lošimus.
Jeigu paimtume vieną mėnesį, pavyzdžiui, spalį, tai, pasak J. Džiugelio, jis sumokėjo 1000 eurų mūsų pinigų, kad M. Ardišauskas paruoštų vieną pranešimą spaudai apie lošimus, vieną nuotrauką feisbuke Džiugelio su kate ir vieną postą feisbuke apie tai, kad reikia reitinguoti konservatorių kandidatus.
Tai reiškia, kad pats J. Džiugelis pripažįsta, jog pranešimus apie lošimų verslo reguliavimą jam rašė šiuo metu lošimo verslo asociacijai vadovaujantis asmuo ir esą tai buvo apmokėta parlamentinėmis lėšomis“, – situaciją feisbuke apžvelgė A. Tapinas.
Skandalų būta ir daugiau...
Skandalų, kuriuose dėmesio centre – J. Džiugelis, būta ir daugiau. Dar praėjusių metų gale LNK laida „KK2“ paskelbė, kad name, kuriame gyvena Seimo narys, gali būti vagiamas vanduo.
Laidos teigimu, Vilniaus rajone, Lindiniškėse, esančiame name, kuriame gyvena Seimo nario mama ir jis pats, nėra skaitiklių ir dėl to nėra mokama už vandenį. Laidoje teigiama, kad skola už vandenį jau siekia 4395 eurus.
Kitas skandalas nuvilnijo 2018 m. Tiesa, parlamentaras iš jo išlipo sausas.
Tuomet aplinkos ministro Kęstučio Navicko teigimu, J. Džiugelis prašė jo, kad Pakuočių tvarkymo organizacijos veiklos tyrimą atliktų ne Vilniaus regioninis aplinkos apsaugos departamentas, o kitas regioninis padalinys. Tačiau pats K. Navickas šio prašymo nelaiko spaudimu.
Situacija kelia nerimą
Nors ne visus anksčiau paminėtus įvykius, anot Mykolo Romerio universiteto (MRU) docento Virgio Valentinavičiaus, galėtume pavadinti skandalais, pastaroji „Skaidrinam“ akcija kelia daugiausiai nerimo.
„Dabartinis epizodas yra dar faktų aiškinimosi būsenos. A. Tapinas dabar kaltina, kad jis veikė lošimų industrijos naudai, o Seimo narys atsako, kad aš teikiu pasiūlymus, kurie eina prieš lošimų industrijos interesus. Esminis dalykas yra, ar nebuvo interesų konflikto, kai jo samdytas žmogus tapo industrijos lobistu.
Tai pirma reikia palaukti, kol bus išsiaiškinta, kaip yra iš tikrųjų, nes visa kita, sakykime, bendros sumos tai vėl Seimo nario reikalas pagrįsti, kad jis tas lėšas išleido parlamentinei veiklai“, – sakė politologas.
Nepaisydamas to, jis šioje vietoje pabrėžia, kad „Skaidrinam“ akcija Seime yra kur kas mažiau apibrėžta negu savivaldybėse. Vadinasi, tokių didelių klaidų ar nesutapimų, kaip buvo savivaldybėse, nepastebima.
„Iš tų bendrų kaltinimų, kiek jų čia yra, pagrįsta yra Janutienės prielaidomis, kad kažkas yra per brangu ir kažko yra per daug. Bet konkretesnių įrodymų stokojama.
Tai vėlgi J. Džiugelio atžvilgiu reikia vis dėlto palaukti rimtų įrodymų, ar iš tikrųjų buvo veikimas lošimų industrijos naudai“, – kalbėjo V. Valentinavičius.
Paklausus politologo, ar rinkėjai prieš rinkimus prisimins pastaruosius skandalus, šis atsako, kad viskas priklauso nuo to, kaip parlamentaras pasiaiškins publikai.
„Jeigu jis įrodys savo nekaltumą, tai tada manau, kad jis gali išlįsti iš šitos istorijos. Priklauso nuo to, kieno įrodymai bus tvirtesni – Tapino ar Džiugelio“, – aiškino MRU docentas.
Kaltės parlamentaras nejaučia
Tačiau pats Seimo narys nesijaučia niekuo nusidėjęs: „Na, aš nevertinčiau tai kaip skandalų. Aš tai vertinčiau kaip normalius žurnalistų užduodamus klausimus, į kuriuos aš, kaip politikas, privalau atsakyti. Aš esu ramus, nepadariau nieko blogo, nieko neteisėto, nieko nelegalaus ir nieko amoralaus.“
O kalbėdamas apie „Skaidrinam“ akciją, jis patikina, kad lėšos buvo panaudotos tinkamai.
„Aš nesu pirmas politikas, kuris aiškinasi dėl savo parlamentinių lėšų panaudojimo, ir, tikėtina, ne paskutinis būsiu. Pagal turimus duomenis bei Etikos ir procedūrų komisijos valdybos nustatytą tvarką parlamentinės lėšos buvo naudojamos tinkamai. Todėl, kad Etikos ir procedūrų komisija kas ketvirtį vertina dokumentus, kurie paaiškintų, kur yra panaudojamos parlamentinės lėšos.
Jokių pastabų nesu gavęs, o dėl kilusių abejonių asmeniškai kreipsiuosi į Etikos ir procedūrų komisiją, kad papildomai įvertintų, ar su finansiniais dokumentais yra viskas gerai. Ir toliau ketinu tęsti darbus“, – kalbėjo konservatorių frakcijos narys.
Tačiau apie lėšų grąžinimą J. Džiugelis nesvarsto: „Aš manau, kad čia yra skubotas klausimas, nes yra parlamentinei veiklai leidžiamos lėšos. Tokias lėšas gauna ir leidžia visi Seimo nariai.
Manau, jeigu jos būtų leidžiamos nepagrįstai ir neteisingai, tuomet toks klausimas būtų. Šiandien aš nematau tokio pagrindo grąžinti lėšų, nes ir Konstitucijoje yra nurodyta, jog už parlamentines veiklas (skirtos lėšos – Alfa.lt) Seimo nariui turi būti padengtos.“
Rašyti komentarą