Tvora pasienyje su Baltarusija.

VSAT: Lietuvos teritorijoje „surinkinėjami“ ir atgal į Baltarusiją vežami migrantai yra visiškai teisėta (2)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai iš Baltarusijos keliaujančius migrantus apgręžia ne tik pasienio ruože, tačiau „surenka“ ir į Baltarusiją grąžina ir tuos, kurie spėja nuo sienos nutolti 10 ar daugiau kilometrų. VSAT atstovas tikina, kad tokie pasieniečių veiksmai yra teisėti.

VSAT atstovas spaudai Giedrius Mišutis paaiškino, kad VSAT pareigūnų veiksmai nėra užsieniečių „išstūmimas“ ar „apgręžimas“: „Sienos apsaugoje visais laikais buvo naudojamas terminas neįleidimas, todėl vertinant tokias situacijas dažnai suklystama.“

„Žmogaus kojos pastatymas Lietuvos teritorijoje, t. y. už sienos, tarsi suponuoja, kad jis yra Lietuvos teritorijoje ir jis yra įleistas.

Tačiau nesvarbu, ar asmuo atsistojęs 50 metrų nuo sienos linijos, ar 5 km, sienos apsaugos požiūriu, teisiniu požiūriu tai nelaikoma įleidimu. Įleidimo faktą patvirtina pasienietis, patikrinantis dokumentus, konstatuojantis teisėtą patekimą į Lietuvą.

Tarkime, į Kauno oro uostą atskrenda lėktuvas, užsienietis neturi kažkokio dokumento, techniškai jis yra Lietuvos viduryje,

Lietuvos oro uoste, bet jis nelaikomas įleistu, jei pasienietis priima sprendimą jo neįleisti į Lietuvą, tuomet jis yra grąžinamas, nors jis visu savo kūnu yra Lietuvos viduryje, Lietuvos teritorijoje“, – situaciją komentavo VSAT atstovas.

Tai, kad migrantai atsiranda Lietuvos gilumoje, dar nereiškia, kad jų statusas šalyje yra teisėtas.

G. Mišutis neneigė fakto, kad ne visi migrantai yra sulaikomi vos jie įžengia į Lietuvos teritoriją, tačiau tvirtino, kad jų sulaikymas toliau nuo sienos yra visiškai natūralus: „Gyventojai labai dažnai praneša apie pastebėtus atvejus, o migrantų sulaikymas įvyksta tolėliau nuo sienos ir jie nėra įleidžiami į Lietuvą, tai yra jie vėl atsiduria Baltarusijos teritorijoje.“

VSAT atstovas teigė, jog užsieniečiams yra paaiškinama, jog jie turi teisę atvykti į Lietuvą per tarptautinį pasienio kontrolės punktą ar Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę.

„Nėra taip, kad migrantus sulaikant ir nieko nežiūrint jie yra iškart išvežami atgal.

Neretais atvejais jiems prireikia humanitarinės, medicininės pagalbos.

Pasieniečiai, atsižvelgę į tai, kviečia greitąją pagalbą, medikai įvertina jų būklę, vežasi į ligoninę tyrimams arba vietoje suteikia pagalbą.

Būna atvejų, kai juos tiesiog reikia pamaitinti, duoti vandens ar patalpose palaikyti, kad jie sušiltų. Jeigu jiems nėra konstatuojamas pavojus sveikatai arba gyvybei, tuomet prasideda neįleidimo procedūra“, – Alfa.lt pasakojo G. Mišutis.

Ne pirmas kartas?

VSAT pareigūnų veiksmais susirūpinimą išreiškė Seimo kontrolierių įstaiga. Spalio mėnesio pateiktoje ataskaitoje yra rašoma, kad ne visais atvejais pareigūnai įsitikino, jog Baltarusijoje užsieniečiams negresia kankinimai, nežmoniškas elgesys.

Be to, ne visuomet jiems buvo suteikiama medicininė pagalba, nesuteikiama galimybė teisėtai pateikti prieglobsčio Lietuvoje prašymą.

„Rugpjūčio 9 d. Šalčininkų policija vienoje gyvenviečių rado 11 užsieniečių: 4 mažamečius vaikus, 3 moteris, 4 vyrus.

Atvažiavus į vietą kariams savanoriams, į gyvenvietę jau buvo atvažiavę pasieniečiai, karo policija.

Nepaisant to, kad vienas vyras prašė medicininės pagalbos, užsieniečiai buvo išvargę, ištroškę, vaikai buvo išsigandę, verkė, Lietuvos pasieniečiai bei kariai savanoriai surinkę užsieniečių telefonus grąžino užsieniečius į Baltarusiją“, – rašoma Seimo kontrolierių įstaigos išvadose.

Panašius VSAT pareigūnų veiksmus pastebėjo ir15min žurnalistas, savaitgalį dirbęs pasienyje.

Savo akimis jis įsitikino, kad migrantai yra ne apgręžiami prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos, bet surinkinėjami iš 10–15 km nuo sienos nutolusių kaimų bei kaimelių, tuomet sodinami į VSAT pareigūnų automobilius, vežami prie sienos ir išstumiami atgal į Baltarusiją.

 

Tai turi ir prii.ti tuos kurie sugebėjo pabėgti. Nato, Usa ir Es žudė prezidentus , vykdė oranžinės reviliucijos
Kadangi ES Ir Nato vykdė karus Irake , Libijoje, 2021-10-14 09:13
Pasiūlymas- tegul, visi rašinėjantys žurnalistai ir žmogaus teisių pažeidimo tyrėjai (skleidžiantys pasenusią informaciją) visus nelegalus priima į savo ir savo artimųjų namus
moteris, 2021-10-14 08:50
Sidebar placeholder