Vytautas Bakas po „Amnesty International“ ataskaitos prakalbo apie teisiamųjų suolą dešiniųjų ministrams (2)

Opozicijai priklausančios partijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Vytautas Bakas teigia, kad dešiniųjų Vyriausybė turės atsakyti už veiksmus, sprendžiant praėjusiais metais kilusią neteisėtų migrantų krizę. Politikas net užsiminė apie teisiamųjų suolą atsakingiems Vyriausybės nariams.

„Jeigu teisinė valstybė suveiks – Danijos, berods, ir Italijos pavyzdžiu ministrai ėjo į teisiamųjų suolus. Aš tikiuosi, kad jūs ten atsisėsite, jei prokuratūra pradės tyrimus dėl visų šių epizodų, jūs turėsite sėstis į teisiamųjų suolą“, – po pirmadienį vykusio Seimo rytinio posėdžio sakė V. Bakas.

Emocingame pasisakyme politikas ragino parlamentarus susipažinti su pirmadienį pasirodžiusia žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ pristatyta ataskaita, kurioje sukritikuoti Lietuvos veiksmai tvarkantis su pernai kilusia migracijos krize.

„Organizacija „Amnesty International“ dokumentavo prievartinį elgesį, kankinimus ir kitokį žiaurų elgesį, įskaitant seksualinį išnaudojimą ir žeminimą, perteklinį jėgos panaudojimą, šunų panaudojimą ir savavališką sulaikymą siaubingomis, pavojų sveikatai keliančiomis sąlygomis“, – iš Seimo tribūnos teigė V. Bakas.

„Čia kalbama apie fiktyvias prieglobsčio procedūras, minima tokia sąvoka kaip teisinė fikcija, kada iš pažiūros lyg yra sudarytos galimybės, bet žmonės negali pasinaudoti savo teisėmis.

Rasiniai išpuoliai, apsaugininkų vykdomas bauginimas ir persekiojimas rasiniu pagrindu“, – „Amnesty International“ ataskaitoje aptariamus galimai padarytus pažeidimus vardino parlamentaras.

Ir už visa tai, akcentavo V. Bakas, yra atsakinga vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė bei premjerė Ingrida Šimonytė.  

„Jau dabar apie šią ataskaitą rašo tarptautinė spauda ir, aš manau, kad tai yra vienas didžiausių Lietuvos pažeminimų, prie kurio tiesiogiai prisidėjo ministrė Bilotaitė, premjerė“, – Seimo nariams sakė V. Bakas.

Pasibaisėjo V. Bako žodžiais A. Bilotaitei: sako, kad ministrę pavadino „nužmogėjusia kale“

Visgi praėjus kelioms minutėms po to, kai parlamentaras Seime reiškė priekaištus priemonėms, kurių Vyriausybė ėmėsi tvarkantis su Baltarusijos režimo sukelta migrantų krize, valdantieji pradėjo baisėtis V. Bako pareiškimais.

Kaip socialiniame tinkle rašė konservatorius Andrius Navickas, V. Bakas, išsakęs savo nuomonę dėl migrantų krizės valdymo, vėliau priėjęs prie ministrės A. Bilotaitės jai skyrė itin riebų epitetą – pavadino „nužmogėjusia kale“.

„Šiandienos neeilinis posėdis. Vytautas Bakas, Žmogaus teisių komiteto narys, kalba tribūnoje ir teigia, kad „Amnesty international“ pateikė skandalingą ataskaitą, kurioje išsakyti rimti kaltinimai dėl elgesio su migrantais Lietuvoje.

Įsijautęs į pažadą visą valdžią pasodinti į kalėjimą. Normalus pasisakymas ir tikrai skatina įsigilinti į minėtą ataskaitą. (...) Tačiau pagrindinis dalykas vyksta po kelių minučių. Bakas pakyla prie tos Seimo vietos, kur sėdi Bilotaitė.

Paprastai Seimo narių pareiškimus klauso nedaug žmonių, bet Bilotaitė liko išklausyti. Bakas prieina prie jos ir meta: „NUŽMOGĖJUSI KALĖ“. Matau, kaip ministrė pasijunta lyg gavusi kuoka per galvą.

Deja, iš savo vietos mačiau tik sceną be detalių ir Agnės reakciją. Negirdėjau Bako žodžių, po kurių jis greitai pabėgo. Tačiau viską girdėjo šalia buvęs Linas Slušnys, kuris irgi buvo priblokštas ir negalėjo patikėti tuo, kas vyksta“, – feisbuke rašė politikas.

„Juk nesmogė, nepastūmė, neįdūrė peiliu, tik smurtavo žodžiais, o Lietuvoje tai esą normalu. Be to, visada galima pradėti ieškoti – o gal auka išprovokavo? Juk kraipė galvą Bakui kalbant, ne taip reagavo į jį, kaip jis norėjo. Jei pritariate pastariesiems dviem sakiniams, geriau iš karto išsidrauginkite, nes man tai dugnas. Tik bijau, kad krisime dar žemiau...“, – feisbuke piktinosi parlamentaras.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ atskaitoje paskelbė, kad ukrainiečių pabėgėliai Lietuvoje sutinkami šiltai, o tuo metu pabėgėlių iš Artimųjų Rytų, kurie į šalį atvyko kirsdami sieną iš Baltarusijos, teisės ignoruojamos.

Organizacija nustatė, remdamasi apklausomis dviejuose neteisėtų migrantų centruose Lietuvoje, kad pabėgėliai iš Irako ir Sirijos patiria „nehumanišką ir žeminantį elgesį bei neteisėtą grąžinimą į kilmės šalis“.„Amnesty International“ taip pat kritikuoja Europos Sąjungą ignoruojant padėtį Lietuvoje, vienoje iš valstybių narių. Organizacija rekomenduoja Lietuvai sustabdyti pabėgėlių ir migrantų apgręžimą į Baltarusiją.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder