Nemirseta

Nemirsetos laivų gelbėjimo stotį atgaivins Klaipėdos universitetas

Pajūryje, prie Nemirsetos, planuojamas naujas jūrinis traukos objektas - Klaipėdos universitetas, bendradarbiaudamas su Palangos miesto savivaldybe, planuoja restauruoti ir universiteto poreikiams bei edukacinei veiklai pritaikyti Nemirsetos laivų gelbėjimo stotį. Tokius planus antradienį Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas aptarė su Palangos miesto meru Šarūnu Vaitkumi.

Nemirsetos laivų gelbėjimo stotis - vienintelė išlikusi Lietuvos pajūryje iš šešių XIX a. buvusių šios paskirties pastatų. Kovo mėnesį ji Vyriausybės nutarimu patikėjimo teise perduota Klaipėdos universitetui.

Užsitikrinus finansavimą, pasak A. Razbadausko, kultūros paveldo objektas bus restauruojamas ir pritaikomas šių dienų reikmėms: čia planuojama įkurdinti jūros aplinkos tyrimo stotį. Dar viena galima funkcija - jūrinių sporto šakų centras-laboratorija. Ji aktuali KU, sėkmingai vykdančiam laisvalaikio sporto studijų programą. Atgimusi Nemirsetos valčių gelbėjimo stotis matoma ir kaip edukacijos centras jaunimui, turėsiančiam galimybę iš arčiau susipažinti su senosios valčių gelbėjimo stoties veikla.

"Mūsų tikslas - įkvėpti gyvybės daugelį metų pajūryje merdinčiai Nemirsetos valčių gelbėjimo stočiai, derinant mokslinę, edukacinę ir rekreacinę paskirtis. Lietuvos pajūryje išlikę ne tiek jau daug senųjų jūrinės kultūros paveldo ženklų.

 

Svarbiausia, kad ši vieta taptų gyva ir tarnautų visuomenės reikmėms", - teigė KU rektorius prof. dr. A. Razbadauskas.

Klaipėdos universitetas yra parengęs techninį pastato restauravimo ir pritaikymo projektą. Kadangi pastatas yra kultūros paveldo vertybė, jame ypatingas dėmesys skiriamas paveldo tvarkomiesiems darbams, šiuos sprendinius laikant prioritetiniais.

Projekte numatyta atlikti pastato kapitalinį remontą, grąžinant jam buvusią laivų gelbėjimo stoties išvaizdą. Planuojama restauruoti išlikusį raudonų plytų mūrą, atkurti nuardytus pastato mūrinius frontonus bei dekorą, medinę stogo konstrukciją, restauruoti išlikusius kaltinius vartų apkaustus, vyrius bei duris. Pastato vidaus patalpas planuojama suremontuoti, apšiltinti. Numatyta sutvarkyti ir teritoriją - įrengti medines takų dangas bei laivų ištraukimo taką. Projektui įgyvendinti planuojama siekti ES fondų finansavimo.

Palangos miesto meras Š. Vaitkus pabrėžė, jog restauruoti ir ne tik mokslinei veiklai, bet ir edukacijai pritaikyti šį kultūros paveldo objektą yra labai svarbu. „Palangos miesto savivaldybė šimtu procentų palaiko Klaipėdos universiteto planus ne tik plėtoti mokslinę veiklą, bet ir populiarinti jūrinį paveldą, tad būsime partneriais įgyvendinant šį projektą“, - sakė Š. Vaitkus.

 

 

Sidebar placeholder