Arvydas Anušauskas

Planuojama šauktinių pertvarka: siūlo trumpinti tarnybos laiką iki pusmečio

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pristatė planuojamą šauktinių tarnybos pertvarką. Pasak jo, šia pertvarka ketinama trupinti tarnybos laiką iki pusmečio, didinti šauktinių ir aktyvaus karinio rezervo skaičių.

„Be abejonės, šaukimo sistemos pertvarkos tikslas yra, kad būtų didinamas visuomenės jaunuolių įsitraukimas į visuotinę gynybą. Ir mes norėtume didinti aktyvaus rezervo skaičių. Tiesą sakant, pačių šauktinių skaičių“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė A. Anušauskas.

„Pertvarka leistų padidinti šaukiamųjų skaičių nuo 3 tūkst. 800 iki 5 tūkst. 2027 metais ir aktyvaus rezervo skaičių, be abejo, irgi ženkliai padidinti iki 2030 metų“, – pridūrė jis.

Ministras akcentuoja, kad siūloma, jog pusė šauktinių po pusės metų būtų priskirti rezervui, o kita pusė karinę tarnybą dar tris mėnesius tęstų savanoriškai.

„Būtų išlaikyta karinio vieneto parengtis ir užtikrintas budėjimas greito reagavimo pajėgose. Ir jie tuos tris mėnesius dar būtų rengiami kaip jaunieji vadai, specialistai, vykdytų užduotis įvairiuose budėjimuose, greito reagavimo pajėgose ir jiems jau būtų mokama profesinės karo tarnybos kario alga. Tai iš esmės tuos tris mėnesius jie būtų kaip profesinės karo tarnybos kariai“, – sakė jis.

A. Anušauskas atkreipia dėmesį, kad atsirastų ir dar trijų mėnesių baziniai kariniai mokymai tam tikras specialybes baigusiems jaunuoliams.

„Trims mėnesiams baziniams mokymams būtų šaukiami tie jaunuoliai, kurie būtų reikalingi kaip specialistai dėl tam tikrų specialybių, kurias jie įgijo, pavyzdžiui, studijų metų. Inžinieriai ir panašiai, galbūt daugiau techninės specialybės“, – sakė ministras.

„Sakyčiau, pakankamai patraukli alternatyva dabartinei sistemai, nes laikas nedidelis, bet baziniams įgūdžiams vėlgi tinkamas laikas sukurti“, – pridūrė jis.

Taip pat, pasak ministro, planuojama ir dar viena alternatyva – tris metus trunkanti karinė tarnyba savaitgaliais.

„Tai trys metai tarnybos savaitgaliais, krašto apsaugos savanorių pajėgose. Pajėgose būtų sukurtos mokomosios kuopos, tam tikro dydžio kuopose turėtų galimybę jaunuoliai gauti karinį rengimą savaitgaliais. Ir, žinoma, kad padaugėtų tų jaunuolių, kurie, manau, ir toliau tęstų tarnybą kaip savanoriai“, – teigė jis.

A. Anušauskas atkreipia dėmesį, kad aktyvaus rezervo koncepcija taip pat keistųsi – ji būtų prailginta iki penkiolikos metų.

„Dabar dešimt. Bet penkis metus tarnyba būtų atliekama kariniuose vienetuose, tiesiog priskirti kariniams vienetams aktyvaus rezervo kariai, o vėliau dešimt metų rengimas planuojamas mokymų doktrinos valdybos mokomuosiuose batalionuose – žinių atnaujinimas. Jei įvyktų tokia reforma, tai kariniai vienetai per metus parengčiai palaikyti kviestųsi 1800 aktyvaus rezervo, o mokymo doktrinos valdybos mokomuosiuose vienetuose iki 3200“, – teigė ministras.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder