Po nepelningos vasaros Neringos meras užsimena apie planuojamus mokesčius
(10)„Delfi“ televizijos laidoje „Jūs rimtai?" kalbėjęs meras taip pat įvardijo, kad ši vasara nebuvo itin pelninga, nes pusę vasaros lijo.
Lietumi ir vėsuma prasidėjusi vasara įsibėgėjo lėtai, tačiau jai besibaigiant atrodė, kad lietuviai bando nepraleisti kiekvienos galimybės karštu oru įšokti į jūros bangas. Buvo skaičiuojama, kad Žolinės savaitgalį pajūryje buvo daugiau kaip pusė Lietuvos.
Meras D. Jasaitis teigia, kad šventinis savaitgalis Neringos savivaldybėje nebuvo ypatingas. „Pas mus buvo gal ne visai eilinis savaitgalis, tačiau normalus savaitgalis.
Toks, kokius buvome įpratę matyti pandemijos metais. Tuos dvejus metus. Tikrai verslas pasidžiaugė kažkiek, daugiau gavo pajamų, tačiau pasakyti, kad mes čia būtume visiškai braškėję per siūles, tai taip teigti negalėčiau“, – kalbėjo D. Jasaitis.
Neringos meras svarstė, kad Palanga ir aplink ją esantys kiti pajūrio kurortai gali atrodyti patraukliau dėl ten netaikomo įvažiavimo mokesčio, o ir avantiūristų Neringoje sunku rasti – čia atvyksta tik tie, kurie turi iš anksto susirastas nakvynės vietas.
„Neringą renkasi tik tie turistai, kurie randa, kur apsigyventi. Mes – ribota teritorija geografine padėtimi. Turbūt niekas nerizikuoja atvažiuoti tik pabūti prie jūros. Galų gale, tam reikia ir papildomų išlaidų“, – tvirtino meras.
Palangos verslininkai šią vasarą ypatingai keiksnojo sinoptikus teigdami, kad šie šio sezono metu prognozuoja itin netiksliai, tačiau Neringos meras kalbėjo priešingai: „Dešimt metų keikiau sinoptikus, nes rašydavo, kad pajūryje 90 procentų lietaus tikimybė, o Neringoje tai būdavo visiškai pro šalį. Ir sinoptikai tai pripažino, ačiū jiems.
O šiemet prognozės patobulėjo. Ar įranga patobulėjo, nežinau, ar technologijos. Bet jie pataiko. Pataiko į prognozes. Deja, pusę vasaros lijo. Pajūrio kurortams lietus yra kaip žmogui vėžys. Labai blogai. Labai blogos nuotaikos, labai mažai turistų. Deja, taip yra. Ir verslui, ir savivaldybei tai jaučiasi.“
Meras D. Jasaitis įvardijo ir kitas priežastis, kurios nepildo verslininkų kišenių uždirbtais pinigais: tai sumažėjęs užsienio turistų srautas. „Minus 70 procentų Vokietijos turistų.
Visa tai susideda. Jau nekalbant apie Rusijos ir Baltarusijos turistus, kurie buvo pamėgę lietuvišką pajūrį. Jų nėra jau treti metai. Ir mes galėjome pradėti skristi į visur“, – kalbėjo meras ir pridūrė, kad ši vasara, skaičiuojant užsienio turistus, yra viena prasčiausių, kiek jam tenka atsiminti.
Ir nors vasara jau beveik baigėsi, poilsiaujančių Neringoje tikrai dar bus. „Savaitgaliai beveik užimti iki pat rugsėjo vidurio, nors žinoma, tai nebus Žolinės savaitgaliai. Ir viešbučiai šiokį tokį užimtumą turi, reiškia, pajamų bus“, – laidoje „Jūs rimtai?“ kalbėjo Neringos meras.
Norintys į Neringą atvykti lengvuoju automobiliu nuo birželio pirmosios iki rugsėjo vidurio turi susimokėti 30 eurų ekologinį mokestį, dar 18,30 Eur kainuoja automobilio kėlimas keltu, o už kiekvieną keleivį reikia pridėti dar po 1,30 Eur.
Elektromobiliams šis mokestis netaikomas, o didžiausias mokestis taikomas keturračiams ir triračiams motociklams – 500 eurų. Tiesa, nuo tada, kai buvo įvestas šis mokestis, į Neringa neįvažiavo nė vienas nei keturratis, nei triratis motociklas.
Paklausus, ar savivaldybė planuoja dar didinti šį mokestį, meras tvirtino, kad priešingai – buvo svarstoma jį sumažinti, bet tam nebuvo pritarta.
„Buvo svarstoma sumažinti kainą, bet buvo pasakyta, kad čia bus užskaityta kaip priešrinkiminis šou, – kalbėjo meras ir pridūrė, kad mokestis bent artimiausiu metu neturėtų kisti, nors kai kuriems vairuotojams turėjo ir blogesnių žinių. – Deja, blogesnių žinių gali būti elektromobilių turėtojams. Tą aš esu sakęs kažkada, kad ateis laikas, kai ir juos mums teks pradėti riboti.“
Mero teigimu, pastaruoju metu buvo investuota į dar patogesnę infrastruktūrą elektromobilių vairuotojams – buvo įrengta įkrovimo stotelių. „Įrengėme be galo daug įkrovimo stotelių, kurios mums be galo daug kainuoja. Ir jie jau...
Na, pusės dar nėra, bet tą, ką kalba Vilnius, ką aš sakau ir kalbėjau prieš penkerius metus, kad ateis laikas, jei visi važiuos su elektromobiliais, kito būdo mums nebus gintis nuo automobilių, kaip ir juos apmokestinat.
Čia gali būti viena blogoji naujiena, bet tai tolimos ateities klausimas, jei tikrai vyks toks procesas, koks vyko“, – teigė meras D. Jasaitis, tačiau svarstė, kad elektromobilių pirkimas gali kiek sustoti dėl kylančios elektros kainos.
Kurortas iki šiol kritikuojamas dėl nesutvarkyto dviračių tako, tačiau, mero teigimu, tai turėtų greitai pasikeisti. Jis įvardijo, kad dviračių tako rekonstrukcija turėtų prasidėti galbūt net jau ir šį rudenį.
Šį rudenį arba pavasarį jau turėtų būti perkelta ir Žvaigždžių alėja. Anksčiau savivaldybės pašonėje buvusi alėja turėtų džiuginti praeivius uoste.
Ir nors daugelis skundžiasi vis brangstančiais lietuviškais kurortais, meras teigia, kad šiemet Nidoje buvo galima pailsėti pigiau nei pernai. „Šiemet kurortas buvo pigesnis negu pernai“, – tvirtino meras, pridurdamas, kad tai gali pagrįsti nuomos kainomis.
Pernai, jo teigimu, nakvynės nuomos kaina buvo didesnė, nes buvo kur kas daugiau atvažiuojančių, o šįmet buvo kiek pigiau. „Kai nėra užsakymo ir dvejoji, ar gausi pajamų, mažini kainą. Tai vyko visoje Neringoje“, – kalbėjo D. Jasaitis.
O kaip sezoną vertina verslininkai? „Verslas laukia, kas bus su elektros kainomis, kas bus su įvairiausiais turto mokesčiais, kuriuos girdime, kad nori įvesti. Ir įvairiausių kitų dalykų. Verslą neramina, kad bus apskritai. Kas bus su darbo jėga.
Atsiminkime, kad didžiausia problema dabar tai darbuotojų trūkumas. Tiek ir savivaldybėje, tiek ir verslas skundžiasi, kad patys dirba ir virėjais, ir padavėjais, ir indų plovėjais“, – kalbėjo D. Jasaitis, bet pridūrė, kad tirai tiki šviesesne ateitimi ir verslas ras darbuotojų, o gerai uždirbantys poilsiautojai netaupys atverdami pinigines.
Visas pokalbis su Neringos meru D. Jasaičiu – laidoje „Jūs rimtai?“, kurią galite rasti čia.
DELFI
Rašyti komentarą