Prasidėjo vasarinis vandens žydėjimas

(1)

Oro temperatūrai įkaitus iki daugiau nei 30 laipsnių Celsijaus, dar labiau įšilo ir Baltijos jūros bei marių vanduo, kas paskatino vandens žydėjimą.

Įšilus vandeniui ir jame esant pakankamai maistingųjų medžiagų - azoto ir fosforo - suintensyvėja mikroskopiniai augaliniai dumbliai, sukeliantys vasarinį vandens „žydėjimą“.

„Birželį ir ypač intensyviai liepos mėnesį pradeda vystytis melsvadumbliai. Praėjusią savaitę darėme stebėjimą, tai vandens temperatūra siekė 20-21 laipsnį Celsijaus, srovės nedidelės, karšti orai, tad pradeda daugintis melsvadumbliai. Dar nėra didelio piko, bet liepos mėnesį jau turėsime intensyvesnį žydėjimą“, - sakė Aplinkos apsaugos agentūros Jūros aplinkos vertinimo skyriaus vedėja Aistė Kubiliūtė.

Intensyviai vystantis dumbliams, vandens paviršius dažnai būna padengtas plačiomis, ilgomis „žydėjimo“ juostomis, nudažančiomis vandenį žalia, melsvai žalia ar kita spalva, užuovėjose tiršta žydinčių dumblių masė lyg kilimas užkloja vandens paviršių, gausiai išnaudojamas deguonis, ypač kai apatiniai dumblių sluoksniai, negaunantys pakankamai šviesos, pradeda pūti.

Dėl to pablogėja vandens kokybė: sumažėja vandens skaidrumas, vanduo įgauna nemalonų kvapą, pakinta jo klampumas, susidaro palankios sąlygos vystytis bakterijoms.

Deguonies trūkumas taip pat dažnai nulemia žuvų ir kitų vandens gyvūnų kritimą.

„Dabar yra daug nuplyšusių mikrodumblių, nes dugne augantys augalai nuplyšta ir matome, jog juos išmeta bangos. Tai praktiškai kasmetinis reiškinys ir birželį yra tik jo pradžia. Priedugne jau matėme ir mažėjantį deguonies kiekį. Taip pat sumažėja vandens skaidrumas, tačiau šiuo metu jis yra apie 90 cm“, - dėstė A. Kubiliūtė.

Šiuo metu vandens žydėjimas jau jaučiamas Klaipėdos paplūdimiuose Melnragėje bei Giruliuose.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder