Seimas rašo įstatymą, kaip atimti iš Margaritos Drobiazko pasą

(1)

Seime skinasi kelią projektas, kuriuos bus galima atimti išimties tvarka suteiktą Lietuvos pilietybę. Seimas sutiktų, kad pilietybę būtų galima atimti iš valstybės saugumui pavojų keliančių asmenų.

Kol kas nusitaikyta į šokėją ant ledo Margaritą Drobiazko, tačiau pakeitus įstatymą, toks likimas galėtų laukti ir kitų išimties tvarka pilietybę įgijusių asmenų.

Šiuo metu Lietuvos Respublikos pilietybės netekti galima pačiam jos atsisakius, įgijus kitos valstybės pilietybę, tarptautinių sutarčių pagrindais.

Taip pat tuomet, jeigu Lietuvos pilietis tarnauja kitos valstybės tarnyboje neturėdamas Lietuvos Vyriausybės leidimo arba pilietybę įgijo apgaulės būdu.

Seimo nariai norėtų šį sąrašą papildyti ir numatyti, kad taip pat būtų galima atimti išimties tvarka suteiktą pilietybę, jeigu atliekami veiksmai, keliantys grėsmę Lietuvos valstybės saugumui ir interesams, palaikoma valstybė, kelianti grėsmę Lietuvos ir kitų regiono valstybių ir valstybių sąjungininkių saugumui, pažeminus Lietuvos valstybės vardą.

Tokia iniciatyva kilo po to, kai rugpjūtį Sočyje, šokėjų pora Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas pasirodė šou programoje, kurią rengė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo žmona Tatjana Navka.

Tai sukėlė pasipiktinimą. Prezidentas Gitanas Nausėda atėmė iš šokėjų valstybės apdovanojimą, o taip pat kilo idėjos, kad išimties tvarka M.Drobiazko suteikta Lietuvos pilietybė už tokį elgesį turėtų būti atimta.

Nors įprastai teisininkai kritikuoja įstatymų pakeitimus, kurie taikomi konkretiems atvejams ar asmenims, komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras pripažino, kad šį kartą elgiamasi būtent taip.

„Nebijau pasakyti, kad tai susiję su konkrečiu atveju. Tačiau tai nereiškia, kad tų konkrečių atvejų negali būti ir daugiau.

Šitas klausimas kilo šiuo atveju, bet prieš keletą ar keliolika metų kažkas panašaus buvo ir Jurijaus Borisovo pilietybės klausimu.

Tad negali sakyti, kad tai tik vienkartinis atvejis, bet iškilęs šioje rimtoje geopolitinėje situacijoje.

Ar dovaną galima atsiimti? Galima. Netgi padovanotą butą ar namą galima atsiimti, jeigu apdovanotasis elgiasi netinkamai.

Suprantu ir kolegos Juliaus (Sabatausko - red.past.), kuris nėra prisijungęs, poziciją, kad visi piliečiai yra lygūs.

Kol esi pilietis, tol esi lygus.

Bet pilietybės gavimo pagrindai taip pat yra nelygūs. Vieni ją įgyja gimdami, kiti natūralizacijos būdu, treti dovanų būdu. Manau, kad praradimo pagrindai taip pat gali būt skirtingi.

Pilietybės iš piliečio, kuris ją įgijo gimimu, negalima atimti. Na, nebėra išvarymo iš miesto, kaip buvo Romos laikais", - sakė S.Šedbaras.

Jis patikslino, jog pilietybę atimti būtų galima tik iš tokio asmens, kuris turi kitos valstybės pilietybę.

Kad pilietybę būtų galima atimti tik iš to, kuris turi kitą, patikino ir projekto iniciatorė Dalia Asanavičiūtė. „Šis pakeitimo projektas numato žmogaus sąmoningus veiksmus, kurie sukelia grėsmę Lietuvai ar regionų ar valstybių sąjungininkių saugumui.

O taip pat palaiko grėsmę mums keliančią valstybę.

Tai nėra pilietybės atėmimas, bet žmogaus sąmoningų veiksmų įvertinimas, kai turima Lietuvos ir kitos valstybės pilietybė.

Nesvarstome, kad bet kuriam asmeniui, turinčiam Lietuvos pilietybę būtų numatomas jos netekimas. Nes esame ratifikavę konvenciją ir negalime palikti asmens be pilietybės.

O asmenys, įgavę Lietuvos pilietybę išimties tvarka, o tokių yra virš 800, neliktų be pilietybės, nes išlaikytų savo kitą turimą pilietybę", - sakė D.Asanavičiūtė, pridūrusi, kad pilietybė yra susijusi ne tik su privilegijomis, bet ir atsakomybėmis.

Ji nurodė, kad Jungtinėje Karalystėje šiuo metu taip pat veikia mechanizmas, leidžiantis atimti pilietybę iš žmonių, kurie kelia grėsmę JK.

Teisininkas, socialdemokratas Julius Sabatauskas anksčiau yra sakęs, net ir priėmus pataisas už pasirodymą ant Sočio ledo M.Drobiazko Lietuvos pilietybės netekti negalėtų.

Mat įstatymas neturėtų būti taikomas atgal.

„Jei taisysime įstatymą rudenį, už atvejį, kuris įvyko iki įstatymo priėmimo, niekas negalės jo pritaikyti - nebent ir ateity ponia nepaisys jokių įstatymų pakeitimų ir elgsis panašiai", - viešai teigė J.Sabatauskas.

Vakar S.Šedbaras nurodė, kad projektui buvo gauta pastabų iš prezidentūros, Vidaus reikalų ministerijos ir Pilietybės komisijos.

Dabar siūlomas mechanizmas, kad vidaus reikalų ministras, paaiškėjus informacijai arba gavęs informacijos iš atsakingų institucijų, kreipiasi į prezidentą dėl pilietybės atėmimo iš konkretaus asmens.

Tokiam projektui ir komiteto išvadoms buvo pritarta vienbalsiai, dalyvaujant šešiems komiteto nariams. Tad greitai dėl tokio projekto turės balsuoti ir visas Seimas.

respublika.lt

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder