Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Ukrainai perduota pusšimtis šarvuočių M113, dėl tolimesnės karinės paramos deramasi su sąjungininkėmis

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad Lietuva Ukrainai perdavė pusšimtį šarvuočių M113. Pasak ministro, ši karinė parama jau pasiekė Ukrainą.

„Vos prieš tris dienas Ukrainą pasiekė mūsų šarvuočiai, kuriuos mes išsiuntėm. Ir jau dabar 50 šarvuočių M113 yra Ukrainai perduoti. Kokia bus kita parama – tai svarstysim, žiūrėsim, vertinsim“, – pirmadienį po Valstybės gynimo tarybos posėdžio žurnalistams sakė ministras.

Jis pabrėžė, kad Lietuva ir toliau ginklais rems Kyjivą, tačiau atkreipė dėmesį, jog dėl ginkluotės perdavimo reikia derėtis su NATO sąjungininkais – tokios derybos, pasak ministro, vyksta nuolat, bet nėra greitos.

„Be abejonės, Lietuva kaip rėmė, taip ir rems. <...> Mūsų kariuomenė yra NATO kariuomenė ir jos pajėgumas irgi svarbus ir mūsų sąjungininkams, kurie yra čia. Dėl to kiekvieną svarstymą, jeigu tai liečia pajėgumų mažinimą, atidavimą, tai mes turime tartis ir kaip kompensuosime su sąjungininkais“, – aiškino Krašto apsaugos ministras.

„Netgi kai siunčiam M113, žiūrime, kaip bus kompensuojama. Pavyzdžiui, ar pagal mūsų turimą kontraktą su Jungtinėmis Valstijomis JLTV šarvuoti visureigiai atkeliaus greičiau, ar tuo pačiu tempu kaip sutarta kontrakte“, – kalbėjo politikas, pridurdamas, jog pernai pusšimtis tokių šarvuočių atvyko į Lietuvą, dar tiek pat planuojama gauti šį lapkritį.

Anot politiko, visa ginkluotė perduodama ukrainiečiams yra „ne iš sandėlio“, o Lietuvos kariuomenės pajėgumų dalis. Kokios ginkluotės šiuo metu iš Lietuvos prašo Ukraina, ministras neatskleidė.

„Ukraina, jeigu norės, įgarsins savo pageidavimus“, – teigė jis.

Ar Lietuva planuoja perduoti Ukrainai vokiškų haubicų bei oro gynybos sistemų NASAMS, A. Anušauskas taip pat nepatvirtino.

„NASAMS sistema gina Šiaulių aviacijos bazę ir tai yra vienintelė sistema, kuri gina šią aviacijos bazę, o kaip žinia, ji yra kritiškai svarbi apskritai visam NATO kontekste“, – situaciją aiškino ministras.

„Skirtingai nuo mūsų kaimyninių valstybių, sunkiosios artilerijos pajėgumas niekada nebuvo išvystas ir mes dabar turime vienintelį savaeigių haubicų batalioną, kuris yra pasiekęs pilnus pajėgumus – t. y., 18 vienetų“, – teigė jis.

Ministras pastebėjo, kad prieš porą savaičių kalbant apie JAV karinėje aviacijos bazėje Ramšteine vykusiame susitikime Aljanso šalys sutarė dėl esminių paramos krypčių – ginkluotės gamybos ir tiekimo, remonto ir aptarnavimo bei apmokymų.

Anot A. Anušausko, šiuo metu Lietuvoje yra remontuojama trečdalis Ukrainai skirtų haubicų „PzH 2000“, žadama plėsti ir Ukrainos karių mokymų spektrą.

„Manau, kad šitoje srityje Lietuvos galimybės dar nėra išnaudotos ir bus ja (mokymų pagalba – ELTA) pasinaudota tinkamai“, – sakė ministras.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder