VRM orientuojasi į maksimalų – 100 tūkst. –pabėgėlių iš Ukrainos priėmimą, savivaldybės tiek priimti neketina

(2)

Vidaus reikalų ministerija (VRM) netylant pavojaus varpams dėl Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, svarsto apie galimybę priimti pabėgėlius ir iš Ukrainos, tačiau šalies savivaldybės kol kas negali užtikrinti ministerijos užsibrėžtų tikslų.

Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas pirmadienį „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ sakė, kad orientuojamasi į maksimalų – 100 tūkst. – pabėgėlių iš Ukrainos priėmimą.

Tiesa, antradienį vykusios spaudos konferencijos metu viceministras teigė, kad šalies savivaldybės šiuo metu yra pasirengusios priimti apie 8 tūkst. asmenų.

Vidaus reikalų viceministras tikina, jog kai kurios savivaldybės pasiūlė ir žemės plotus, kuriuose galėtų atsirasti konteineriniai nameliai. Tačiau šiuo metu esą pagrindinis dėmesys kreipiamas į konkrečias patalpas, kur būtų galima apgyvendinti pabėgėlius iš Ukrainos.

„Patalpos gana įvairios, jei dėl konteinerinių namelių, tai kai kurios savivaldybės pasiūliusios netgi žemės plotus tiems nameliams pastatyti. Bet kol kas orientuojamės į konkrečias patalpas, kurios jau šiuo metu yra įrengtos.

Tai bendrabučio tipo patalpos, įvairios patalpos, kurios būtų pritaikytos laikinam gyvenimui, mokyklos, buvusios mokyklos, sporto salės. Tą skaičių dėliojame, kur galėtume tikrai pasinaudoti, bet pradėtume nuo pačių geriausių vietų, pagal poreikį išnaudodami visas kitas“, – sakė V. Dmitrijevas.

Viceministras tikina, kad savivaldybių pasiūlymai dar turėtų keistis ir pabėgėlių, kuriuos Lietuva galės priimti, skaičius turėtų augti. V. Dmitrijevas taip pat paaiškino, kad paslaugų, kurias gali suteikti savivaldybės, yra įvairių: patalpos, transportavimo paslaugos ar įvairūs socialiniai paketai.

Archyvų nuotr.

Šiuo metu vertiname jų apgyvendinimo galimybes. Apžiūrimi devyni savivaldybei priklausantys objektai, kurių bendras plotas – daugiau nei 15 tūkst. kv. metrų.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Adomas Bužinskas patvirtino, kad savivaldybė yra gavusi VRM kreipimąsi dėl potencialių pabėgėlių iš Ukrainos priėmimo.

„Šiuo metu vertiname jų apgyvendinimo galimybes.

Apžiūrimi devyni savivaldybei priklausantys objektai, kurių bendras plotas – daugiau nei 15 tūkst. kv. metrų. Dalis šių patalpų yra gyvenamosios paskirties, dalis – administracinės, taip pat būtų išnaudojamos mokyklų, vaikų globos namų patalpos. Vertiname ir keturis objektus, priklausančius valstybei.

Jų plotas galėtų sudaryti dar 7 tūkst. kv. metrų.

Pirminiu vertinimu, šiuo metu patogiomis sąlygomis ekonomiškai apgyvendinti galime iki 1 tūkst. žmonių, tačiau ne tokiomis patogiomis, bet higieniškomis sąlygomis, esant ekstremaliajai situacijai, turėtume galimybę apgyvendinti dar apie 1,9 tūkst. asmenų“, – Alfa.lt sakė A. Bužinskas.

Savivaldybės atstovas tikino, kad, prireikus papildomų patalpų, būtų vykdomi viešieji pirkimai apgyvendinimo paslaugoms įsigyti.

Tinkamiausius sprendimus nulems realus pabėgėlių srautas.

Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras Alfa.lt teigė, kad migrantų skaičius, kurį jie galėtų priimti, priklausys nuo realaus migrantų iš Ukrainos srauto.

„Pandemijos akivaizdoje Kaunas įrodė, kad ekstremaliose situacijose miestas gali pasirūpinti žmonėmis. Matydami sudėtingą ir vis aštrėjančią geopolitinę situaciją, esame numatę tolesnius žingsnius, kaip prisidėtume prie bendrų Lietuvos pastangų dėl Ukrainos gyventojų.

Tinkamiausius sprendimus nulems realus pabėgėlių srautas. Turime galimybes pasitelkti tiek valstybines institucijas, tiek privatų sektorių panaudoti miestui bei valstybei priklausančias patalpas. Konkretūs veiksmai priklausys būtent nuo migracijos masto. Šiuo metu tikrai ne laikas tuščiažodžiauti ir vardyti skaičius ar pastatų adresus“, – teigė P. Keras.

Yra ir atmetančių apgyvendinimo galimybę

Panevėžio miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus vedėja Eglė Morkūnė tikino, kad gavę kreipimąsi iš VRM ir įvertinę savivaldybės esamą situaciją bei valdomą turtą tinkamo būsto ilgalaikiam migrantų apgyvendinimui nerado, „tad kaip ir praeitais metais siūlytų migrantus apgyvendinti pasitelkiant privataus sektoriaus subjektus“.

„Socialiniai ir savivaldybės būstai šiuo metu yra visiškai apgyvendinti, tačiau savivaldybė svarstytų galimybę dėl žemės sklypo skyrimo laikiniems mobiliesiems nameliams įrengti.

Pabrėžtina, kad laikinieji mobilūs nameliai bei kitos būtinosios priemonės turėtų būti numatytos iš valstybės rezervo. Trumpalaikiam migrantų priėmimui mieste gali būti skirti kolektyvinės apsaugos statiniai, įtraukti į savivaldybės ekstremaliųjų situacijų valdymo planą“, – pasakojo Panevėžio miesto savivaldybės atstovė.

Vilniaus rajono savivaldybė patikino, kad „galimybės suteikti pagalbą apgyvendinant užsieniečius, organizuoti užsieniečių maitinimą, apsaugą, teikti kitą būtiną pagalbą, susijusią su užsieniečių priėmimu ir apgyvendinimu, esant galimam užsieniečių antplūdžiui neturi“.

Archyvų nuotr.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder