5 galimybės susitvarkyti finansus, kad nebaigtumėte metų tuščiomis kišenėmis

Pavasaris – aktyvaus tvarkymosi laikas: tuštiname spintą, valome butą, tvarkome sodą... „Citadele“ banko ekspertė siūlo pavasarį susitvarkyti ir savo finansinį daržą. 

Ji dalijasi penkiais žingsniais, kuriuos žengę apsikuopsite nereikalingas išlaidas, pasiruošite atostogų sezonui ir užsitikrinsite, kad gavę pirmąsias šildymo sąskaitas rudenį nepatirtumėte šoko.

Išravėkite finansinį daržą: kurių įsipareigojimų galite atsisakyti?

Namų tvarkymąsi dažnai pradedame nuo nebereikalingų daiktų, drabužių atsikratymo (tokius daiktus galima paaukoti ar išmainyti į reikalingesnius įvairiose grupėse soc. tinkluose arba „DĖK‘ui“ stotelėse).

Bet gal turite ne vien daiktų, o ir finansinių įsipareigojimų, kurie tik užima eilutę sąskaitos išraše arba kurių nenutraukiate tik dėl to, kad „galbūt kada nors prireiks“?

Peržiūrėkite savo programėles, filmų ar muzikos platformas – gali būti, kad rasite nenaudojamų, bet už jas mokate pastovų mokestį.

Jei suabejosite, kad vis dėlto jų prireiks, galite prenumeratos atsisakyti vasaros mėnesiams, o vėliau, grįžus poreikiui, ją vėl atnaujinti.

„Taupyti labai motyvuoja ir papildomo tikslo turėjimas, pavyzdžiui, gražiomis dienomis iškeitę automobilį į dviratį ne tik sutaupysite, bet ir prisidėsite prie kito – sportinio – tikslo įgyvendinimo ir rūpinsitės aplinka“, – pataria Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę.

Kokias finansinių tikslų sėklas pasėjote metų pradžioje?

Visame pasaulyje sausio 17-oji laikoma diena, kai daugelis gyventojų pamiršta sau naujų metų proga duotus pažadus. Bet daugelis juos būna išsikėlę – ne tik pradėti sportuoti ar mokytis naujų dalykų, bet ir imtii taupyti ar investuoti.

Pavasaris – puikus metas pasižiūrėti, kaip sekasi vykdyti išsikeltus finansinius tikslus. „Jei juos vykdote pagal planą, tai yra puiki proga save apdovanoti ir pasidžiaugti sėkme.

Bet jei finansinio plano vykdyti nepavyksta, metas pasidomėti priežastimis. Galbūt įtakos turėjo išaugusi infliacija, padidėjusios būsto įmokos – veiksniai, kurie nuo jūsų nepriklauso.

Tokiu atveju verta finansinius tikslus peržiūrėti, galbūt sumažinti.

Tiesa, jei tikslo vykdyti nesiseka, nes netikėtai išaugo išlaidos nebūtinoms prekėms, pramogoms, gal verta susiimti ir labiau laikytis disciplinos, kad nuo tikslų nukryptumėte kuo mažiau?“ – kelia klausimą R. Ežerskienė.

Sudarytas biudžetas – geriausia trąša finansiniam derliui

Ekspertė pabrėžia, kad tikslus įgyvendinti padeda aiškaus plano turėjimas. Pradedantiems taupyti ji rekomenduoja visų pirma susidaryti biudžetą, o jį jau turintiems – atnaujinti, patikslinti.

„Galbūt nuo biudžeto sudarymo dar žiemą pasikeitė aplinkybės – pavyzdžiui, pasibaigus šildymo sezonui turite kiek daugiau laisvų pinigų, kuriuos galima „įdarbinti“, kol jų nepasiglemžė nebūtinos išlaidos?

Pasidomėkite investavimo galimybėmis – pinigus galite ne tik taupyti, jie gali ir uždirbti papildomos grąžos. Susidarę tikslų biudžetą galėsite juos paskirstyti – dalį išleisti pomėgiams, dalį investuoti ir ateityje gauti didesnę grąžą“, – sako R. Ežerskienė.

Rudeniop biudžetą gali tekti perplanuoti: kad padengtumėte padidėjusias išlaidas būstui, įvertinkite, ar nieko nereikia atsisakyti. Galbūt protingai investavus pavyks dalies šių biudžeto pokyčių išvengti.

Jei dar nepradėjote taupyti atostogoms – pats laikas

Neretai pirmasis taupymo tikslas būna finansinės pagalvės susikūrimas. Kaip rodo apklausos, dauguma lietuvių ją turi. Po šio žingsnio galima pradėti taupyti ir, pavyzdžiui, atostogoms.

„Jei atostogaujate su visa šeima ir ypač jei norisi išvykti į tolimesnę užsienio šalį, taupyti verta pradėti iš anksto.

Vienas blogiausių sprendimų – skolintis atostogoms, kurių negalite sau leisti, protingiau yra joms nuosekliai kaupti visus metus, o ne palikti visą finansinę naštą tam mėnesiui, kurį atostogaujate“, – dalijasi įžvalgomis R. Ežerskienė.

Ji teigia, kad taupymą joms vertėtų pradėti nuo kelerių pastarųjų metų atostogų išlaidų peržiūros. Pagal tai, atsižvelgę į išaugusią infliaciją infliaciją, galite nusimatyti sumą, kurios reikės šiais metais.

„Prisiminę ankstesnes keliones taip pat galite pasimokyti iš savo patirties – ką verta susiplanuoti iš anksto, o ką galima įsigyti tiesiog vietoje – pavyzdžiui, maitinimas su „viskas įskaičiuota“ dažniausiai kainuoja pigiau nei valgymas kaskart restorane.

Tiesa, tokio tipo atostogos tinka ir patinka ne kiekvienam“, – sako „Citadele“ banko valdybos narė.

Biudžetą peržiūrėti šiame žingsnyje taip pat pravers.

Daugelis žmonių nustemba, atidžiai panagrinėję savo sąskaitų išrašus ir pamatę, kiek pinigų per mėnesį atsieina smulkios išlaidos: puodelis kavos išsinešti, užkandžiai mieste ir kiti nedideli pirkiniai.

Taupydami atostogoms turėsite ir progą sau pasakyti „šį neišgertą puodelį kavos keičiu į dalelę nuostabaus laiko Kipre“.

Taupymo atostogoms dalis – jų planavimas iš anksto.

Jei keliaujate naudodamiesi kelionių agentūros paslaugomis, tikriausiai pastebėjote, kad tokiu atveju verta keliones planuoti gerokai iš anksto: žiemą vasaros kelionių kainos mažesnės, o viešbučių pasirinkimas didesnis.

Jei keliaujate savarankiškai, pasistenkite pasirūpinti bilietais, apgyvendinimu ir apgalvoti, ką veiksite, kuo anksčiau, kad gautumėte ir geresnes kainas, ir didesnį pasirinkimą.

Radiatoriai ir Kalėdos: ruoškitės susitikimui su žieminiais pinigų ėdikais

Gyvendami keturių metų laikų klimato juostoje, turėtume jau šiltuoju metų laiku pagalvoti apie kitą šildymo sezoną. Verta apsvarstyti, ką galite padaryti dabar, kad ateinantis šaltasis periodas būtų lengvesnis?

Pavyzdžiui, turimą laisvą laiką ar finansus galite investuoti į būsto šiltinimą, atsinaujinti šildymo sistemą. Galbūt buityje naudojate daug neefektyvių prietaisų, kuriuos galite pakeisti ir vėliau sutaupyti elektrai?

Pasikeisti mokėjimus už elektrą į periodines vienodas įmokas kiekvieną mėnesį? O galbūt laikas pagalvoti apie nuosavą saulės elektrinę ir tapti nepriklausomu nuo elektros tiekėjo?

Tai tik keletas pavyzdžių, kaip investicijos dabar gali sumažinti išlaidas ne tik ateinančiam šildymo sezonui, bet ir keleriems metams į priekį.

Be to, kiekvienų metų pradžioje tenka išgyventi „liūdnąjį sausį“, kai visi prekybininkai siūlo didžiules nuolaidas, o po kalėdinių išlaidų ištuštėjusios gyventojų kišenės nebeleidžia naujų pirkinių.

Pavasarį galite pradėti atsidėti išties nedideles sumas, bet išvengsite didelio galvos skausmo per žiemos šventes ir subalansuosite savo skirtingų mėnesių išlaidas, kad kiekvieną jų jaustumėtės saugiai ir nereikėtų su nerimu laukti paskutinės savaitės iki atlyginimo.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder