Aktualu turintiems saulės elektrines: patikrinkite, ar tinkamai pasiruošėte lietaus ir sniego sezonui
Ekspertai pastebi, kad šiuo metu, kai paklausa saulės elektrinėms išaugo kartais, gyventojams kyla vis daugiau klausimų, kaip užtikrinti, kad elektrinė veiktų maksimaliai efektyviai.
Kita vertus, nemažai ir tokių, kurie galvoja, kad kartą sumontavus saulės elektrinę, ši tarnaus nereikalaujant papildomos patikros ar priežiūros.
Visgi turintiems saulės elektrinę ar tik planuojantiems ją įsirengti, svarbu žinoti, kad nesudėtinga, bet reguliari priežiūra būtina. Ekspertai pataria, kokiems patikros darbams dabar itin tinkamas laikas, artėjant lietaus ir šaltajam periodui.
Skaičiuojama, kad Lietuvoje iki šių metų pabaigos bus įrengta apie 0,5 GW saulės elektrinių, o 2023 m. tikimasi pasiekti ar net viršyti 1 GW galios – taigi, elektrinių padaugės bent 2 kartus.
„Saulės elektrinių serviso“ vadovas Vytautas Staškevičius sako, kad esant dabartinėms elektros energijos kainoms, saulės elektrinės atsiperkamumas yra sutrumpėjęs nuo 6 metų, skaičiuotų 2021 m., iki 2-3 metų šiuo metu.
„Tinkamai pasirūpinus priežiūra, be to, tobulėjant šiuolaikinėms technologijoms, efektyvumo ir atsiperkamumo rezultatai dar turi erdvės gerėti“, – sako ekspertas.
Padeda išvengti žalos dėl liūčių ir sniego
V. Staškevičius pažymi, kad rudenį ir artėjant žiemai tenka susidurti, o pastaraisiais metais dažniau nei anksčiau, su stipriais vėjais, liūtimis ir su tuo susijusiomis rizikomis.
Todėl svarbu, kol dar ne vėlu ir galima pasirūpinti prevenciškai, nustatyti ir ištaisyti saulės elektrinės komponentų tvirtinimo trūkumus.
„Dabar, kai oro sąlygos dar tinkamos, laikas patikrinti, ar nėra atsisukę, netinkamai priveržti varžtai, ar tinkamai pritvirtinti laidai, ar visi saulės elektrinės prietaisai sandarūs.
Esame susidūrę su ne vienu atveju, kai saulės elektrinės komponentus išnešiojo itin stiprus vėjas. O juk iš tiesų būtų užtekę patikrinti, ar varžtai laikui bėgant neatlaisvėjo.
Kadangi tokie patikros, defektų šalinimo darbai dažniausiai susiję su darbu aukštyje ant stogų, juos geriausia patikėti profesionalams, turintiems tiek aukštalipių, tiek darbo su elektros įranga patirties bei kvalifikacijos“, – rekomenduoja V. Staškevičius.
Jis priduria, kad prevencinė komponentų tvirtumo patikra ypač aktuali ir artėjant pirmojo sniego laikotarpiui, kad elektrinė atlaikytų galimą sniego apkrovą.
„Kur kas dažniau sulaukiame gyventojų klausimų, ar nuo saulės modulių galima valyti sniegą, o štai apie tai, kad moduliai turi būti tinkamai paruošti žiemai, pagalvojama rečiau, tad rekomenduoju apie tai nepamiršti.
Tiesa, atsakant į klausimą, ar nuo saulės modulių galima valyti sniegą, galiu pasakyti, kad taip, tik su labai švelniais valymo įrankiais, šepečiais, kad po valymo nebūtų pažeistas modulio paviršius, konstrukcija.
Tačiau prisiminkime, kad elektros generacija žiemos periodu yra labai maža, todėl valymo darbų sąnaudos gali viršyti gaunamą naudą – laiko sugaištama daug, o rizika, kad moduliai ir vėl bus apsnigti po valymo, niekur nedingsta. Tad valymo darbai žiemą nėra būtini“, – patarimu dalinasi V. Staškevičius.
Tobulėjant technologijoms – efektyvumas auga
Ekspertas pasakoja, kad namuose naudojamas saulės elektrines, kurios montuojamos ant namų stogų ar privačiuose žemės sklypuose, paprastai sudaro vos keli elementai: saulės moduliai, paverčiantys saulės energiją į elektros energiją, ir keitiklis, pritaikantis, kad saulės modulių generuojama energija galėtų būti naudojama buityje ar tiekiama į elektros tinklus.
V. Staškevičius pastebi, kad su saulės modulių defektais ar problemomis susidurti tenka labai retai. „Pasitaiko tik vienetiniai atvejai ir tie nemaža dalimi atsitinka dėl netinkamo modulių transportavimo ar netinkamo sumontavimo objekte.
Dažniausiai saulės elektrinių įrangos garantiniai defektai bei problemos išryškėja per pirmuosius 2-3 metus po saulės elektrinės paleidimo į eksploataciją. Tačiau jų dalis visame sumontuotų saulės elektrinių kiekyje yra labai maža.
Tai patvirtina ir įrangos gamintojai, suteikiantys elektrinių įrangai ilgus garantinius laikotarpius. Kaip žinia, saulės moduliams suteikiama iki 30 metų, o keitikliams – iki 20 metų garantija“, – pasakoja pašnekovas.
Tiesa, jis pastebi, kad pastaruoju metu kur kas dažniau tenka susidurti ne su modulių ar keitiklių problemomis, o pagamintos energijos duomenų perdavimo ir išsaugojimo klausimais.
„Internetas tapo neatsiejama kasdienybės dalimi ir kiekvienas, turintis saulės elektrinę, nori stebėti saulės elektrinės darbą realiu laiku ir matyti elektrinės teikiamą naudą savo telefone ar kompiuteryje.
Tad vis dažniau sulaukiame kreipimųsi dėl šių technologinių galimybių, kylančių klausimų ar neatitikimų. Kiekvieną jų sprendžiame individualiai“, – komentuoja „Saulės elektrinių serviso“ vadovas.
Jis atkreipia dėmesį, kad tobulėjant technologijoms bei brangstant energetiniams ištekliams atsirado poreikis maksimaliai efektyviai išnaudoti saulės elektrinių teikiamą naudą.
Todėl saulės elektrinės komplektuojamos vis sudėtingesne įranga, kuriai reikalinga kvalifikuota priežiūra. „Daugėja saulės elektrinių sistemos su modulių optimizatoriais, kurie leidžia efektyviai naudoti kiekvieną modulį net ir šešėliuojamoje saulės elektrinėje, hibridinių saulės elektrinių su akumuliatoriais.
Pagaliau norint turėti kuo detalesnius duomenis sudėtingėja elektrinių apskaitos sistema. Visa tai sąlygoja didesnį elektronikos komponentų naudojimą, o tuo pačiu – didesnę sutrikimų riziką.
Tačiau kartu su tuo atsiranda vis daugiau galimybių sistemas stebėti bei valdyti nuotoliniu būdu, dėl ko sutrikimus galima pašalinti net nebevykstant fiziškai pas klientą“, – pasakoja V. Staškevičius.
Siekiant išvengti saulės elektrinių gedimų, ekspertas pataria nepamiršti:
-
Patikrinti ir pasidomėti saulės elektrinės montuotojo patikimumu, savo darbo išmanymu ir kvalifikacija. Tai padės išvengti montavimo klaidų, dėl kurių atsirandantys gedimai ar problemos dažniausiai nėra kompensuojami įrangos gamintojų.
-
Atlikti reguliarią ir savalaikę saulės elektrinės priežiūrą. Net ir tvarkingai sumontuota saulės elektrinė reikalauja periodinės priežiūros ir gedimų prevencijos – svarbu, kad saulės elektrinė veiktų efektyviai, nekeltų saugumo iššūkių dėl gaisro, netvirtų išorėje montuojamų elementų ar elektros iškrovų.
„Saulės elektrinių servisas“ – 2021 m. sausį įkurta pirmoji įmonė šalyje, kuri išskirtinai specializuojasi saulės elektrinių priežiūros ir aptarnavimo paslaugose. Įmonė teikia kvalifikuotas saulės elektrinių priežiūros paslaugas tiek elektrines įsirengusioms įmonėms, tiek fiziniams asmenims.
Rašyti komentarą