Apie finansinį raštingumą galima išmokti ir iš kino: 5 filmai išmokys elgtis su pinigais
Visgi, finansų planavimo ir valdymo pagrindus išmokti ir pritaikyti kasdienybėje gali pasirodyti sudėtinga, todėl žmonės pasirenka jiems priimtiniausią ir lengviausią mokymosi formą.
Kadangi per 80 proc. smegenų apdorojamos informacijos yra vizuali, finansų srities ekspertai dalijasi itin parankiu būdu išmokti valdyti pinigus – žiūrint atitinkamus kino filmus.
Ar pasitikite savo finansų valdymo įgūdžiais?
„IPF“ („International Personal Finance“) šių metų birželį inicijuota Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad per pastaruosius 12 mėnesių, beveik pusei respondentų teko skolintis papildomų lėšų.
Dėl pinigų stygiaus dažniausiai buvo kreipiamasi į finansines institucijas (15 proc.) bei šeimos narius (10,3 proc.). Tačiau tyrimas taip pat išryškino, jog dažniau besiskolinantys asmenys mažiau pasitiki savo finansų valdymo įgūdžiais.
Finansų valdymo ir skolinimo platformos „Creditea“ Regiono klientų aptarnavimo vadovė Baltijos šalyse Donata Stoškuvienė paaiškina, jog skolintis papildomų lėšų nėra savaime blogai. Tačiau jei nesilaikoma finansinio raštingumo ir išlaidų prioretizavimo principų, gali grėsti rimti nemalonumai.
„Bene visiems žmonėms nutinka nenumatytų situacijų, iš kurių reikia greitos finansinės išeities, arba atvirkščiai – ilgai planuojama įsigyti didelį pirkinį, tačiau nenorima pernelyg griauti kasdienių išlaidų plano.
Žvelgiant į bet kurią šių situacijų, esminė taisyklė yra viską gerai pasverti, apgalvoti ir apskaičiuoti, atsakant sau į tokius klausimus kaip: „Ar skolintis šiuo metu iš tiesų yra būtina?“, „Ar tai – prioritetinės išlaidos?“, „Ar galėsiu laiku grąžinti pasiskolintą sumą?“. Jei jausimės pakankamai finansiškai išprusę, su pinigais susiję sprendimai neišbalansuos esamos situacijos“, – pabrėžia D. Stoškuvienė.
Ji priduria, kad jaustis tvirtai šioje srityje padėtų ir nuolatinis žinių gilinimas. Vis dėlto, kad tai labiau asocijuotųsi su malonumais ir įdomumu, o ne prievole, patartina pasimokyti apie finansinį raštingumą netradiciniais būdais. Pavyzdžiui, per kino filmų pasaulio suteikiamas galimybes.
Filmai, padėsiantys gilinti žinias apie finansus
Per pastaruosius keletą metų, visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvoje, ženkliai ūgtelėjo įvairių kino filmus, serialus bei laidas transliuojančių platformų skaičius – vien „Netflix“ šiuo metu gali pasigirti beveik 250 mln. vartotojų.
Tiek šioje, tiek kitose šalyje populiariose platformose kaip „HBO“, „Amazon Prime“, „Apple TV“, „Go3“, „Viaplay“, „Telia Play“ ir kt. galima atrasti daugybę kino sales neseniai išvydusių bei senesnių, kritikų įvertintų filmų.
Teisingai juos pasirinkus, galima įgauti nemažą kiekį kasdienybėje praversiančių finansinio raštingumo žinių.
„Didžioji skola“ („The Big Short“)
Šis 2015-ųjų filmas sukasi aplink 2008 metais įvykusią pasaulinę ekonominę krizę, jos priežastis ir pasekmes.
Oskarą ir dešimtis kitų laimėjimų pelnęs kino šedevras ne tik atskleidžia, kad gresiančius iššūkius kartais galima nuspėti, jei atidžiai žvelgiama į visas detales, bet taip pat ir parodo žmonių godumą bei norą pasipelnyti.
Filme vaidina gerai žinomi aktoriai: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ir Brad Pitt.
„Įkūrėjas“ („The Founder“)
Filmas sugrąžina į laikus, kada dabar visame pasaulyje populiarus „McDonald’s“ greitojo maisto restoranas tebuvo itin greitu aptarnavimu pasižyminti užkandinė Kalifornijoje. Jis taip pat parodo, ką gali didelės ambicijos, apetitas pinigams ir ne kokybės, o kiekybės prioretizavimas. Vaizduojama istorija pagrįsta tikrais faktais.
„Volstryto vilkas“ („The Wolf of Wall Street“)
Legendinio režisieriaus Martin Scorsese kino kūrinys buvo nominuotas net 5 Oskarams.
Publiką jis sužavėjo ne tik puikiais aktorių pasirinkimais, bet ir įdomia bei dramos elementų nestingančia istorija apie greitą kompanijos sėkmę, gausybę bereikšmių išlaidų ir sukčiavimą.
Šis filmas akcentuoja gobšumą ir pinigų troškimą bet kokia kaina, pabrėžiant neatsakingą elgesį su finansais.
„Socialinis tinklas“ („The Social Network“)
Geriausiu 2010-ųjų filmu įvardinta kino juosta pasakoja apie socialinio tinklo „Facebook“ iškilimą ir pasirinkimus tarp kraštutinumų. Nors pats minėto socialinio tinklo įkūrėjas prisipažino, jog filmas pernelyg jo nesužavėjo, kritikai teigia priešingai. Šalia įtemptos istorijos, filmas parodo tobulumo paieškų prasmę, žinių ir nuolatinio įdirbio vertę.
„Išgyventi iš dolerio“ („Living on One Dollar“)
Vos apie valandą trunkantis dokumentinis filmas pasakoja apie keturių draugų sprendimą išgyventi du mėnesius Gvatemaloje, išleidžiant tik vieną dolerį per dieną. Prieš akis atsiveria didžiulis finansų trūkumo sukeliamo streso pavyzdys, nes žmonės kovoja ne tik su alkiu, bet ir su kitais sunkumais.
Rašyti komentarą