Laivų paradas

Ar mums reikia laivų parado?

(15)

Paprastai savaitgalį prieš ar po gegužės 20-osios, Europos jūros dienos, uosto akvatorijoje vykdavo laivų paradas, sutraukdavęs minias žiūrovų ne tik iš Klaipėdos, bet ir iš kitų Lietuvos miestų. Taip simboliškai būdavo pažymima mažųjų laivelių sezono pradžia. Šiemet laivų parado nebus. Teiravomės mūsų regiono žmonių, ar jiems svarbus šis renginys, ar jie norėtų, kad jis vyktų ateityje.

Beveik visi apklausoje dalyvavusieji pirmą vietą skyrė Jūros šventei, o laivų paradui - antrą. Šitas renginys ir būdavo vadinamas mažąja Jūros švente.

Agnė DALANGAUSKIENĖ, buvusi Klaipėdos krašto buriavimo sporto mokyklos „Žiemys“ direktorė

Agnė DALANGAUSKIENĖ

Labai nustebau, kad šiemet nebus laivų parado. Gerokai liūdna. Tradicijų laužyti negalima. Esame jūrinis miestas, jūrų valstybė, apmaudu, kad šitaip skriaudžiama mūsų laivyba, buriavimas.

Buvo tokia tradicija, nedaug jūrinės tematikos švenčių Klaipėdoje turime. Mėgau laivų paradą ir visada dalyvaudavau jame su brolio ir tėčio jachta. Žinoma, kad būdavo smagu. Kuo daugiau tokių švenčių būtų uostamiestyje, tuo būtų geriau.

Visa parado visuma - kai kartu plaukia motoriniai kateriai, mūsų keltai, burinės jachtos, dar koks burlaivis prisijungia - sudarydavo gerą bendrą įspūdį. Žmonės vienoje vietoje Klaipėdoje tiek daug laivų mato retai. Mūsų uostas - ne koks Kylis, kur intensyvi laivyba.

Paskaičiau, kokios priežastys, kad nebus parado atseit dėl menko finansavimo. Nutiko taip, kaip visada. Kiek gali dirbti iš idėjos? Taip ir aš dirbau, bet galų gale trūksta kantrybė. Labai gaila, bet vis dėlto viskas remiasi į pinigus. Be jų niekur iš vietos nepajudi - viskas juk kainuoja.

Tikiuosi, kad naujas meras, nauja miesto valdžia susiims šituo klausimu ir tokių spragų daugiau nebus, nuo kitų metų nebus praleistų švenčių.

Leonas MAKŪNAS, miesto Tarybos narys

Leonas MAKŪNAS

Iš pradžių eidavau žiūrėti laivų parado, o paskui nebe. Kodėl, net pats nežinau, gal tiesiog dėl energijos trūkumo. Girdėjau, kad jo šiemet nebus. Manau, kad Klaipėdoje renginių nėra per daug, o šitas buvo gana populiarus, daliai klaipėdiečių, ir ne tik jų, bet ir Lietuvos žmonių, jis itin svarbus. Būtų nuodėmė padarius tokį įdirbį jį nutraukti ir užmiršti.

Laivų paradas turėtų būti tęsiamas. Tai gera specifinė Klaipėdos šventė ir nėra ji labai brangi - juk už laivų pasirodymą mokėti nereikia, jie patys noriai reklamuojasi. Tik reikia suorganizuoti, kad viskas vyktų tvarkingai. Užkelti aukštai kartelę yra vienas dalykas, o paskui jau atsiranda rutina. Bet, manau, pinigai gali viską išspręsti. Reikia palaikyti organizatorius, kad jiems tai būtų ne tik kūrybinis džiaugsmas, bet ir tam tikras uždarbis.

Iš spaudos aš supratau, kad organizatoriai pasigedo paramos, o darbo daug. Jeigu jie pasuoja, iniciatyvos galėtų imtis Savivaldybė, juo labiau kad turi specialią įstaigą - „Klaipėdos šventes“, arba galėtų remti kitą įstaigą, kuri tai darytų.

Snieguolė KERPIENĖ, Kuršių nerijos nacionalinio parko Lankytojų aptarnavimo skyriaus ir Gamtos mokyklos vedėja

Snieguolė KERPIENĖ

Ne tas žodis, žinoma, dalyvaudavau laivų parade. Taigi laivas „Venus S“ buvo mūsų šeimos nuosavybė. Jaučiu didelę nostalgiją tam gražiam laikui, kai mes taip stengėmės ir taip smagiai plaukiojome.

Viena ausimi girdėjau, kad laivų parado šiemet nebus. Nuliūdau, bet ką padarysi. Visos šventės yra tik į naudą žmonėms. Jiems reikia švęsti, ne tik dirbti. Tas renginys buvo smagi šventė. Vienintelis trūkumas - šaltas oras. Prisimenu, kaip tik laivų paradas, taip ir atšąla. Nors aš dažniausiai plaukdavau, man bepigu. Bet galvoju apie kitus žmones. Gegužė gi kokia buvo. Užpraeitą savaitę kokios naktys - buvo minusinė temperatūra. Dažnai, būdavo, drebam visi, laukiam tų laivų. Negali pasimėgauti iki galo kaip vasaros pabaigoje. Manau, dėl to ta šventė nėra pirmoje vietoje mano sąraše.

Norėdavome pamatyti kiek įmanoma daugiau laivų Klaipėdoje, sužinoti, kiek jų turime, kur link suka laivyba. Juk esame vandenų miestas. Gal Klaipėdoje nebeliko laivų, todėl nebėra ir parado (juokiasi).

Kaip elgsis bendruomenė šiuo klausimu, nežinia. Ji kaip vanduo - arba bėga, arba ne, jos nesustabdysi ir nepaskatinsi. Tokios šventės poreikį turėtų jausti daugiausia tie žmonės, kurie turi laivų, jiems reikia reklamuotis. Trūksta jų iniciatyvos. Jeigu jie matytų kokios nors naudos, jau būtų „pramušę“ paradą.

Mindaugas MILINIS, rašytojas

Mindaugas MILINIS

Iš pat pradžių eidavau jo žiūrėti, buvo įdomu. Bet paaiškėjo, kad labai sudėtinga ką nors pamatyti, kažkuo pasidžiaugti, nes labai daug žmonių, visi grūdasi kuo arčiau. Tie, kurie pirmi stovi prie vandens, tie kažką mato. Kai supratau, kad eiliniam žmogui tuo sunku pasigėrėti, daugiau nebeidavau. Dabar aš laivų parado nepasigesčiau, nes nebedalyvauju.

Žinoma, įdomiausia tiems, kurie plaukia tais laivais. Bet jie neguminiai, visų norinčiųjų nesutalpina. Buvo kažkoks reiškinys, susijęs su tam tikrais asmenimis, kurie gaudavo finansavimą. Dabar jie nebėra tokie įtakingi, todėl ir nebebus parado.

Nesu masinių renginių mėgėjas. Aš ir per Jūros šventę ne švenčiu, o dirbu. Smetonos laikais į jūros šventes žmones atveždavo, kad jūrą pamatytų. Manau, kad ir dabar žmonėms, suvažiavusiems iš tolimesnių regionų, iš žemyninės Lietuvos dalies, iš tikrųjų smagu. Bet kiek pažįstu klaipėdiečių, retas kuris dalyvauja masiniuose renginiuose, dažnas per tas dienas išlekia iš miesto, ypač gyvenantieji centre.

Edita ŠNEIDERIENĖ, klaipėdietė

Edita ŠNEIDERIENĖ

Dėl tam tikrų priežasčių laivų paradą atradome ne itin seniai, tad ši tradicija mums dar ganėtinai nauja, bet šventė labai sužavėjo savo unikalumu jau nuo pirmojo apsilankymo joje.

Drįstu teigti, jog ne tik visiems miesto vaikams, o ir svečiams švytinčių laivelių vaizdas ant vandens būdavo ypatingas, kartais priverčiantis net aikčioti. Tai išties šauni uostamiesčio tradicija, todėl nuliūdino, kad šiemet šio renginio nebus. Manau, kad tokia šventė turėtų būti organizuojama tik atitinkamos srities specialistų, tačiau tikėtina ir tai, jog atsirastų ir miestiečių, norinčių bei galinčių prisidėti prie šios gražios tradicijos puoselėjimo organizuojant ar netgi paremiant.

Laivų paradas - puiki tradicija, kurios šiais metais dauguma pasigedome. Suprantama, jog karantino laikotarpiu dauguma renginių nebuvo vykdomi, tačiau kai visi suvaržymai jau praeityje, labai keista, jog šiais metais liksime be įspūdingo renginio. Viliamės, kad ateinantys metai tikrai vėl pakvies sugrįžti į šią išskirtinę šventę - laivų paradą.

Vladas STŪRYS, nepriklausomas transporto ir logistikos konsultantas

Vladas STŪRYS

Kai Klaipėdoje dirbau, dalyvaudavau parade. Pasijusdavau, kad esu jūriniame mieste, uoste, kad esu pasaulio dalelytė, kad vandenynas jungia mus visus. Tai geras jausmas. Man patikdavo žmonės, kurie ruošia paradui laivus, kurie juos prižiūri. Žavi jų entuziazmas. Gyvenu Palangoje, tad kai išėjau į pensiją, nebesilankau jame. Bet mes esame nuolatiniai Koncertų salės lankytojai. Kultūrinė Klaipėdos programa - kaip sostinėje.

Girdėjau, kad šiemet nebus parado. Ekonomika yra ekonomika. Nežinau, kas ten atsitiko su šio renginio biudžetu, pinigų skiriama mažai. Žmonės, kurie jį organizuoja, myli tą darbą, jeigu šiemet neorganizavo, matyt, buvo kokios nors svarios priežastys. Tai negerai, bet ne tragedija. Aš niekada situacijos nedramatizuoju.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder