Ar pandemija sudarė galimybę gryninti milijonus?

„Vakarų ekspresas“ ir buhalterinės apskaitos, verslo ir mokesčių teisės konsultacijas teikianti MB „Verslo balansas“ vadovė Vida Šipurovė tęsia rubriką, kurioje pateikiame aktualią informaciją apskaitos ir mokesčių klausimais. Šiandien atkreipiame dėmesį į Paramos ir labdaros įstatymo nuostatas, kurios medikų neįpareigoja viešinti informacijos apie gautą paramą.

Pasak V. Šipurovės, 2020 metų pabaigoje ypatingos skubos tvarka, pažeidžiant teisės aktų registracijos tvarką ir įsigaliojimo terminus, buvo pakeistas Paramos ir labdaros įstatymas. Pagal konservatoriaus LR Seimo nario Mykolo Majausko pateiktas įstatymo pataisas, nuo 2020 gruodžio 31 dienos nebėra privaloma jokia paramos panaudojimo apskaita bei jos viešinimas, kai ją gauna fizinis asmuo ir parama yra susijusi su veikla dėl ekstremalios situacijos. Priimant įstatymą, buvo tikimasi, kad tai paskatins įmones ir nevyriausybines organizacijas ekstremalios situacijos metu teikti pagalbą medikams ir savanoriams.

Prezidento Gitano Nausėdos patarėja socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė prieš metus teigė, kad tinkamam įstatymo tikslų pasiekimui Vyriausybė dar turės numatyti įstatymo įgyvendinimo tvarką, įvertindama visas galimas rizikas.

„Ypač svarbu, kad nebūtų sudarytos nė menkiausios prielaidos nevyriausybinių organizacijų silpnėjimui, nes mūsų valstybei reikalingas vis labiau stiprėjantis ir pilietinę galią didinantis nevyriausybinis sektorius. Prezidentas tikisi, kad Vyriausybė priims tokią įstatymo įgyvendinimo tvarką, kuri panaikintų galimybes bet kokiam piktnaudžiavimui“, - jau tuomet galimas grėsmes akcentavo I. Segalovičienė.

Kilnus tikslas

„Tokie pakeitimai buvo padaryti dėl COVID-19 pandemijos, kad parama lengviau pasiektų su pandemija kovojančius gydytojus, tačiau kartu atsirado legali galimybė verslui išvengti mokesčių“, - galimas grėsmes mato ir V. Šipurovė. Ji daro tokią prielaidą, nes pagal šią įstatymo nuostatą paramos dydis ir forma nėra limituoti, o paramos gavėjas neprivalo už ją atsiskaityti. Maža to, net neprivaloma viešai teikti informacijos ir rengti ataskaitas apie tokios paramos gavimą ir naudojimą.

Planuoja viešinti

Naudotis tokia įstatymo suteikta nuostata yra galimybė ir dabar. Todėl nelabai sąžiningas verslas dar turi progą prisidengdamas pandemija išvengti mokesčių, o jam talkinantys medikai gali būti ramūs dėl dalyvavimo tokioje veikloje paviešinimo. Tačiau nuo kitų metų vidurio situacija šiek tiek keisis. Tas pats M. Majauskas teikia įstatymo pataisas, pagal kurias paramą gaunantys fiziniai asmenys privalės teikti informaciją apie gaunamos paramos dydį ir tikslą Valstybinei mokesčių inspekcijai ir tokie duomenys bus viešinami.

Nauja tvarka turėtų įsigalioti nuo 2022 metų liepos 1 d.

FOTO APRASAS KONSULTACIJOS. MB „Verslo balansas“ vadovė Vida Šipurovė „Vakarų ekspreso“ puslapiuose teikia verslui aktualią informaciją mokesčių ir apskaitos klausimais. Užklausas galima siųsti [email protected]

FOTO AUTORIUS Redakcijos archyvo nuotr.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder