Bronius Markauskas: dėl nepakankamo valstybės dėmesio regioniniams keliams kenčia gyventojai

Mūsų rajono kelių tinklą sudaro daugiau kaip tūkstantis kilometrų. Didžioji dalis jų - per 800 kilometrų - žvyrkeliai. Nesame ta savivaldybė, kuri gali pasigirti geros būklės keliais, tačiau nuo pat 2019 metų dariau viską, kad ši padėtis pasikeistų.

Kasmet biudžete nuosekliai buvo didinamas finansavimas kelių infrastruktūrai. Man tapus meru, ši suma siekė apie 3 milijonus eurų, o pastaraisiais metais ji kasmet auga po kelis milijonus ir šiemet biudžete keliams, šaligatviams, dviračių takams jau skirta keturis kartus daugiau nei 2019 metais - net 12 milijonų.

Šios lėšos leido padaryti tikrai nemažai. Nauji projektai - gatvių asfaltavimas, dviračių ir šaligatvių takų tiesimas - vyko ir vyksta ne tik mūsų miestuose Gargžduose ir Priekulėje ar vis augančiame Sendvaryje, bet ir labiau nuo centro nutolusiose seniūnijose, tokiose kaip Kretingalė, Judrėnai, Endriejavas bei kitos. Ir man labiausiai patinka tai, kad ne meras nusprendžia, kur asfaltuoti, ne Tarybos narys, galimai turintis giminaitį vienoje ar kitoje gatvelėje, bet Jūs patys, Jūsų bendruomenė.

Būtent Jūs sudėliojate penkerių metų planą, nurodydami, kuriuos kelius pirmiausia reikia asfaltuoti. Dabartinis planas galios iki 2025 metų ir jį įgyvendiname visai neblogai. Pavyzdžiui, Agluonėnuose jau išasfaltuoti visi ilgalaikiame plane numatyti keliai. Tačiau jau 2024 metais reikės dėlioti naują planą, tad būkite aktyvesni ir dalyvaukite seniūnaičių sueigose, bendraukite su jais, nes tik nuo Jūsų pačių priklauso, kaip vyks tolesnis infrastruktūros atnaujinimas.

Kasmet mažinti žvyrkelių skaičių ar atnaujinti asfalto dangą stengiamės kiekvienoje seniūnijoje. O su nauja danga ateina ir apšvietimas, sutvarkyti takai, kita gyventojams patogesnė infrastruktūra. Be abejonės, kai kurie Jūsų skaitydami šiuos sakinius pagalvos ar net garsiai pasakys - nematau jokio rezultato. Iš dalies būsite teisūs, bet taip yra todėl, kad rajonas didelis, jame driekiasi šimtai kilometrų kelių, tad išvysti bendrą rezultatą yra sunkiau.

Pasirašius sutartis su Automobilių kelių direkcija, pavyko išjudinti dešimtmečiais įstrigusius projektus: tvarkomos pagrindinės seniūnijų gatvės.
Pasirašius sutartis su Automobilių kelių direkcija, pavyko išjudinti dešimtmečiais įstrigusius projektus: tvarkomos pagrindinės seniūnijų gatvės.

 

Visgi prižiūrėti per tūkstantį kilometrų kelių yra ne taip jau paprasta, o ir investicijos išties nemenkos. Preliminariais skaičiavimais, vien išasfaltuoti visus rajono žvyrkelius, jau nekalbant apie apšvietimą, lietaus nuotekas ir kitą būtiną infrastruktūrą, kainuotų arti 400 milijonų eurų! O tai net ketverių metų savivaldybės biudžetas, iš kurio dar turime išlaikyti mokyklas, bibliotekas, kultūros centrus, socialines įstaigas. Todėl man asmeniškai svarbu, kad iš esmės yra noras ir sutarimas investuoti į kelių tinklą. Tai darant nuosekliai, rezultatas bus matomas vis greičiau ir greičiau.

Svarbu nepamiršti ir fakto, jog per rajoną driekiasi ne tik savivaldybės, o ir valstybės keliai, kuriuos prižiūri Automobilių kelių direkcija. Ir štai čia situacija jau sudėtingesnė. Valstybės dėmesys jų remontui yra per mažas ir dėl to nukenčia ne kas kitas, o gyventojai. Miestelius kertantys regiono keliai verkiant reikalauja remonto - nėra šaligatvių, apšvietimo, jie nesaugūs. Bet išjudinti jų remontą nelengva.

Mūsų savivaldybė tik viena iš šešiasdešimties Lietuvoje, kurios teritorijoje Automobilių kelių direkcija turi savo kelius, todėl natūralu, kad mūsų bėdos jiems nėra pačios svarbiausios. Važinėdamas po rajoną ir bendraudamas su žmonėmis nuolat sulaukiu klausimų, kodėl mes patys tuose keliuose nieko nedarome, kodėl jų neremontuojame. Ir tikrai ne dėl to, kad nenorėtume, o dėl to, kad negalime, nes tai - ne mūsų turtas.

Juk jei Jūs nueitumėte pas kaimyną ir pabandytumėte pasodinti, o gal nukirsti medį ar savavališkai iškloti jų sklype taką trinkelėmis, neabejoju, sulauktumėte pikto kaimyno žodžio, o blogiausiu atveju ir policiją iškviestų. Taip ir su savivaldybe. Negalime šeimininkauti svetimame kieme.

 Sparčiai vyksta Tilto g. remonto ir pėsčiųjų bei dviračių tako įrengimo iki Kalniškės piliakalnio darbai.
 Sparčiai vyksta Tilto g. remonto ir pėsčiųjų bei dviračių tako įrengimo iki Kalniškės piliakalnio darbai.

Todėl, kad pagreitintume procesą, ėmėmės kitos taktikos. Tapęs meru, pradėjau minti Automobilių kelių direkcijos slenksčius. Važinėjau į Vilnių ir susitikinėjau su direkcijos vadovais tol, kol pasirašėme net kelias bendradarbiavimo sutartis, pagreitinusias svarbiausių regioninių kelių rekonstrukciją. Tai pavyko prižadėjus prisidėti prie jų remonto.

Tada direkcija šiuos kelius iškėlė į savo remontuojamų prioritetinių kelių sąrašo viršų. Taip mums pavyko visiškai atnaujinti Priekulės Klaipėdos ir Žalgirio gatves, pradėti darbus Gargždų Tilto gatvėje, planuojama ir Gargždų Kretingos plento, Veiviržėnų Laisvės gatvės, Kretingalės Klaipėdos gatvės, Sendvario seniūnijos Ežero, Rasytės, Šimkų gatvių dviračių ir pėsčiųjų takų bei apšvietimo sistemos rekonstrukcija.

Šiuo metu su Automobilių kelių direkcija turime net 8 sutartis. Jos mums leido regiono kelius rekonstruoti dabar, o ne po 10 ar 20 metų, kaip buvo pirminiame direkcijos plane.

Tačiau to neužtenka. Turime ir daugiau miestelių, per kuriuos einančios regioninės gatvės yra prastos būklės. Endriejave direkcija kartu su susisiekimo ministru jau davė pažadą, kad per ateinančius dvejus metus sutvarkys šią gatvę. Taip pat pradėti asfaltavimo darbai kelyje nuo Kretingalės į Plikius. Kitą savaitę vėl vykstu į Automobilių kelių direkciją, kur kalbėsimės dėl kitų projektų. Mus domina, kokia situacija dėl kelio nuo Šalpėnų iki Judrėnų.

Čia planuojama išasfaltuoti apie 1,5 kilometro, nors reikėtų visų 7. Be to, kelias labai sukeltas, gyventojai skundžiasi dėl pasunkėjusio išvažiavimo iš kiemų. Taip pat noriu aptarti galimybę pasirašyti ir dar keletą bendradarbiavimo sutarčių. Pavyzdžiui, dėl rajoninio kelio rekonstrukcijos ir šaligatvio įrengimo Veiviržėnų miestelyje Klaipėdos gatvėje.

Arba Venckų kaimo Kintų gatvės rekonstrukcijos, įrengiant pėsčiųjų ir dviračių taką, bei dviračių tako įrengimo palei rajoninį kelią Priekulė-Dreverna-Svencelė.

Ir tai tik keletas klausimų, kurie bus aptariami susitikime. Dar yra ir Dovilų, Agluonėnų, Karklės ir kitų miestelių vykdomi projektai, už kuriuos atsakinga Automobilių kelių direkcija. Net neabejoju, kad sutarimas bus rastas ir gyventojams reikalingi projektai išjudės kaip įmanoma greičiau.

Praeitis jau parodė, kad kalbėdamiesi, tardamiesi galime padaryti nemažai - net išjudinti dešimtmečiais įstrigusius projektus: vienos sutartys jau įgyvendintos, kitos - sparčiai juda į priekį. Todėl neabejoju, kad jei pavyks pasirašyti naujas, jos leis per mūsų miestelius einančius regioninius kelius atnaujinti per kelerius metus, o ne per keliolika, kaip yra dabar numatyta direkcijos planuose.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder