Daugelis lietuvių pinigus dar kaupia „kojinėje“: ekspertė siūlo alternatyvas
(1)Tačiau yra būdų, kaip ne tik sutaupyti, bet iš taupomų pinigų dar ir uždirbti. Kaip geriausia įdarbinti savo pinigus, pasakoja „Luminor“ banko Kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė.
Banko sąskaitose Lietuvos gyventojų laikoma pinigų suma šių metų gegužę siekė 15,58 mlrd. eurų, o terminuotuosiuose indėliuose – vos 7,22 mlrd. eurų, rodo Lietuvos banko duomenys.
„Iš statistikos matome, kad daugelis gyventojų vis dar renkasi kaupti „kojinėje“ – turimus pinigus laikyti vienoje vietoje ir niekaip jų neįdarbinti.
Taupyti tokiu būdu galima, tačiau taip kaupiant ilgą laiką pinigai nuvertėja.
Dėl to lėšas geriau investuoti arba padėti indėlį banke – taip pinigai ne tik nepraras savo vertės, bet ir neš pelną“, – sako A. Mincienė.
Kuo skiriasi kaupimas „kojinėje“, kaupiamajame ir terminuotame indėliuose bei taupomojoje sąskaitoje
Tiek taupydami „kojinėje“, tiek kaupiamajame ar terminuotame indėlyje sutaupysite, tačiau tarp šių taupymo būdų yra reikšmingų skirtumų, pastebi „Luminor“ banko atstovė.
„Kaupti „kojinėje“, kitaip tariant, banko sąskaitoje arba tiesiog namuose, yra paprasčiausias būdas sutaupyti. Tokiu būdu kas mėnesį pinigus tiesiog dedate į tam numatytą vietą.
Tai puikiai tinka mažiems kasdieniams pirkiniams. Tačiau siekdami aukštesnių finansinių tikslų turime pasitelkti ir aukštesnio lygio priemones“, – pažymi ekspertė.
Siekdami sutaupyti didesnę pinigų sumą, galime padėti pinigus į kaupiamąjį arba terminuotąjį indėlį.
„Padėdami indėlį paskoliname bankui pinigus, kuriuos vėliau atgausime, o bankas mums už tai sumokės palūkanas, taigi taip dar ir uždirbame. Kokias palūkanas gausime, priklauso nuo rinkos sąlygų, konkurencijos, taip pat paties banko poreikių“, – komentuoja ekspertė.
Padėję terminuotąjį indėlį pinigus jame laikome tam tikrą laikotarpį – nuo kelių mėnesių iki kelerių metų, ir už tai gauname didesnes palūkanas.
Deja, atsiėmę indėlio sumą anksčiau nei numatyta, palūkanų neteksime.
Taupydami kaupiamajame indėlyje lėšas galime laikyti iki vienerių metų, o atsiimti – bet kada, tačiau jo palūkanos yra šiek tiek mažesnės ir jos taip pat bus išmokėtos taupymo laikotarpio pabaigoje. Tiesa, neseniai atsirado šiame indėlyje leidžiamos kaupti sumos apribojimai.
Pinigus taip pat galima kaupti taupomojoje sąskaitoje. Anot ekspertės, šiuo metu už joje sukauptus pinigus galime gauti 2,25 proc. palūkanų, kurias bankas išmoka kas mėnesį.
Nuo indėlių šis taupymo būdas skiriasi tuo, kad į einamąją sąskaitą dalį arba visą sukauptą sumą nemokamai galime pervesti kartą per mėnesį, tačiau kiti pervedimai yra apmokestinami. Tačiau čia esančią sumą galima pildyti ir kaupti neribotai.
„Banko sąskaitoje turėdami kelis šimtus eurų, dėl infliacijos prarasime vos kelis eurus, tačiau laikomai sumai siekiant kelis tūkstančius, nuostolius pajusime labiau.
Todėl neturint specifinių investavimo žinių geriausia pinigus įdarbinti indėliuose, ypač dabar, kai siūlomos palūkanos yra aukštesnės už metinę infliaciją, o už terminuotuosius indėlius „Luminor“ banke mokama iki 3 proc. metinių palūkanų“, – pabrėžia ekspertė.
Kurį indėlį geriausia rinktis?
Į klausimą, kurį indėlį – kaupiamąjį ar terminuotąjį – geriausia rinktis, vienareikšmio atsakymo nėra, nes tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus poreikių.
„Kaupiamasis indėlis ar taupomoji sąskaita labiausiai tiks tiems, kurie mėgsta lankstumą. Iš kitos pusės, terminuotasis indėlis bus patogesnis norintiems uždirbti per trumpą laiką ir turintiems laisvų lėšų, kurių neliečiant tam tikrą laikotarpį nekils papildomų rūpesčių. Taigi, viską lemia individualūs žmogaus poreikiai“, – sako A. Mincienė.
Ekspertė taip pat primena, kad indėlių sutarčių galima turėti ne vieną, taigi išbandyti skirtingas taupymo rūšis yra ganėtinai paprasta.
Rašyti komentarą