Energiją Šviesų festivaliui gamina „šiuolaikinis Dievas“

(2)

Kad šiais metais Europą ištikus energetinei krizei Klaipėdoje įvyktų 8-asis Šviesų festivalis, jo organizatoriai ryžosi patys pasigaminti šviesos meno kūriniams reikalingos elektros energijos. Ją du mėnesius generuos Atgimimo aikštėje pastatyta iš saulės kolektorių sudaryta instaliacija „Monolitas“.

Vasario 23-25 d. Klaipėdoje vyksiantis Šviesų festivalis į istoriją įeis kaip pirmasis, kuris savo renginiams panaudojo žalią energiją, generuojamą saulės kolektorių. „Esame inovatoriai ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Sekdami mumis tokią pat idėją ketina realizuoti Karlskronos (Švedija) šviesų festivalio organizatoriai“, - pasidžiaugė festivalį organizuojančios VšĮ „Klaipėdos šventės“ vadovė Eglė Šulskė.

Realizuoti šį sumanymą festivalio organizatoriams padėjo partneriai. UAB „Laba energija“ padovanojo 50 saulės kolektorių, o UAB „Globalita“ ir UAB „Layher Baltic“ padėjo juos sumontuoti į įspūdingą ir saugią 9 m aukščio, 1,47 m ilgio, 4,75 m pločio pastolinę konstrukciją.

Pasak „Laba energija“ direktorės Monikos Saltonės, tai yra reali saulės elektrinė, kuri gamins elektros energiją iš saulės nuo sausio 17-osios iki kovo 15 d. ir perduos ją energijos skirstymo operatoriui ESO. Sugeneruotą energiją priskyrus VšĮ „Klaipėdos šventėms“, ji bus naudojama Klaipėdos šviesų festivalio poreikiams.

Anot M. Saltonės, elektros generacija saulės kolektoriais itin priklauso nuo saulėtų dienų skaičiaus. Preliminariais skaičiavimais, festivalio saulės elektrinė pagamins iki 800-1000 kWh (kilovatvalandžių), t. y. apie 30 proc. festivaliui reikalingos elektros energijos.

Būtent tokią saulės elektrinės konstrukciją Šviesų festivalio organizatoriai pasirinko neatsitiktinai.

Pasak įstaigos projektų vadovo Ilja Gun, „Monolito“ idėją ir formą įkvėpė Stenlio Kubriko 1968-ųjų filmas „2001 m. Kosminė odisėja“.

Šiame fantasmagoriniame filme „Monolitas“ yra „šiuolaikinis Dievas“.

GALIMYBĖS. Pasak M. Saltonės, jeigu „Monolitas“ veiktų ištisus metus, pagamintų žalios elektros energijos 2 ar net 3 festivalio reikmėms užtikrinti, t. y. apie 11 000 kWh, o esant kitokiai tokios elektrinės konstrukcijai / pasvirimo kampams galima generacija iki 22 000 kWh per metus. Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

GALIMYBĖS. Pasak M. Saltonės, jeigu „Monolitas“ veiktų ištisus metus, pagamintų žalios elektros energijos 2 ar net 3 festivalio reikmėms užtikrinti, t. y. apie 11 000 kWh, o esant kitokiai tokios elektrinės konstrukcijai / pasvirimo kampams galima generacija iki 22 000 kWh per metus. Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

„Iš tiesų dabartiniame pasaulyje elektros energija yra kaip Dievas. Juk esame absoliučiai priklausomi nuo energetinių resursų“, - antrino įstaigos komunikacijos ir rinkodaros vadovė Živilė Putnienė.

Šviesos menininkas Oskaras Stirna „Spaces Spaces Spaces“ ir garso kūrėjas Pijus Džiugas Meižis „Monolito“ konstrukciją pavertė interaktyvia menine instaliacija, kuri skirtingu paros metu veiks trim skirtingais režimais: ryto, dienos ir vakaro. „Reaguodama į paros laiką instaliacija leis vis kitokį garso takelį ir šviesas. Taip pat skirsis jos vaizdas festivalio dienomis ir pasyviuoju laiku, kai jis tik generuos elektrą. Manau, kad per du mėnesius miestiečiai turės progos pamatyti ir išgirsti visus “Monolito„ pavidalus“, - pristatė kūrinį O. Stirna.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder