Įžengėme į 2022 metus: Didės pajamos, išlaidos - dar labiau

Kaip ir kiekvienų metų pradžioje, taip ir nuo artėjančio sausio laukia daug mokestinių naujovių. Su pagrindinėmis jų, paliesiančių didesnę dalį gyventojų, „Vakaro žinios" supažindina savo skaitytojus. Gera žinia - didelei daliai žmonių augs pajamos. Ne tokia gera žinia - išlaidos augs dar labiau.

Organizatorių nuotr.

Šiluma kandžiosis

Vos prasidėjus šildymo sezonui, gyventojai spėjo pajusti, kad ir šiluma laužo kaulus - sąskaitos žmonėms išsipūtė maždaug trečdaliu.

Kaip skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), Vilniaus šilumos tinklai nuo gruodžio 1 d. šilumą tiekia už 8,74 cento (už kilovatvalandę), „Kauno energija" - už 5,3 cento, „Klaipėdos energija" - už 6,29 cento, „Šiaulių energija" - už 6,67 cento, „Panevėžio energija" - už 5,94 cento. Iš pateiktų duomenų matyti, kad šiuo atžvilgiu labiausiai pasisekė uteniškiams - Utenos šilumos tinklai juos šildo pigiausiai: kilovatvalandė kainuoja 4,81 cento.

O daugiausiai lupa „Nemenčinės komunalininkas" (12,89 cento), „Nemėžio komunalininkas" (12,5 cento) ir „Pravieniškių pataisos namai", tiekiantys šilumą ne tik įkalinimo įstaigai, bet ir gyvenvietei (13,98 cento).

Gaila, bet lyginamųjų kainų (kokios jos buvo iki gruodžio 1 d.) VERT neskelbia.

Tiesa, dėl augančių šildymo kainų kompensaciją už būsto šildymą kitąmet galės gauti daugiau žmonių, kadangi bus dvigubai padidintas valstybės remiamų pajamų dydis. Skaičiuojama, kad teisę gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją kitąmet papildomai įgis apie 15 tūkst. žmonių, iš viso šią kompensaciją gaus apie 110 tūkst. žmonių.

Organizatorių nuotr.

Brangs ir dujos bei elektra

Tačiau viena bėda - ne bėda. Nuo sausio drastiškai brangs ir elektra bei dujos. VERT patvirtino naujas visuomenines elektros kainas gyventojams. O tai nulėmė, jog populiariausias „standartinis" vienos laiko zonos tarifas sieks 16,7 cento už kilovatvalandę - 1,5 cento daugiau, negu šiuo metu.

Kitų planų tarifai brangs nuo 6,8 iki 18,6 proc.

Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27-36 proc.

Dujos maistui gaminti brangs 26,9 proc. - nuo 63 iki 80 centų už kubinį metrą, o pastovioji dalis liks tokia pati - 56 centai.

Namų šildymui - iki 20 tūkst. kubų dujų per metus suvartojantiems namų ūkiams - kaina didės 34,2 proc. (nuo 41 iki 55 centų), o sunaudojantiems daugiau - 36 proc. (nuo 39 iki 53 centų).

Pastovioji dalis nekinta - 3,99 euro.

Brangesnis dūmas, brangesnis ir laipsnis

Tačiau ir tai dar ne viskas, jei vartojate akcizines prekes, mat nuo sausio didėja akcizai rūkalams bei svaigalams.

Akcijų tarifai cigaretėms didės apie 7 proc., cigarams ir cigarilėms - 20 proc., rūkomajam ir neapdorotam tabakui - po 7,8 proc., o kaitinamojo tabako ir jam alternatyviems produktams - po 32 proc.

Dėl šių pokyčių cigarečių pakelis brangs vidutiniškai 17 centų, o kaitinamojo tabako - 27 centais, 20 g cigarų ar cigarilių - 27 centais.

Beveik visam alui akcizai nuo 2022 m. padidės apie 10 proc. (nuo 7,11 iki 7,82 euro už 1 proc.faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos procentais už produkto hektolitrą), akcizas vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams per 8,5 proc. stiprumo padidės apie 19 proc. (nuo 65,46 iki 78 eurų už produkto hektolitrą).

Dėl to 0,5 litro alaus skardinė brangs 2 centais, 0,5 litro stipriojo gėrimo - 0,32 euro, 0,5 litro butelis vyno ir kitokio fermentuoto gėrimo per 8,5 proc. stiprumo - 10 centų.

Tiesa, turėtų pigti kraftinis alus, kadangi tokio alaus mažoms darykloms bus įtvirtintas 50 proc. mažesnis akcizo tarifas 10 tūkst. hektolitrų per metus realizuoto alaus.

Blogiau ir lošėjams

Valdžia daugiau pinigų į biudžetą surinkti nusprendė ir papildomai apmokestindama loterijas bei azartinius lošimus, mat padidino vienkartinį mokestį jų organizatoriams.

Taip pat įsigalios nuostata, jog organizuojant loterijas mokesčio bazei (išplatintų loterijos bilietų nominaliai vertei) vietoj šiuo metu taikomo 5 proc. mokesčio tarifo bus taikomas 13 proc. loterijų ir lošimų mokesčio tarifas.

Tad jei organizatoriai neprisiims papildomos naštos sau, gali arba brangti poreikis lošti, arba mažėti prizai.

Dings grynieji

Organizatorių nuotr.

Dar viena itin svarbi naujovė, ypač provincijos gyventojams - nuo sausio bet kokios su darbo santykiais susijusios išmokos (darbo užmokestis, dienpinigiai ir komandiruotės išlaidų kompensacijos) privalės būti mokamos tik pavedimu.

Kitaip tariant, bus draudžiama atsiskaityti grynaisiais (išimtis galės būti taikoma tik jūrininkams).

Pastebėjimą, kad tokiu atveju provincijos gyventojai liks be galimybės atsiskaityti už prekes ir paslaugas, nes bankomatų ten daug kur nėra, o atsiskaityti ne visose parduotuvėse, kirpyklose, siuvyklose ir t.t. kortelėmis įmanoma, Seimas ignoravo.

Bankai pasirašė memorandumą, kuriuo įsipareigojo per metus atidaryti 100 naujų bankomatų, tačiau per pirmą pusmetį nuo memorandumo pasirašymo ne vieno taip ir neatidarė.

Bent jau pajamos kiek didės

Tiesa, visas išvardintas blogybes nors kiek pašvelnins tai, jog bent pajamos nemažai daliai žmonių didės. Gal ne tiek, kiek išlaidos, bet vis šis tas.

Nuo 2022 metų minimalusis mėnesinis atlyginimas (MMA) popieriuje didinamas nuo 642 eurų (468 eurų į rankas) iki 730 eurų (533,65 euro į rankas). Tai paveiks apie 127 tūkst. darbuotojų, gaunančių MMA ir mažiau.

Nuo 400 iki 460 eurų didinamas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD), o labiausiai šio pokyčio naudą pajus asmenys, gaunantys MMA.

Didesnis NPD bus taikomas iki vieno vidutinio darbo užmokesčio (VDU) - 1678 eurų popieriuje.

Asmenims, uždirbantiems MMA, pajamos į rankas dėl to nuo 2022-ųjų per mėnesį padidės 65,24 euro, 850 eurų popieriuje uždirbantiems asmenims - 13,25 euro, 1000 eurų popieriuje uždirbantiems - 10,85 euro.

Asmenims, kurių pajamos viršija vieną VDU, būtų išlaikytas šiuo metu taikomo NPD lygis (400 eurų), todėl papildomos naudos iš NPD didinimo uždirbantieji daugiau kaip vieną VDU negautų.

Nuo 2022 m. keičiamas ir pensijų indeksavimo mechanizmas.

Kitąmet papildomai bus indeksuojama individuali pensijos dalis ir nepriklausomai nuo stažo suvienodinama bendroji pensijos dalis.

Vidutinė senatvės pensija kitąmet didės nuo 414 iki 465 eurų, vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu - nuo 441 iki 489 eurų.

Taip pat skelbiama, kad gydytojams atlyginimas į rankas vidutiniškai didės 90 eurų, statutiniams pareigūnams - 105 eurais, mokytojams - 100 eurų.

Augs ir valstybės tarnautojų bei politikų atlyginimai, nes nuo 177 iki 181 euro didinamas bazinis pareiginės algos dydis. Tai jų darbo užmokestį turėtų padidinti nuo 12 iki 52 eurų į rankas, atsižvelgiant į pareigybės grupę ir nustatytą pareiginės algos koeficientą.

Vienišiams ir vaikams

Nuo kitų metų prasiplės vienišo asmens išmokos gavėjų ratas. Ją galės gauti beveik penkis kartus daugiau šalies gyventojų - apie 280 tūkstančių vienišų pensinio amžiaus žmonių bei neįgaliųjų, kuriems nustatytas 55 proc. ar mažesnis darbingumo lygis. Išmoka bus skiriama, remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie asmenų šeimyninę padėtį - nebereikės teikti prašymo raštu ar telefonu.

Tik tais atvejais, kai paaiškės, kad registruose nėra pakankamai informacijos arba ji netiksli, „Sodra" paprašys pateikti papildomus duomenis arba tarpininkaus gaunant juos iš kitų institucijų. Vienišo asmens išmokos dydis 2022 metais sieks 32 eurus (šiuo metu - 28,63 euro).

Skaičiuojama, kad nuo kitų metų pradžios 32 eurų dydžio vienišo asmens išmokos priklausys apie 280 tūkst. vienišų neįgaliųjų ir pensinio amžiaus žmonių.

Universali išmoka vaikui kitąmet kyla 3,5 euro, iki 73,5 euro, o gausios, nepasiturinčios ir neįgalius vaikus auginančios šeimos gaus 116,76 euro vaiko išmoką.

Didėja ir globos (rūpybos) išmoka, kurios dydis bus diferencijuojamas pagal vaiko amžių ir poreikius (vaikams iki 6 metų skiriant 218 eurų, vaikams nuo 6 iki 12 metų - 252 eurus, vaikams nuo 12 iki 18 metų ir tiems, kuriems nustatytas neįgalumo lygis, - 273 eurus, buvusiems globotiniams iki 24 metų, kurie mokosi ar studijuoja, - 273 eurus).

Nepražiopsokite

Kaupti pensiją privačiuose fonduose atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo.

Kitais metais į pensijų kaupimą pakartotinai bus įtraukti ir tie gyventojai, kurie 2019 metais atsisakė kaupimo.

Tokie žmonės, kaip ir įtrauktieji pirmą kartą, gali priimti sprendimą dėl dalyvavimo pensijų kaupime iki birželio 30 d.

Neatsisakę dalyvauti pensijų kaupime, jie pradės kaupti antroje pakopoje nuo 2022 m. liepos 1 d.

Organizatorių nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder