Kaip atsikratyti nuoskaudos: veiksmingas būdas

Kaip atsikratyti nuoskaudos: veiksmingas būdas

Kodėl taip sunku atleisti? Kaip išsivaduoti nuo įsižeidimo? Tikriausiai ir jūs išbandėte daug būdų, bet pastebėjote, kad nė vienas nepadeda. Ir vis dėlto išeitis yra.

 

Kas yra nuoskauda? Tai – sustabdytas pyktis. Tarytum pusiaukelėje sulaikytas kumščio smūgis. Ir dar tada, kai skriaudėjas tikrai nusipelnė atpildo. Bet jūs susilaikėte – iš vaikystės įskiepytas įprotis. Tėvai pasistengė.

Vienintelis dalykas, ką įsidėmėjote būdami vaiku, kad pykti yra pavojinga. Jeigu parodysite agresiją suaugusiųjų atžvilgiu, tai jie arba nubaus, arba apskritai jūsų išsižadės, o be tėvų neišgyventumėte. Ir kiekvieną kartą stabdydavote savo įniršį, neleisdami jam išeiti. Užgniauždavote savo viduje.

Ir dabar, būdami suaugę, elgiatės taip pat. Užuot davę atkirtį, jūs pasitraukiate į šalį. Nors normali reakcija į užpuolimą turėtų būti išgąstis, pyktis ir atitinkami veiksmai.

Veiksmingas būdas įveikti nuoskaudai

Visų pirma reikia liautis laikyti emocijas kažkuo vertingu, reikalaujančiu nuodugnaus dėmesio. Idealiu atveju jausmai ir emocijos būna trumpalaikės. Liaukitės dirbtinai jas sulaikyti, rakinėti ir sukti nuoskaudą galvoje be perstojo kaip blogą filmą.

Viskas paprasta. Emocija – tai savotiška signalinė lemputė. Įsivaizduokite, kad važiuojate mašina ir užsidegė degalų lygio indikatoriaus lemputė. Ir ką? Ar jūs pradėsite dejuoti ir skųstis visiems? O gal pasuksite į degalinę prisipilti kuro?

Mūsų emocijos veikia taip pat kaip tos automobilio lemputės.

Žalia – viskas puikiai veikia, gyvenimas džiugina.

Raudona – nerimas, kažkas vyksta ne taip arba sugedo.

Kokia turi būti teisinga reakcija į raudoną signalą? Reikia išsiaiškinti, kas atsitiko, kas yra negerai, ir pataisyti. Jeigu jaučiate pyktį, įniršį ar baimę, vadinasi, kažkas sutrikdė jūsų ramybę ar pažeidė jūsų asmenines ribas, t. y. kitas žmogus tiesiogiai ar netiesiogiai bando pakenkti jums. Jis yra skriaudikas.

Kaip elgtis su skriaudiku? Kiekvienas užpultas gyvas padaras turi tris galimybes reaguoti:

*pabėgti, jeigu priešininkas stipresnis ir prasidėti su juo jums bus pavojinga;

*apsimesti negyvam ar paprasčiausiai ignoruoti užpuolimą (ignoravimo taktiką pasirenka ir stiprūs, nenorintys gaišti laiko visokiems menkystoms ir menkniekiams, ir silpni – kai bėgti būna per vėlu arba nėra kur);

*sudoroti skriaudiką. Ir dar taip, kad daugiau nebenorėtų skriausti. Bet čia reikia racionaliai įvertinti pergalės šansus.

Kiekvienoje situacijoje reakcija gali būti įvairi. Svarbiausia įsitikinkite, kad jus tikrai užpuolė. Po to pasirinkite tinkamą veikimo būdą, tada poreikis tęsti toliau neigiamos emocijos išgyvenimą savaime atkris. Dar daugiau: emocija virs energija tolesniems veiksmams.

Kaip pakeisti įprastą elgseną?

Dauguma žmonių įpratę elgtis pagal vieną schemą: įsižeisti ir kurti mintyse priekaištus, kartoti juos, skųstis gyvenimu ir gailėtis savęs. Norite išsigydyti nuoskaudas? Keiskite savo elgseną!

Sąžiningai pripažinkite, kad jūsų nuoskauda – tai neaktuali infantili reakcija. Jūs bijote veikti, todėl nulendate į kampą ir tyliai ten kenčiate.

Leiskite sau jausti pykti, įniršį, įtūžį. Jeigu jus užpuolė, jūs turite teisę jausti tokias emocijas.

Išanalizuokite situaciją ir sąmoningai pasirinkite racionalų veikimo būdą.

Priminkite sau kuo dažniau, kad suaugęs žmogus neįsižeidžia. Jis arba griebia „kardą“, arba aiškinasi su skriaudiku, arba atsiriboja ir daugiau neturi su juo reikalų. Ir tik taip elkitės.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder