Kaip išvengti kalėdinių dovanų apmokestinimo

Artėja svarbiausios metų šventės. Daugelis įmonių, kurios rūpinasi savo darbuotojais, planuoja kalėdines staigmenas, dovanas. „Vakarų ekspresas“ ir buhalterinės apskaitos, verslo ir mokesčių teisės konsultacijas teikianti MB „Verslo balansas“ vadovė Vida Šipurovė pataria, kaip tinkamai reiktų įforminti šventinius paskatinimus darbuotojams, kad nereikėtų mokėti papildomų mokesčių.

Pasak V. Šipurovės, jei galvojate, ką padovanoti savo įmonės darbuotojui, tai labiausia verta pagalvoti apie dovaną natūra.

Dovana natūra (bilietai į koncertą, dovanėlės ir t. t.) neapmokestinama tiek GPM, tiek VSDFV (Sodros) mokesčiais ir yra leidžiami atskaitymai įmonei.

Teisės aktai nereglamentuoja

„Tačiau svarbu yra ne tik gera dovana darbuotojui, bet ir tinkamas jos įforminimas buhalterijoje, kad nekiltų nereikalingų klausimų mokesčių administratoriui“, - sako V. Šipurovė.

Anot jos, įmonė, vadovaudamasi savo vidaus politika bei tvarkomis, pati nusistato dovanų skyrimo tvarką, o mokesčių administratorius gali vertinti tik iš dovanojimo sandorio kylančias mokestines pasekmes.

Mokesčių tikslais dovana - tai dovanotojo (juridinio ar fizinio asmens) neatlygintinai apdovanotojo nuosavybėn perduotas turtas (nekilnojamasis ar kilnojamasis daiktas, vertybiniai popieriai, pinigai).

„Tačiau mokesčių teisės aktai nereglamentuoja dovanų skyrimo ir įforminimo tvarkos. Dovanų įteikimas darbuotojams įforminamas pagal pačioje įmonėje nusistatytą tvarką“, - pastebi V. Šipurovė.

Nustato vadovas

Pasak V. Šipurovės, tai gali būti įmonės vadovo (ar kito atsakingo asmens) sprendimas - pvz., įmonės vadovo įsakymas, kuriame būtų tiksliai nurodyta, kam ir kokios vertės dovanas įmonė įteikia.

Dovanos galėtų būti įformintos ir laisvos formos apskaitos dokumentu (pvz., pažyma, aktu ar kt.), iš kurio būtų galimybė nustatyti ūkinės operacijos turinį (t. y., kam ir kada įteikta / skirta dovana, jos vertė ir kitos reikšmingos aplinkybės).

Prie minėtų dokumentų turėtų būti pridedami dovanojamų daiktų įsigijimo išlaidų dokumentai (pvz., PVM sąskaita faktūra, apmokėjimą patvirtinantis dokumentas - bankinis pavedimas ar kt.).

Pagal GPMĮ5 17 straipsnio 1 dalies 39 punkto nuostatas, iš darbdavio, darbuotojo gautos dovanos, prizai, kurių bendra vertė per mokestinį laikotarpį neviršija 200 eurų, pajamų mokesčiu neapmokestinama.

Jei prizų ir dovanų vertė per mokestinį laikotarpį viršija 200 eurų, tai viršijanti suma priskiriama apmokestinamosioms su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms ir apmokestinama pajamų mokesčiu GPMĮ nustatyta tvarka.

„Teisingas dovanos įforminimas yra ne tik džiaugsmas darbuotojui, bet ir mažiau problemų bei išlaidų darbdaviui“, - metus užbaigti be rūpesčių linki V. Šipurovė.

FOTO APRASAS KONSULTACIJOS. MB „Verslo balansas“ vadovė Vida Šipurovė „Vakarų ekspreso“ puslapiuose teikia verslui aktualią informaciją mokesčių ir apskaitos klausimais. Užklausas galima siųsti [email protected]

FOTO AUTORIUS Redakcijos archyvo nuotr.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder